Jak soubory z MS-Wordu sobě zobraziti (pomocí Open Source)

Vždy, když mi přišel e-mail s přílohou application/msword, zaúpěl jsem, a pokud jsem ho nemohl rovnou smazat, čekala mě dlouhá cesta k jeho přečtení. Už tomu tak není.

Donedávna byl jedinou šancí Word2x. Ten však s příchodem nových vnitřních formátů (verzí) Wordu již nepracoval, alespoň ne česky. A protože Abiword stojí poněkud ve stínu ambicióznější Star Office, dlouho jsem neměl zdání, že tomu může být jinak.

Jsa (jako pravověrný TeXista) nedotčen textovými procesory, mně však nezaujal ani tak Abiword sám, jako jeho podpůrný balík wv (cca 1,2 MB).

Wv jsem zkompilovat samostatně a nainstaloval (stačilo k tomu glib a pár běžných knihoven, volitelně libwmf, k nalezení tamtéž). Na test jsem si vybral pár souborů, které se povalovaly v přílohách v adresáři Mail/spam (škoda, že jsem již vyházel ty v korejštině, kterými mně nějakou dobu zásoboval neznámý dobrodinec). Všechny prošly na výbornou. Pak jsem si napsal drobný skript docview, který prohlížení zautomatizuje v Muttu a v Midnight Commanderu.

Takže zde je postup:

Toť vše. A nyní se vám již příloha application/msword zobrazí jako text! Pokud se pod souborem s příponou .doc skrývá obyčejný textový soubor, zmíněný skriptík to odhalí a zobrazí taktéž.

Nakonec ještě drobná poznámka: Wv zatím ještě nezvládne „přenositelnější„ formát RTF.

Odkaz: www.abisource.com