Pracovní stanice

J.B.
http://www.penguin.cz/~jirka

Asi takto:

"A bus station is a place where a bus stops. A train station is a place where a train stops. At my desk I have a workstation."

Úvod

Na této stránce najdete přehled počítačů, které používám. Seznam programů, které mi slouží jako pracovní nástroje, najdete zde.


PC Pentium III ("snail")

Moje školní pracovní stanice (viz citát výše). Je od jedné raději nejmenované firmy (já si ho nevybíral), ale na to, že je zrovna od ní, je to překvapivě spolehlivé. Sice kolega, který ho měl půjčené během mého pobytu mimo republiku, konstatoval, že instalace dodaného operačního systému na tento stroj vede k jeho naprosté nepoužitelnosti ("hned to spadlo"), ale mě Slackware 9.1 (asi tak nějak, je to silně modernizovaná verze 9.0) slouží naprosto spolehlivě.

Ta věc je z roku 2001 (tedy skoro novinka), takže obsahuje procesor Intel Pentium III (1000 MHz), 512 MB RAM (víc nezvládne), grafickou kartu Matrox G550, 40 GB disk a mechaniky ZIP100 a DVD-R/CD-RW a samozřejmě disketovou jednotku. Zobrazovací jednotkou je ViewSonic VP171s (17" LCD). Připojeny jsou tiskárna HP LaserJet 6L a multifunkční zařízení (inkoustová tiskárna a skener - obojí funguje v rámci možností použitých technologií skvěle) HP G55.

snail

PC server Supermicro ("lomond")

Nová hračka. Představitelé zaměstnavatele reagovali na moje neustálé stížnosti na výkony přiděleného pracovního nástroje při rozumné práci (tj. při počítání) poskytnutím tohoto výrobku od tradičně nejmenované firmy (na krabici bylo ovšem napsáno, že je to "Supermicro", takže doufám, že to jen přebalují a polepují svými značkami). Takže už raději mlčím (taky proto, že při běhu uvedeného zařízení by mě stejně nebylo moc slyšet). Ovšem počítá to vcelku rychle a o to jde. Aby taky ne, je v tom 2xPentium 4 Xeon 3.06 GHz (verze s 1024 kB tercierní cache), 4 GB paměti a nějaké ty disky (36 GB SCSI na swap a akutní případy přáce s daty a 200 GB na zbytek). Běží tam Mandrake 10 a výpočetní programy (uFEM, ANSYS). Přístroj nemá vlastní monitor, protože můj ViewSonic VP171s má dostatek vstupů a navíc stejně používám snail jako X-terminál.

lomond

SGI O2 ("moose")

Můj domácí počítač. Tohle je opravdová "pracovní stanice". Není to sice žádná novinka (technologie z let 1995-1996), ale pro práci je to skvěle použitelné. Oproti staršímu Indymu je O2 přece jen trochu hlučnější, ale na druhou stranu má například klasické PC-kompatibilní sériové porty (takže jde bez problémů připojit třeba kapesní Palm) a běží na něm i programy přeložené pro MIPS4. Také nemá problémy při komunikaci s mým LCD (ten je trochu přechytralý a se staršími SGI občas nedokázal najít společnou řeč a nic nezobrazoval).

Obsahuje 64-bitový procesor MIPS R10000 (1 MB sekundární cache, 250 MHz), 512 MB RAM, 9 GB disk, interní SCSI CD-ROM, externí mechanika ZIP100 a kamera (O2Cam). Jako monitor je připojený ViewSonic VP171b (17" LCD). Na stanici běží operační systém IRIX a všechny moje oblíbené programy.

Samozřejmě tu fungují i zcela zásadní programy jako Encrusted, Battalion, BZflag nebo Quake.

Další informace: výpis hinv.

O2

Apple iBook G3 series ("pineapple")

Poměrně malý a lehký (2.2 kg), ale celkem dost výkonný notebook.

Obsahuje procesor PowerPC G3 (600 MHz), 384 MB RAM a 40 GB disk a také interní CD-ROM mechaniku. Má také integrovanou WiFi kartu (Apple tomu říká "AirPort", je to celkem užitečné na cestách) a 10/100 Mbit síť a modem (a taky takové ty věci jako USB 1.1 nebo FireWire 400). Běží na tom Mac OS X a všechny mé oblíbené programy (i když některé ne úplně dokonale).

iBook