A F E M - MKP program


FAQ - nejčastější dotazy, pokud by se někdo ptal


K čemu je dobrý další MKP program?

Ale vlastně k ničemu. Jenže žádný z existujících programů z různých důvodů mi nevyhovoval, tak jsem se rozhodl napsat si vlastní.

Působím na vysoké škole, proto potřebuji MKP program mj. jako výukovou pomůcku, kterou můžu bez omezení poskytovat studentům.

Co je to ta ,,MKP''?

MKP = metoda konečných prvků. Pokud jste o ní nikdy neslyšeli, netrapte se tím, protože ji určitě k životu nepotřebujete. Pokud na vysvětlení trváte, zkuste třeba FEMUR.

Pro koho je program AFEM určen?

Zatím pro nikoho, až (pokud někdy) bude použitelný běžnými smrtelníky, tak především pro stavební inženýry, studenty stavebních fakult a podobné osoby. Taktéž bude určen pro vědecké pracovníky (jako třeba já ;-), aby měli kde aplikovat a ověřovat výsledky svého bádání.

V jakém programovacím jazyce/prostředí je AFEM napsán?

V jazyce C, aby byla zajištěna dobrá přenositelnost na různé operační systémy.
Pokud jde o vývojové prostředí, základem je samozřejmě programátorský editor Vim.

Budu moci používat AFEM na notebooku s rozlišením displeje 640x480?

Samozřejmě. AFEM se skládá z několika oken, mezi kterými je možné se podle potřeby přepínat - nemusíte mít zobrazena všechna naráz. Můžete také rozmístit některá okna programu na různé virtuální plochy, pokud tuto vlastnost má Váš operační systém. Řada moderních operačních systémů používá jako grafické rozhraní X-Window System, ve kterém je tato vlastnost běžně k dispozici.
Protože jsou uživatelé, kteří musí mít jedno velké okno, tak i s tím se počítá od začátku vývoje GUI (a tato možnost je standardně k dispozici), ale potom 640x480 je málo.. (800x600 je ovšem dostačující).

Budu moci používat AFEM na multiprocesorovém počítači?

Určitě, pokud nevadí, že pojede jen na jednom procesoru.

Proč se tu pořád píše o nějakém Linuxu? Všichni dnes přece používají Window$ XY?!

No všichni ne (jako třeba já). Linux používám proto, že mi to přináší řadu výhod (je rychlý, spolehlivý, levný...) a proto, že řada věcí se v něm dělá lépe a snadněji než jinde. Navíc je k dispozici (legálně!) bezplatně. Viz www.linux.cz.

Pokud snad používáte bezplatně v otázce zmíněný operační systém, měl(a) byste navštívit tuto stránku a vyplnit tam o sobě pár údajů (bohužel, zdá se, že uvedená stránka již byla zrušena, jaká škoda,...).

Proč je tu tak málo obrázků? Kde najdu screenshoty?

Vy máte pevnou linku, že? Nechci, aby návštěvníci stránek (ani ti, kteří mají pomalé připojení) museli dlouho čekat než se natahají obrázky, proto byly omezeny. Ono je to vůbec vzácnost, když sem někdo zavítá, tak proč ho ještě nutit čekat?

Snímky obrazovek jsou tady.

Stránky AFEMu se v mém prohlížeči zobrazují špatně. Proč?

Chyba je na Vašem přijímači, protože stránky respektují standard HTML 4.0, zatímco Váš program zřejmě ne. Zdá se, že je tu určitý problém s některými WWW prohlížeči v některých verzích (Internet Exploder 6.0). Zřejmě je třeba používat jinou verzi (5.5 se zdá být bez problémů) nebo si pořídit funkční prohlížeč (třeba tento nebo tento).

Některé prohlížeče (fosilní verze Netscape Navigatoru, Dillo, Links apod.) mohou stránky zobrazit v jednodušší grafické úpravě, protože nepoužijí kaskádový styl, ale každopádně čitelně. Problémy jsou opravdu známy jen s prohlížečem jedné nejmenované firmy.

Mám další dotaz. Kam se mám obrátit?

Nejlépe sem.


Vaše dotazy, přání, stížnosti, připomínky směřujte sem.