|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
Tvrdá realita všedního dne aneb buďte svobodní!
bobekv (19.08.2004 22:18:51, 21810/48)


Jak lidé na první pohled poznají člověka, který tvoří komunitu GNU? Má odlišný vzhled? Žije na odvrácené straně planety REMUS – na sesterské planetě ROMULU? Pracuje jenom v noci, když ostatní spí a spí celý den dokud se zase nesetmí? Má dlouhé a špičaté uši jako naši přátelé z Vulkánu? NE, nic takového, možná potkáte člověka se slušivým Pakoněm nebo tučňákem na triku.Ale i přes to, že lidé tvořící komunitu GNU nejsou po fyzické stránce odlišní od jejich bližních kolegů používajíc „Microsoft“. Jsou pronásledování stejně jako lidé zavádějící „nové technologie“ ve středověku. Děti jsou už od útlého věku přeučováni na tu pravou víru. Většina dětí ani neví, že nějaký jiný OS může vůbec existovat a kdo jiný by jim měl tyto informace poskytnout než jejich učitel výpočetní techniky?

Jak si připadá takový malý GNU/člobrda – ve světě svých vrstevníků - jeho kamarádů, kteří se každý den pyšní jak pod svým milým a jediným operačním systémem nainstalovali a jak jinak než „ilegální“ metodou zkorigovali chod jedné z tisíců běžně dostupných her? Jak jinak se takovíto človíček v businessu velkých firem – „profitových pažravců“ může cítit, než jako kapka vody v poušti, jako jedna osamělá hvězda ve vesmíru?

Podle mého názoru by měl mít každý člověk na světe právo si vybrat a používat právě ten operační systém a programy, které uzná za vhodné. Nikdo nesmí být nucen používat pouze jediný OS. Právo na svobodu slova a myšlenek musí být zachováno za každou cenu. Jinak vše zavání starým režimem komunismu nebo fašismu s nepatrnou změnou a převedením z běžného života do pole počítačů.

Každé dítě vyrůstající v solidní společnosti má přece právo vybrat si hračku se kterou si může hrát. Proč tedy nemohou mít stejné právo žáci ve škole - vybrat si operační systém? Kvůli monopolu velkých firem, nebo kvůli nedostatečné obeznámenosti správců těchto sítí, kteří se při nejlepším dozvědí od nějakého svého žáka, že za hranicí všedního dne existuje i něco jiného? Na tyto otázky je třeba si zodpovědět a navrhnout účinnou metodu jak je vyřešit.

Je mi 15 let. Zrovna jsem vyšel základní školu. Když jsem vybíral střední školu, chodil jsem po dnech otevřených dveří podobně asi jako většina zrovna končících žáků. Jedna ze zastávek byla i Střední Průmyslová Škola Technická – konkrétně obor výpočetní technika. Naši skupinu provázel jeden moc příjemný chlápek – myslím, že ředitel. Když naše skupina vešla do jedné učebny, která měla na dveřích nalepen zajímavý plakát s nápisem Windows XP spolehlivá volba, nebo něco takového, bylo mi vše jasné. Chlapík co byl uvnitř – typický kravaťák, nám začal vysvětlovat velmi nezáživně, že dnes se nedělá už nic ručně: „To víte technické kreslení je pouze v 1. ročníku, dál už se to kreslí všechno v CADu, dnes už nevidíte skoro žádné ručně malované schéma.“ Po tom svém mechanickém vyprávění řekl: „Nějaké otázky?“ Zeptal jsem se tedy: „Používá se na této škole i jiný operační systém než Windows? Například GNU/Linux?“ On se nadechl a začal: „O ničem takovém nevím, ale dokud já tady budu, tak tady Linux nebude.“

V mých 15-ti letech opravdu tvrdá realita skutečného života. Na takovéto škole, která se pyšní svým vzdělávacím programem a více než 50-ti letou tradicí sice možná vědí co je to Linux, ale pohlížejí na „to“ jako na něco méně cenného – na něco co vzniklo jenom omylem a mělo by to být zničeno. Připadá mi, že většina škol (tím myslím základní a střední) je obsazena učiteli, kteří se chovají na poli OS jako Romulané k Remanům. Jsou plní nenávisti, strachu před něčím novým. Bojí se s kýmkoliv kdo je z tábora GNU otevřeně bavit. Místo toho ho hned zavrhnou a systém GNU nazvou něčím „nevyspělým“ a oproti Windowsu chybovým a nepoužitelným.

Doufám, že se dožiji doby kdy každý bude moci svobodně, sám za sebe rozhodnout jaký OS a programy bude používat ve škole, v práci, v internetových kavárnách,... Doby kdy bude pro všechny důležitější svoboda, pokrok a vzdělání, né nějaké duševní vlastnictví nebo patentová politika. Doby kdy lidé budou existovat bez rozdílů barvy pleti, národnosti, náboženských předsudků, bez rozdílů používaného operačního systému.

A na konec jeden citát:

Mír nemůže být držen násilím, může jej být dosaženo pouze porozuměním.
ALBERT EINSTEIN
[Tiskni] [Přidat komentář] [Ukázat komentáře (48)]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2021. ALL RIGHTS RESERVED