|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
Tvrdá realita všedního dne aneb buďte svobodní!
bobekv (19.08.2004 22:18:51, 20954/48)


Jak lidé na první pohled poznají člověka, který tvoří komunitu GNU? Má odlišný vzhled? Žije na odvrácené straně planety REMUS – na sesterské planetě ROMULU? Pracuje jenom v noci, když ostatní spí a spí celý den dokud se zase nesetmí? Má dlouhé a špičaté uši jako naši přátelé z Vulkánu? NE, nic takového, možná potkáte člověka se slušivým Pakoněm nebo tučňákem na triku.Ale i přes to, že lidé tvořící komunitu GNU nejsou po fyzické stránce odlišní od jejich bližních kolegů používajíc „Microsoft“. Jsou pronásledování stejně jako lidé zavádějící „nové technologie“ ve středověku. Děti jsou už od útlého věku přeučováni na tu pravou víru. Většina dětí ani neví, že nějaký jiný OS může vůbec existovat a kdo jiný by jim měl tyto informace poskytnout než jejich učitel výpočetní techniky?

Jak si připadá takový malý GNU/člobrda – ve světě svých vrstevníků - jeho kamarádů, kteří se každý den pyšní jak pod svým milým a jediným operačním systémem nainstalovali a jak jinak než „ilegální“ metodou zkorigovali chod jedné z tisíců běžně dostupných her? Jak jinak se takovíto človíček v businessu velkých firem – „profitových pažravců“ může cítit, než jako kapka vody v poušti, jako jedna osamělá hvězda ve vesmíru?

Podle mého názoru by měl mít každý člověk na světe právo si vybrat a používat právě ten operační systém a programy, které uzná za vhodné. Nikdo nesmí být nucen používat pouze jediný OS. Právo na svobodu slova a myšlenek musí být zachováno za každou cenu. Jinak vše zavání starým režimem komunismu nebo fašismu s nepatrnou změnou a převedením z běžného života do pole počítačů.

Každé dítě vyrůstající v solidní společnosti má přece právo vybrat si hračku se kterou si může hrát. Proč tedy nemohou mít stejné právo žáci ve škole - vybrat si operační systém? Kvůli monopolu velkých firem, nebo kvůli nedostatečné obeznámenosti správců těchto sítí, kteří se při nejlepším dozvědí od nějakého svého žáka, že za hranicí všedního dne existuje i něco jiného? Na tyto otázky je třeba si zodpovědět a navrhnout účinnou metodu jak je vyřešit.

Je mi 15 let. Zrovna jsem vyšel základní školu. Když jsem vybíral střední školu, chodil jsem po dnech otevřených dveří podobně asi jako většina zrovna končících žáků. Jedna ze zastávek byla i Střední Průmyslová Škola Technická – konkrétně obor výpočetní technika. Naši skupinu provázel jeden moc příjemný chlápek – myslím, že ředitel. Když naše skupina vešla do jedné učebny, která měla na dveřích nalepen zajímavý plakát s nápisem Windows XP spolehlivá volba, nebo něco takového, bylo mi vše jasné. Chlapík co byl uvnitř – typický kravaťák, nám začal vysvětlovat velmi nezáživně, že dnes se nedělá už nic ručně: „To víte technické kreslení je pouze v 1. ročníku, dál už se to kreslí všechno v CADu, dnes už nevidíte skoro žádné ručně malované schéma.“ Po tom svém mechanickém vyprávění řekl: „Nějaké otázky?“ Zeptal jsem se tedy: „Používá se na této škole i jiný operační systém než Windows? Například GNU/Linux?“ On se nadechl a začal: „O ničem takovém nevím, ale dokud já tady budu, tak tady Linux nebude.“

V mých 15-ti letech opravdu tvrdá realita skutečného života. Na takovéto škole, která se pyšní svým vzdělávacím programem a více než 50-ti letou tradicí sice možná vědí co je to Linux, ale pohlížejí na „to“ jako na něco méně cenného – na něco co vzniklo jenom omylem a mělo by to být zničeno. Připadá mi, že většina škol (tím myslím základní a střední) je obsazena učiteli, kteří se chovají na poli OS jako Romulané k Remanům. Jsou plní nenávisti, strachu před něčím novým. Bojí se s kýmkoliv kdo je z tábora GNU otevřeně bavit. Místo toho ho hned zavrhnou a systém GNU nazvou něčím „nevyspělým“ a oproti Windowsu chybovým a nepoužitelným.

Doufám, že se dožiji doby kdy každý bude moci svobodně, sám za sebe rozhodnout jaký OS a programy bude používat ve škole, v práci, v internetových kavárnách,... Doby kdy bude pro všechny důležitější svoboda, pokrok a vzdělání, né nějaké duševní vlastnictví nebo patentová politika. Doby kdy lidé budou existovat bez rozdílů barvy pleti, národnosti, náboženských předsudků, bez rozdílů používaného operačního systému.

A na konec jeden citát:

Mír nemůže být držen násilím, může jej být dosaženo pouze porozuměním.
ALBERT EINSTEIN
[Tiskni] [Přidat komentář] [Skrýt komentáře]

Napsal Jiri Machac 19. 8. 2004 v 23:36
Téma: Nediv se

Ve vodach GNU/Linuxu se pohybuji pomerne kratkou dobu (oproti Woknum). Ale i tak si me naprosto a jednoznacne ziskal. Je to ale mozna zpusobeno tim, ze pocitac je me celozivotni velke hobby a bavi me poznavat stale neco noveho. Nejsem pouze 'uzivatel' v pravem slova smyslu na rozdil od tisicu jinych. Tim je vsak v zadnem pripade nechci podcenovat. Chci jen rici, ze ostatni maji PC jen jako soucast doby. Tak jako auto, video, mikrovlnku nebo discmana. Take jsem byl takovy. Linux? Co to proboha je? Nejaky system tvoreny silenci po netu. Nediv se tedy, ze svet nesdili tve nadseni.
[Reagovat]


Napsal GeBu 20. 8. 2004 v 6:53
Téma: Olomouc

Od září by se to mělo na naší škole www.spseol.cz změnit.
[Reagovat]


 • Napsal GeBu 20. 8. 2004 v 6:56
  Téma: re:Olomouc

  Raději ještě připíšu,že v článku se nejednalo o naši školu, ale situace podobná - spíš dána tím, že GNU/Linux nemá kdo učit.
  > Od září by se to mělo na naší škole www.spseol.cz změnit.
  [Reagovat]


  • Napsal z olomouce 25. 8. 2004 v 23:8
   Téma: re:re:Olomouc

   > Raději ještě připíšu,že v článku se nejednalo o naši školu, ale situace podobná - spíš dána tím, že GNU/Linux nemá kdo učit.
   > > Od září by se to mělo na naší škole www.spseol.cz změnit.

   a kdo bude ucit? .)
   [Reagovat]


Napsal Tom 20. 8. 2004 v 8:40
Téma: Zminka o jinych OS na skolach

Myslim ze je utopie, aby se na beznych zakladnich (mozna i strednich) skolach v hodinach informatiky VYUCOVALO neco jineho nez Windows a jine MS produkty - na to proste "nejsou lidi". Myslim, ze by bylo vhodne, kdyby se ucitele o alternativach alespon zminili - aby ze skol nevychazela tupa stada, indoktrinovana jako za minulych dob, ze jedine socialismus je ten spravny smer. Je mi jasne ze vetsina zaku zminku o necem jinem nez MS okamzite zapomene, ale mozna se najde par nadsencum ktere Linux / Open Source zaujme.
[Reagovat]


 • Napsal z olomouce 25. 8. 2004 v 23:15
  Téma: re:Zminka o jinych OS na skolach

  v sumperku na www.vsps-su.cz obor spravce site je v osnovach linux (ale nic velkeho.. mozna dokonce 'pokud bude cas'.. zalezi na tride, esli spis bude potrebovat opakovat anebo ucit se neco *noveho*neznameho*linux*proste* .. ale open office tam jsou snad vsude.. nekde pouze oo a student ma pravo vybrat si ci chce msoffice nebo oo uzit
  [Reagovat]


Napsal flyingbird 20. 8. 2004 v 9:58
Téma: .. by měl m*ý*t každý člověk...

Au to bolí :-)
[Reagovat]


 • Napsal Václav Bobek 20. 8. 2004 v 18:17
  Téma: re:.. by měl m*ý*t každý člověk...

  Promiňte, záznam v palubním počítači spraven
  [Reagovat]


 • Napsal sara 30. 8. 2004 v 15:16
  Téma: re:.. by měl m*ý*t každý člověk...

  > Au to bolí :-)
  Proč se vždy musí najít nějaký hnidopich, který místo aby reagoval na téma článku, začína svůj příspěvek ach ta čeština........
  V článku nešlo o češtinu, ale o něco zcela jiného.
  [Reagovat]


Napsal Tomas 20. 8. 2004 v 14:57
Téma: Bohuzel...

Me je 16 a uz tri roky pouzivam vyhradne ( opravdu vyhradne ) GNU/Linux, konretne Debiana. Ted sem sice doinstaloval OpenBSD, ale Debiana porad mam. Bohuzel ( poprve ) kdyz jsem si pred rokem a pul vybiral skolu, tak jsem se setkal uplne doslova s tim, co zde bylo napsano. Ted pujdu do druhaku a budu pri jakekoliv komunikaci kolem pocitacu delat to, co jsem uspesne delal cely minuly rok - mluvit o tom, ze existuje jina volba. Kdyz nemuzu mit na svy stanici dualboot, tak proc bych si nemohl donyst svoje zivy distro ? Mozna protoze skola pouziva produkty od firem, kterym dela zaroven "autorizovane skolici stredisko" a uz jenom aby si neudelali ostudu, tak o tom ani nechteji slyset. Me osobne by treba bohate stacilo, aby mi tam dovolili PuTTY, abych mohl delat na svem stroji... Nikdo se o tom se mnou nebavi - proste je rozhodnuto a zadnej studentik nebude vybocovat z rady. Bohuzel ( podruhe ) mam pocit, ze ani sam velky administrator netusi, ze existuje neco jinyho nez jeho NTcka na ktery ma N certifikatu a M razitek. Prichazi mi nefer i skutecnost, ze vsechny studenty "hodi" do jednoho pytle a nezajima je, ze vedle sebe sedi student, ktery vzivote na pocitaci nedelal nic jinyho nez hral hry a student, ktery zase vzivote nedelal nic jinyho nez cet knizky o bezpecnosti, spravoval svuj vlastni server a ucil se programovat. Proste se bez rozdilu budou vsichni ucit klikat mysi, i presto ze to umi jak paran, tak systemak a oba dva se budou ucit Access a Word, i presto ze jeden ma radsi MySQL a VIM+LATEX a druhy to stejne uz umi... a nebude se s tim obtezovat. Nevim, ale tohle je muj pohled na vec, pohled studenta, ktery se o pocitace zajima stejnetak jako se jiny zajima o sport - stejne ten co je dobry ve sportu bude jezdit reprezentovat skolu a ten co je dobry v pocitacich tak se bude s ostatnima ucit nejaky triviality.
Bohuzel ( potreti ) se takto necitim jen ve skole, ale i v cele spolecnosti - je opravdu malo lidi se kterymi si mam ohledne teto problematiky co rict a dokonce ani vlastni rodice me v tomhle ohledu nechapou. Takze zaverem bych jenom chtel poprat nejen autorovi clanku, ale takovym jako ja, aby nasli pochopeni a vsechno dopadlo dobre. Jak uz byva zvykem - Ti co umi to nedelaji a ti co neumi to delaji...

Tomas
[Reagovat]


 • Napsal z olomouce 25. 8. 2004 v 23:20
  Téma: re:Bohuzel...

  chapu tve trapeni, je to tezke.. ;/

  prosim, zkus si ulozit nekam to co si napsal a precti si to za 2-3 roky.. velmi to cloveku pomuze..
  (za pokus nic nedas)
  [Reagovat]


 • Napsal pajout 27. 8. 2004 v 16:33
  Téma: re:Bohuzel...

  Jenom se nenechte otravit. Az pujdete do praxe, bude pro Vas lepsi, kdyz budete hacker, nez kdyz budete certifikovany klikos. Dve tretiny internetu jedou na *nixu, takze klidek :)
  [Reagovat]


 • Napsal Honza 3. 9. 2004 v 12:40
  Téma: re:Bohuzel...

  Preji dobry den,

  divate se na tuto problematiku pouze jednostranne a to neni dobre.
  Pustte si do ucebny studenty a reknete jim, kazdej si delejte v cem chcete, jak chcete a co chcete.
  Predpokladam ze chapete, ze pak mate ve vyuce naprostej gulas.
  Nehlede nato, ze pak ucitel je zraly na blazinec, protoze mu z toho zakonite musi hrabnout.

  Studenti ve skolach by meli mit moznost si vybrat, jaky OS chteji pouzivat, ale ve svem volnem case, o hodinach je to kontraproduktivni. A samozrejme by meli byt vzdelani, ze existuji i alternativy, poskytnout jim informace a dat jim moznost si to overit a zkusit sami.

  Chapu vas prispevek, ale bohuzel vychazi z komplexni neznalosti problematiky.

  Predem upozornuji, ze toto neni "flame" prizpevek, jen upozorneni.

  Preji hezky den.
  [Reagovat]


  • Napsal hidden 3. 9. 2004 v 23:4
   Téma: re:re:Bohuzel...

   > Predpokladam ze chapete, ze pak mate ve vyuce naprostej gulas.

   H>Ale nikdo nerika ze ucitele jsou tu proto aby zili v pohodli :)

   Je docela mozne, vic nez docela mozne ze ucitel bude trochu dezorientovany.

   Ale v tomto smyslu svoboda neznamena pouzivej si doma co chces, ale ve skole pouzivej pouze widle.

   Svoboda znamena pouzivej si kde chces prave to co se ti zliby - kdyby sis mel ten notebook s *nixem donest sam.

   To by bylo podobne jako svoboda slova nebo svobodneho vyjadrovani - interpretovana timto spusobem: Doma si rikejte kazdy co chcete ale az pridete do verejne mistnosti, ktera nalezi statu, skole, obecnimu uradu rikejte pouze to co chceme mi - a jeste nam za to platit budete!! - opravdu genialni napad, vskudku skvele vymysleno :).
   [Reagovat]


   • Napsal jirka 9. 9. 2004 v 11:28
    Téma: re:re:re:Bohuzel...

    Ahoj
    Nemuzes pozadovat, aby sis mohl do hodiny, kde se probiraji win produkty, prinesl svuj comp s linuxem. To bys narusil plynulost vyuky, zamestnal bys ucitele aby se ti alespon chvilku venoval a poskodil bys tim v dusledku slabsi zaky, kteri se potrebuji naucit alespon neco. To je jako by sis do hodiny anglictiny prinesl na truc svuj cesko-japonsky slovnik, protoze ses zvykly mluvit japonsky.
    Problem je trochu jinde - udelat slusny tematicky plan vyuky, kde bude zahrnuto i nekolik hodin o jinych OS (nejlepe na zacatku) a pak se bohuzel sdeli ze dal se pojede ve win. Pripadne rozdelit studenty na skupiny podle OS o ktery maji zajem (jako ty jazyky). Jde tady hlavne o nevzdelanost ucitelu/ek a zcela normalni pomale akceptovani jinych/novych veci v instituci jako je skolstvi.
    Cau Jirka
    PS: To co by ti sdelil koktavy ucitel za tu hodinu si stejne sam nastudujes za 5 minut.


    > > Predpokladam ze chapete, ze pak mate ve vyuce naprostej gulas.
    >
    > H>Ale nikdo nerika ze ucitele jsou tu proto aby zili v pohodli :)
    >
    > Je docela mozne, vic nez docela mozne ze ucitel bude trochu dezorientovany.
    >
    > Ale v tomto smyslu svoboda neznamena pouzivej si doma co chces, ale ve skole pouzivej pouze widle.
    >
    > Svoboda znamena pouzivej si kde chces prave to co se ti zliby - kdyby sis mel ten notebook s *nixem donest sam.
    >
    > To by bylo podobne jako svoboda slova nebo svobodneho vyjadrovani - interpretovana timto spusobem: Doma si rikejte kazdy co chcete ale az pridete do verejne mistnosti, ktera nalezi statu, skole, obecnimu uradu rikejte pouze to co chceme mi - a jeste nam za to platit budete!! - opravdu genialni napad, vskudku skvele vymysleno :).
    [Reagovat]


    • Napsal 23. 3. 2005 v 10:42
     Téma: re:re:re:re:Bohuzel...

     > Ahoj
     > Nemuzes pozadovat, aby sis mohl do hodiny, kde se probiraji win produkty, prinesl svuj comp s linuxem. To bys narusil plynulost vyuky, zamestnal bys ucitele aby se ti alespon chvilku venoval a poskodil bys tim v dusledku slabsi zaky, kteri se potrebuji naucit alespon neco. To je jako by sis do hodiny anglictiny prinesl na truc svuj cesko-japonsky slovnik, protoze ses zvykly mluvit japonsky.
     > Problem je trochu jinde - udelat slusny tematicky plan vyuky, kde bude zahrnuto i nekolik hodin o jinych OS (nejlepe na zacatku) a pak se bohuzel sdeli ze dal se pojede ve win. Pripadne rozdelit studenty na skupiny podle OS o ktery maji zajem (jako ty jazyky). Jde tady hlavne o nevzdelanost ucitelu/ek a zcela normalni pomale akceptovani jinych/novych veci v instituci jako je skolstvi.
     > Cau Jirka
     > PS: To co by ti sdelil koktavy ucitel za tu hodinu si stejne sam nastudujes za 5 minut.
     >
     >
     > > > Predpokladam ze chapete, ze pak mate ve vyuce naprostej gulas.
     > >
     > > H>Ale nikdo nerika ze ucitele jsou tu proto aby zili v pohodli :)
     > >
     > > Je docela mozne, vic nez docela mozne ze ucitel bude trochu dezorientovany.
     > >
     > > Ale v tomto smyslu svoboda neznamena pouzivej si doma co chces, ale ve skole pouzivej pouze widle.
     > >
     > > Svoboda znamena pouzivej si kde chces prave to co se ti zliby - kdyby sis mel ten notebook s *nixem donest sam.
     > >
     > > To by bylo podobne jako svoboda slova nebo svobodneho vyjadrovani - interpretovana timto spusobem: Doma si rikejte kazdy co chcete ale az pridete do verejne mistnosti, ktera nalezi statu, skole, obecnimu uradu rikejte pouze to co chceme mi - a jeste nam za to platit budete!! - opravdu genialni napad, vskudku skvele vymysleno :).
     [Reagovat]


Napsal cornelius 20. 8. 2004 v 15:52
Téma: moznosti linuxu na skole

Jen ve zkratce k clanku a prispevkum:
- Ano, na zakladnich skolach i na strednich delaji ze zaku cvicene MS opice. Osnovy jsou stejne pro vsechny(bohuzel) a ucitele mnohdy vi mene nez jejich zaci(nekteri ucitele a nekteri zaci). Pro vyuku na ZS(prvni stupen) existuji programy i pro GNU/Linux, ale jeste nejsou lokalizovane a poustet ty Windowsacke pres Wine je drbani se levou rukou za pravym uchem. Pro druhy stupen a nebo pokrocile studenty je Linux a jine alternativni OS dobry napad(SW aspon existuje), ale, museli by to umet kantori a museli by byt ochotni osnovy trochu prizpusobit a to bez individualniho pristupu k zakum nepujde. A individualni pristup za tak malo penez nebude(paradox, kdyby se nefinancovaly zrouti penez, ale fondy se vyuzily promysleneji, bylo by i na lepsi platy) a bez nej budou zase vsichni zaci v jednom pytli - zacarovany kruh...kolik by se jen usetrilo prechodem z MSO na OOorg? :)
Navic, ne kazdy kantor ma vyuku VT jako hlavni predmet, vetsinou jsou to matikari nebo fyzikari, kteri meli jeste 8bity. A ne kazdemu z nich se chce si navic rozsirovat obzory o dalsi OS nez jsou dalsi a dalsi verze Win(za svou praxi spravce site uz vim ze se to zase toci kolem penez a jejich drahocenneho casu).
Takze dokud se nezmeni finance ve skolstvi(vybaveni diky zroutovi penez Indosovi uz na to jakes takes je) tak se nedockame zmen osnov protoze si je ucitele nevydupou.

A jeste k tomu proc se nedovoluje zakum spoustet vlastni SW...WIndows a Viry. Zadny spravce taky nema rad kdyz mu do pocitacu leze nekdo s kdo vi cim. A ne s kazdym spravcem se da domluvit at si SW nejdriv sam otestuje, to ho driv zatrhne aby nemel tolik prace(bohuzel je to realita).
[Reagovat]


 • Napsal cornelius 20. 8. 2004 v 16:0
  Téma: re:moznosti linuxu na skole

  Abych jen doplnil, na domaci stanici mam jako backend k grafickym pracem Linux uz dva roky a nemuzu si stezovat... A za dobu co delam spravce site jsem chtel nekolikrat nasadil linux, ale narazil jsem na chybejici specialni aplikace, ktere skola kde delam pouziva pro vyuku. Na stredni skole nebo zakladni se to da, pro stredni se da sehnat CAD nebo jiny potrebny program, pro zakladu vyukovy program pro prvni stupen a pokrocilejsi SW pro druhy stupen(html editory, programovaci prostredi - jeste se divim proc se nevyucuje GCC :) a dalsi...) ale takova Specialni skola pro handicapovane zaky, takovy soft na linux proste neni :( takze jediny uspech co v takovych pripadech je, max prejit na Free a OS programy jakou OOorg, mozilla apod ktere jsou i pro Win..

  p.s. Podle toho co jsem vypozoroval v Bc. studiu Ucitelstvi informatiky na nejmenovane vysoke skole, tak i ucitele informatiky budou jen klikaci opice. Buh s nami a nasimi detmi.
  [Reagovat]


  • Napsal tvi 29. 8. 2004 v 23:32
   Téma: re:re:moznosti linuxu na skole

   > ale takova Specialni skola pro handicapovane zaky, takovy soft na linux proste neni :(

   http://www.freebsoft.org/
   [Reagovat]


 • Napsal Tomas 20. 8. 2004 v 16:25
  Téma: re:moznosti linuxu na skole

  S nekterymi body souhlasim, ale z toho co pisete vypliva, ze : kvuli virum nam zakazuji downloady, ktery nejsou nikde definovany, takze i otevreni IEcka v ramci vyuky, je download grafiky z webu...; kvuli virum mi smazali z $HOME vsechny moje dokumenty, ktery sem z nudy vytvoril; kvuli virum nesmim nabootovat z OS na ktery viry nejsou ( videl sem asi tak tri a to byly jeste emaily - takze "multiplatformni viry" ).... Proc ze me delaj debila, kdyz jim reknu, ze maj nekde problem o kterym nevedi a jeste jim jak blbecek reknu cim to je ? Proc se kazdou chvili kupujou novy stroje ( pochopitelne kvuli narokum novejsiho SW ;-) ), kdyz nam v dilnach skoro zakladni veci ukazujou v katalogu a rikaj jak na to nemaj ? Proc ... ?

  Klidne bych si nosil svuj vlastni notebook s UNIXem, ale proc, kdyz jejich prace je doslova bastlena, protoze naji vsechen SW omezen "vyukovou verzi" a tim padem se mi budou dusit vselijaky konvertory a jina havet...

  Myslim si, ze tento clanek by si mel precist kazdy, kdo ma v tehlech vecech v CR/SR aspon trosku vliv... jasne ze necekam nejakou zmenu, ale me nejde o nic jinyho nez o vedomi, ze je modra a cervena tabletka a ne jenom ta kterou ten dotycny zvolil. At si kazdej dela na tom, co mu je prijemny, ale opravdu jenom chci aby se vedelo o jine moznosti...

  Abych pravdu rekl, tak ja bych se rad naucil vic nez stiham doma a ve skole a vazim si kazdy minuty na vic, ale kdyz vas nekdo na dve hodiny posadi k M$ Win a rekne vam delej a vy mate za hodinu hotovo, tak proc tu druhou hodinu musite sedet u tech Widli a nesmet ani na internet, pze vam spravce dal prava akorat na spusteni neceho z Office a AutoCADu + login/out... opravdu neprehanim, cely rok me to zralo. Nevim kolik hodin sem tam za rok takhle prosedel, ale rict muzu jedno: za ten cas sem si moh precist aspon par novinek at uz tady, na rootovi nebo nekomu poradit na abicku ci si delat neco, co me zajima a v cem se chci zdokonalit... NE, nesmim nic, musim tam sedet a cekat az ostatni dodelaj....
  [Reagovat]


  • Napsal cornelius 20. 8. 2004 v 18:22
   Téma: re:re:moznosti linuxu na skole

   K prvni casti: viry byly asi nejcastejsi pripad proc to zakazovali me jeste na stredni. Jinak co se tyce nainstalovanych sw jako je IE a nemoct na net, to je uz zase zalezitost kazdeho ucitele a jeho benevolence co dovoli zakum pri praci. Kazdy se myslim setka s takovymi co kdyz vidi ze mate hotovo a spravne tak povoli neco navic(mozna jako inspiraci ostatnim) ale jsou i takovi co ze zkusenosti to radsi nedelaji protoze jim pak zvlcela cela skupina, a ruku na srdce, prichazeji do styku(s prominutim) s "pubertalni mladezi" a dle mych zkusenosti si delaji co chteji.
   Proc nemam ted ja rad kdyz mi nekdo neco instaluje? Prave potize s licencemi, vemte si ze na takovem skolnim pc(i kdyz je to zakazane, zaci jsou sikovni) se najde tolik her a jineho SW ktery tam nema co delat, kdyz mi tam nekdo prijde na kontrolu a ja o tom softu nevim, jsem v ... .
   To ze mazal i dokumenty me dostalo, jestli to fakt admin udelal tak k tomu musel bud mit sakra dobry duvod(malo mista na disku) a mel varovat a nebo to byl s prominutim kokot.

   Jak rikam, penize se ve skolstvi investuji uzasnym zpusobem a pak to tak vypada. Stejne tak je to i jinde, vezmeme banky, taky kazdy dva roky novy kompy a proc? kvuli DOSovemu programu ktery bezi nad WXP...ale to je uz OT.

   Na to proc delaji admini z uzivatelu "debila" je jednoducha odpoved, ego :)

   Blby je ze si ho nikdo jiny nez pravidelny ci nahodny ctenar penguina neprecte, to by musel byt na jinem serveru, ale na ten by to admin nepovolil protze takove clanky prochazeji totalni cenzurou, viz nektere prispevky v diskuzich na indosistickem portalu.
   [Reagovat]


   • Napsal notfound 21. 8. 2004 v 1:52
    Téma: re:re:re:moznosti linuxu na skole

    Ad DOSove programy: No to mi pripomina nase XPecka s Pascalem. Jede to hrozne pomalu, protoze je to emulovany. Hlavne, ze tam mame Celery 1,5.

    Taky pekny je "zakazany" stahovani cehokoli s priponou exe, zip, rar a podobne. Nejlepsi na tom je, ze se skutecne kontroluji vyhradne pripony (admin asi MIME nezna :P), takze je na to lek jmenem Katedrala Anonym agent nebo muj stahovaci skript, co soubor natahne na webzdarma, prejmenuje na jpg a zase zverejni ke stazeni. Akorat ted musim vymyslet, jak propalit pres ten Squid, co tam jako proxy na HTTP mame Putty, aby mi slo SSHacko.
    [Reagovat]


 • Napsal Štěpán Komárek 23. 8. 2004 v 20:33
  Téma: re:moznosti linuxu na skole

  Jen chci podotknout, že změna osnov ve školách je zbytečná. Učební osnovy bývají přísně neutrální a jistě v nich není výuka obsluhy MS Word, nýbrž práce s textovým editorem a to jakýmkoliv. To, jaký je použit program určuje učitel či správce školní sítě. Je to jen o znalostech vyučujících a o přístupu.
  [Reagovat]


  • Napsal tvi 29. 8. 2004 v 23:49
   Téma: re:re:moznosti linuxu na skole

   > Jen chci podotknout, že změna osnov ve školách je zbytečná. Učební osnovy bývají přísně neutrální a jistě v nich není výuka obsluhy MS Word, nýbrž práce s textovým editorem a to jakýmkoliv.

   Ještě volnější jsou tzv. rámcové vzdělávací programy, které víceméně definují cílové kompetence žáka a nechávají škole v podstatě volnou ruku, jakými cestami k těmto kompetencím dojde. Máte ovšem pravdu že TO je primárně v lidech. Přeškolený matikář něbo dílnař ("Máňo, příští rok si vezmeš ještě výpočetku, protože nikoho jinýho nemám volnýho"), který si hledí odkroutit své za 13k kč hrubého a o půl třetí vypadnout z boudy a věnovat se svým zájmům, třídní, který(á) neumí ani přepsat známky z třídnice do programů pro tisk vysvědčení typu Bakaláři nebo S.A.S (což jsou mimochodem dva zástupci softu, kvůli kterému většina školských informatiků říká, že pro ně přechod na non-win platformy nemožný - jinak bastly udělané v "laických" databázích typu Paradox nebo FoxPro chovající se příšerně v jakémkoliv síťovém prostředí) a otravuje s tím správce sítě nebo nějakého "výpočtáře" - to jsou bohužel realistické tristní obrázky z našeho školství, které nespasí ani sebegeniálnější osnovy nebo sebedokonalejší "indoš like" řešení shůry, byť by za ním nestál M$, ale IBM nebo Novell/SuSE.
   [Reagovat]


Napsal Václav Bobek 20. 8. 2004 v 18:52
Téma: skola??

Pokud by Vas to zajimalo tak realna situace popisovana v clanku se mi prihodila na SPST v Trebici
Podivejte se na jejich stranky pod Mozillou
(www.spst.cz).
[Reagovat]


 • Napsal zdenek stepanek 2. 9. 2004 v 13:6
  Téma: re:skola??

  > Pokud by Vas to zajimalo tak realna situace popisovana v clanku se mi prihodila na SPST v Trebici
  > Podivejte se na jejich stranky pod Mozillou
  > (www.spst.cz).

  Nebo taky: www.szes-horice.cz

  To s tema Bakalarema je bohuzel pravda, prisernejsi program jsem snad jeste nevidel. Delam ve skole admina. Tedy, ve skole... spis v tovarne na wokynkare.
  [Reagovat]


Napsal digiviki 21. 8. 2004 v 8:29
Téma: Situace není všude stejná

Studoval jsem Střední Průmyslovou Školu, obor Elektronické počítače. Za 4 roky jsem tam neviděl jediný linuxový počítač.
Teď mám za sebou rok studia na Fakultě informačních technologií na VUT v Brně a to je jiné kafe. Používáme XP i Linux, možná tak půl na půl, možná trochu víc XP.
V Linuxu se učíme skriptovat, programujeme v c, většina z nás píše ve vimu, kompiluje pomocí make překladačem gcc, protokoly k čemukoliv jsem začal dělat v Latexu, ...
Taky se učíme principy operačních systémů, tam zmínku o Windows uslyšíte jen v nějakém posměšném vtipu :-)
[Reagovat]


 • Napsal Tomas 21. 8. 2004 v 20:23
  Téma: re:Situace není všude stejná

  Me je jasny, ze na vysoky skole je to neco jinyho, na zakladce to taky nevadi - s necim se zacit musi a ja mam zkusenost, ze na zakl. skole posledni dva roky ( co tam byl novy reditel ), tak tam neucil nikdo s aprobaci a kolikrat byli jeste neochotni. Mel jsem hodne co delat abych ty dva roky na prumyslovce dohnal... takze je mi jasny, ze se po takovych lidech nemuze chtit ucit jeste neco extra... No na prumyslovce mi to hoodne vadi. Proto jsem se rozhodl, ze na pocitacovy obor nepujdu, protoze by me tam nutily delat nejaky "blbosti" ve win. Sel jsem na strojni a bohuzel jsem zjistil, ze tam je situace uplne stejna. Uz nevim co si o svete mam myslet, ale nejak to tu prezit musime ne ? Koneckoncu my budeme ti, kteri v praxi neco budou umet....
  [Reagovat]


  • Napsal Digiviki 22. 8. 2004 v 11:40
   Téma: re:re:Situace není všude stejná

   Myslím si, že informatika se na základních a středních školách vyučuje docela nešťastnou metodou. Učitelé říkají žákům "tohle se dělá takhle", místo aby řekli "zjistěte, jak se dělá tohle, užitečné informace najdete třeba tady a tady". Jenomže na to by taky museli přistoupit žáci. Asi je to utopie na základních školách, ale na středních by to fungovat mohlo, když na vysokých je to zcela normální postup...
   [Reagovat]


   • Napsal Marek 22. 9. 2004 v 9:56
    Téma: re:re:re:Situace není všude stejná

    > "tohle se dělá takhle"

    Já mám zkušenost, že na střední škole to v 99% případů jinak ani nejde. Když se neřekne, že "tohle se dělá takhle". Tak to chce základy, které jsou na naučení poněkud dlouhé. Jiná situace je na VŠ.
    [Reagovat]


Napsal tvi 21. 8. 2004 v 12:39
Téma: Nejsou všichni učitelé...

...takové trubky, jako ten exot v článku :-)
http://www.edunix.cz/article.php?story=20040818104127865
Srdečně zveme, zvl. učitele a studenty, kteří Linux opravdu mají rádi.
[Reagovat]


Napsal turzin@seznam.cz 23. 8. 2004 v 13:6
Téma: CAD

ste vymasteny jelita, AutoCad pod linuxem nevali. S tim co je pod linuxem pro CAD je to na hovno, jak delat CAD na Atari. Ale to nikdo tady z tech 15 letejch netusi co je. Bezte na linux a jediny co vam povali bude QCAD coz je otresny, VariCad trosku lepsi strojni 3D cko otazka je s cimje to kompaktibilni, a mozna Pro-Engineer pokud se vase skola poradne prohne.
[Reagovat]


 • Napsal Jirka 23. 8. 2004 v 15:29
  Téma: re:CAD

  Kupodivu, u nas na skole skemrali studentici o konto na *NIX, aby si mohli sahnout na ProEngineer. Byly to trubky, mozna i "vymasteny", vzdyt prece v tom AutoCADu se dela tak krasne...

  K clanku: abyste ziskal certifikat od firmy Microsoft (napr. certified professional, certified enginner), musite taky projevit nejake znalosti, leckdy docela hluboke. Doporucuju zkusit a teprve potom ty spravce s MSCA (certified administrator) hanet.
  [Reagovat]


 • Napsal Vácalv Bobek 23. 8. 2004 v 19:47
  Téma: re:CAD

  > ste vymasteny jelita

  Napomínání, ať se vyhne urážkám a tvrdosti
  Marcus Tullius Cicero
  [Reagovat]


 • Napsal Tomas 25. 8. 2004 v 10:9
  Téma: re:CAD

  Ja se domnivam, ze firmy vyvijejici CAD systemy se ridi, jen a jen poptavkou, ostatne jako kazde jine firmy. Tudiz je jasne, ze kdyz nikdo nechce CAD pro GNU/Linux, tak ho nikdo neudela. For je v tom, ze GNU/Linux nikdo nechce, prave protoze ten CAD pro nej neni... zase zacarovany kruh.
  Me osobne se VariCAD zamlouva a i kdyz jeho ovladani neni uplne jednoduche, tak ja jsem s nim spokojeny a rekl bych ze mi jen za prvni rocnik pomohl az moc. Na VariCADu se mi take libi, ze i jeho Edu verze neni nijak omezena a kdyz vidim, jak nasi profesori bastli v ACADu nektere veci a rikaji ze to delaji protoze neni k dispozici ostra verze, tak se mi dela blbe...
  Jak uz jsem nekolikrat psal, nejde o nic jineho nez o vedomi, ze neco jako GNU existuje. V soucasne dobe bych byl pro tyto ucely ochotny na svem stroji udelat konta svym spoluzakum, ale kdyz se siri famy, ze UNIX je dnes nepouzitelny a zastaraly system nebo ze na nej neni moc sw, tak se muzu snazit jak chci a stejne z toho nic nebude.
  Takze timto bych chtel poprosit ty, kteri tyhle famy siri, aby si nejdriv zjistili co to je GPL a zkusli alespon nabootovat treba z Danixu a podivali se jak to je "nepouzitelne".

  Tomas

  [Reagovat]


Napsal Voloda Gangasero 23. 8. 2004 v 21:20
Téma: Moje studium na SPSE

Kdyz jsme s kamosem prisli za ucitelem na Programove vybaveni (strasny predmet (ucili jsme se jak se jmenujou antivirove programy a kde mame kliknout ve Wordu, abych mel tucny pismo)), jestli budeme nekdy probirat Linux/Unix, tak nam bylo zdeleno, ze to jsou prekonane systemy a to jsme sli do kolen. To je vse pratele, tadydadyda.
[Reagovat]


Napsal Martin Kysela 24. 8. 2004 v 10:27
Téma: :-)

Ja myslim, ze situace na skolach se pomalu meni... V Liberci vim o nekolika skolach, ktere nasadily GNU/Linux pro bezne pouzivani. V Praze uz jsem jich take par videl.

Nezbyva nez doufat, ze popularita poroste a brzy zacnou GNU/Linux a dalsi svobodne systemy akceptovat i ostatni...
[Reagovat]


Napsal radomir strnad 24. 8. 2004 v 23:3
Téma: linux na G Sumperk

Od ledna je mozne vsechny PC v ucebne VT bootovat bud do Windows nebo do SUSE Linuxu.
Informace o nem dostavaji prakticky vsichni studenti v IVT. Ve volitelnych predmetech VT nebo programovani se v Linuxu vyucuje i maturuje. Uz v roce 2002!!! si student JS tahl podotazku "Linux + graficke prostredi v nem".
Vsechno je to o lidech, o snaze jit dal, o chuti ucit se, o vztahu ucitel-zak (treba nebat se rict nevim), ale take o zdravi, trochu o penezich, tolerantni (rezignujici) rodine ...
[Reagovat]


Napsal CzechNeo 25. 8. 2004 v 19:56
Téma: Hmmm...

V naší firmě vládne obdobná proMicro$oftí politika... stále padá a stále není plně funkční... od toho je tu přece IT... můj názor, že by měli alespoň používat Sambu? To nepochopili a řekli že jediné co je použitelné je windows... a tomu se v dnešní době říka IT technik... poněkud zakrnělý a dalšího růstu neschopný člověk.. dle mého názoru :-)
[Reagovat]


 • Napsal Pavel 12. 9. 2004 v 16:30
  Téma: re:Hmmm...

  Vazeni, ani se nedivym nekterym prudkym vyjevum nekterych diskutujicich. Opravdu vsichni totiz problem vidite z pohledu nacti-letyc dosti jednostrane. Jsem byvaly programator v prostredi widli a spravce serveru rozsahle WAN pod Ultrix32, z nedostatku prac prilezitosti a proto, ze jsem nechtel travit denne cca 3 hodiny v autobuse za cestou do prace se ze me stal ucitel ZS :-((. Vsechny skoly trpi primo smrtelnym nedostatkem financi, jestlize bude ucitel (= i spravce) udrzovat vice OS, bude muset ve skole i spat, protoze jak si asi vetsina lidi mysli, jeho pracovni doba se nesestava jen z oduceni 4-6 hodin denne (ktere trvaji 45 minut)!!
  Proc tak malo volnosti? - jak vysvetlite proc je to zrovna tak, kdyz sikovny zak vymaluje pekne panske a damske genitalie, ktere pouzije jako tapetu a na dalsi hodinu porijde 4ta trida s vyukou rozsirenou o nabozenstvi. Asi to nevite, ale skola je sluzba (rodine) a nekteri rodice nektere veci pojimaji jinak. Proto existuje jednoducha pomoc, zakaze se vsechno vsem...
  Pokud nekdo ovse neumozni sikovnemu studentovi dalsi rozvoj, tak pak je asi opravdu neco spatne.
  Pokud ovsem dam zakovi volnost, vim co se stane - neco ponici, maximalne si pusti chat "dnes bez kalhotek".
  Situace v podnikove sfere je podobna. Zkuste sehnat informacni system pro linux pro stredni firmu.. Napr. zadny z (slusnych) programu pro stavebni rozpocty nepodporuje linux. Holt jsme wokeni zeme a je potreba jeste chvilku pockat az to ti "mladi" prevedou do linuxu a bude to potom legalne a zdarma a ani nebudou mit penize, ale pocit volnosti a dobre vykonane prace.
  Zatim je to zel tak, jako kdybychom prijeli do stare dobre anglie a rekli jim, ze jezdit vlevo je blbost a zacali jezdit vpravo...
  [Reagovat]


  • Napsal Shadow 12. 9. 2004 v 18:44
   Téma: re:re:Hmmm...

   Souhlasím, že výběr OS možná není v tomto či jiném prostředí realizovatelný. Pouhý zaměstnanec ve firmě má jen těžko co mluvit do toho, jaký OS se používá ve firemním IS či na jeho stanici, neb on není ten, kdo jeho nasazení platí. Ve školství jsou platy tak hrozné, že se ani nedivím, jak výuka čehokoliv ve školách vypadá.

   Nicméně právě v případě školství přemýšlím, nebylo-li by vhodné, aby se snížily náklady vydávané za software, jehož možnosti žáci oproti možnostem jeho free alternativy nevyužijí (o to více na ZŠ/SŠ). Naše školství je prostě v tomhle protichůdné, na jednu stranu vydává peníze za drahý proprietární software, ale na zvýšení učitelských platů nemá. Možná, že kdyby školy zracionalizovaly svoje výdaje za software alespoň částečným nasazením free/OS softwaru, bylo by možné učitelské platy zvýšit.
   [Reagovat]


 • Napsal Ten z tramvaje č. 15 3. 1. 2005 v 2:35
  Téma: re:Hmmm...

  A co seš ty trapko? Cos študoval za školu? Asi další přiblblej puberťák kerej si myslí že sežral fšechnu moudrost světa..... tak radši zklidni hormon a neser!

  [Reagovat]


Napsal Shamot 26. 8. 2004 v 11:23
Téma: VS

Souhlasim, mam naprosto stejnou zkusenost..jen bych chtel dodat, ze naprosto stejny pristup je na ceskych "vysokych" "skolach"
[Reagovat]


Napsal juras 21. 9. 2004 v 9:12
Téma: Linux a ZŠ

Pravda je taková, že linux nainstalovaný na školních PC mám, konkrétně Mandrake 9.2, nicméně je pravda, že tak inteligentních a nadaných žáků, jako jsi ty, tam bohužel je poskrovnu. Tak jeden ve třídě. Takže Linux v 9. třídě (když zbyde čas). Uznávám, je to škoda. Navíc podpora vedení školy žádná, spíše odrazující.
Linuxu zdar
Jirka
[Reagovat]


Napsal Marek 22. 9. 2004 v 10:26
Téma: Linux a ZŠ

Já bych to pojal spíš okrajově a heslovitě. Něco rozumného je na konci. ;-)
Já jsem na ZŠ ještě počítač neviděl. S tím jsem přišel do styku až na střední škole. A to se ještě nedalo hovořit o OS natož o nějakých win. Na VŠ mě naučili, co je a co by mohl být OS. Tam to celé jelo na UNIXech, protože win bylo v plenkách a o nějaké použitelnosti si mohlo nechat jenom zdát. V podstatě by se dalo říct, že jsem sledoval vývoj win a linuxu. Obojí jsem v ranných dobách vývoje provozoval. Zatím co win se tvrdě a spíš marketingově prosazoval, linux zůstával na akademické půdě jako zajímavý free projekt zatím nevalné použitelnosti (i když byl srovnatelný a ve věcech síťových vždy krok napřed). No ale prosazování win působilo na třetí strany, takže na win je teď více viditelných programů. Dokonce dochází k tomu, že win začínají být použitelné a tolik nepadají. Ve verzi W2000 už se zdají v celku stabilní. (zasvědcení prominou, je to subjektivní názor). Samozřejmě zůstává spousta problémů s bezpečností. Velká bolest win jsou viry. Ale to je taky důsledek marketingového prosazování. Lin to dělá jaksi z druhé strany. Napřed byl použitelný a vychytaný, přívětivý a spolehlivý a pak teprve řekl: "Hele, tady jsem, umím to taky". Ale to už lidi zahlcení Win nevidí. Proč pošilhávat po něčem jiném. Mám win. Pravda, situace se mění. Jednu dobu (aspoň jsem měl takový pocit) byl dokonce jiný operační systém módou. Ale to rychle upadlo, protože ti, co chtěli machrovat, jiný OS prostě nezvládli. Nejčastěji win se nainstaluje sám. Lin se musí ovládat. Nebo Lin je dobrý server, ale do domácnosti se nehodí. Aj. A tak nezbývá než se o UNIXexh zmiňovat už na školách a čekat. Nic razantního nepomůže. Žádná demonstrace, rozbíjení oken, orodování za stabilní OS. Nic. Minimálně je přechod na jiný OS drahý. Někdy momentálně nemožný. O tom už byly napsány kvanta článků. Prostě to není "easy". Zkuste vyjít na ulici a řekněte, že sháníte práci a umíte jenom UNIXy. Pokud zrovna nejste v Praze, tak máte celkem smůlu.
Nic. Konec. Je to úplně mimo téma.

Ještě Linux a ZŠ. Proč dětem na ZŠ říkat toto je Win a toto je Lin. To je nezajímá. Spíš je třeba říkat. Jde to i jinak. Kdo umí dělat v MS Wordu, hodně lehce si zvykne na OO. A opačně to platí taky. A vůbec, teď už fakt konec. Dalo by se o tom psát hodiny.
[Reagovat]


Napsal 4. 10. 2004 v 1:29
Téma: RE: Fašismus na poli operačních syst


Opravdu drsné probuzení do "Tvrdé reality všedního dne" nastane, když pochopíš, že hrozba fašismu či komunismu není jenom v oblasti operačních systémů.

Benito Mussolini (1883-1945): http://www.fact-index.com/b/be/benito_mussolini.html
"Fascism should more properly be called corporatism, since it is the merger of state and corporate power"

Když si člověk dobře zapamatuje tuto definici, že Fašismus je spojení státní moci s mocí korporací, najednou mu začnou vztávat vlasy hrůzou, když se rozhlédne.

Proč je to takový problém? Do firem svoje zástupce nevolíme.


Jinak děkuju za pěkný článek, prosím piš více takových.
[Reagovat]


Napsal Fox 1. 1. 2007 v 15:26
Téma: Linux

Unás se učitel o linuxu zmíněl - podle něj je to odnož unixu která je sice samostatné ale od stejných autorů.

BTW nebaly to škola SPŠStrojnický ve Vsetíně ??
[Reagovat]


[Tiskni] [Přidat komentář] [Skrýt komentáře]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2019. ALL RIGHTS RESERVED