|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
Pentium 100 MHz. Je to vůbec použitelné?
jirka (10.06.2003 03:00:01, 23230/32)


Opět příspěvek na oblíbené téma (ne)použitelnosti starších počítačů. Tentokrát případková studie využití staršího laptopu.


Hardware

Mějme například notebook/laptop s docela běžnou (a ve své době ne špatnou) konfigurací: procesor Intel Pentium 100 MHz, RAM 24 MB, disk 800 MB, barevný TFT display (800x600 bodů, 256 barev), disketová mechanika, dohromady cca 4 kg živé váhy (etalonem budiž Toshiba Satellite 100CT). Je-li lehčí nebo má-li některý parametr (nebo všechny) lepší, tím lépe. Budiž někde (ve šuplíku, v PCMCIA slotu, kdekoli) přítomna PCMCIA síťová karta (není-li, dá se pořídit - i 16-bitové PCMCIA síťové karty se dosud vyrábějí; povede to ovšem k výraznému zvýšení zbytkové ceny přístroje - asi jako když natankujete plnou nádrž ve Škodě 100).

Software

Na těchto přístrojích bývají všelijaké divné ,,systémy'' (pokud tam vůbec něco je). Zaveďme předpoklad, že s Linuxem bude takový přístroj použitelnější. Dále předpokládejme, že je třeba tam z nějakých důvodů (verze určitých nástrojů, knihoven apod.) mít poměrně aktuální distribuci linuxu (např. Slackware 9.0).

Na takovém železe samozřejmě daleko lépe poběží něco staršího, hlavně kvůli menší spotřebě paměti (distribuce s jádry 2.2 nebo dokonce 2.0, libc5 apod.), případně různé specializované distribuce používající všellijaké BusyBoxy a podobné záležitosti. Takový případ zde popisován nebude. Cílem příspěvku je ukázat, že na takovém železe může dobře sloužit i běžná ,,velká'' distribuce.

Cíl

Cílem je mít ,,tam'' funkční Linux, na kterém se dá TeXovat, ,,pracovat s Internetem'', programovat (alespoň v Céčku), trošku pracovat s grafikou, počítat a podobně.

Vybíráme distribuci

Rozumná nová distribuce pro něco takového je, dle autorova osobního názoru, Debian nebo Slackware. U obrázkových distribucí stejně nespustíte klikací instalaci a zpravidla Vám nainstalují spoustu balastu, který pak musíte pracně mazat. Nemluvě o tom, že (doufám) perfektně vyladěné desktopy, které nabízejí, stejně moc nevyužijete, podoně jako propracované konfigurační nástroje.

V dalším textu bude předpokládáno použití Slackware 9.0.

Instalace

Instalace, je-li k dispozici síťová karta, je poměrně přímočará: boot z diskety bare.i, rootdisků (dva kusy), pak pcmcia.dsk (pro PCMIA karty) a network.dsk (síť). Instalátor samozřejmě upozorní, co chce (pro načtení těchto věcí je třeba napsat ,,pcmcia'' a ,,network'' - instalátor už si pak řekne, co chce).
U 16-bitových síťových karet se může stát, že se sama nenajde a je třeba poradit typ (např. isa-pnp).

Rozdělení disku (fdisk, cfdisk) zřejmě nepředstavuje větší problém, stejně jako ostatní instalační kroky. Je třeba ovšem nezapomenout na swap (dle autorova názoru jedno až dvojnásobek velikosti RAM stačí).

Při instalaci je třeba vybírat jen nejnutnější balíčky a raději něco doinstalovat dodatečně. Zbytečná je instalace GNOME nebo KDE, stejně tak Emacsu (u emacsistů Vimu ;-), stejně jako mnoha dalších editorů (joe, jove, jed), her atd. Na laptopu je také často zbytečný webserver, php nebo mysql (pokud ovšem stroj neslouží k vývoji www stránek).

Slackware se ,,ze sítě'' instaluje nejlépe pomocí NFS. To, ale mají dnes rozběhané už všichni ... snad.

Pracovní prostředí

V některých případech může postačovat konzole, zvláště, pokud korektně funguje linuxový framebuffer - potom může být používán i grafický Links nebo prohlížeč obrázků a jiné věci z www.directfb.org. MPlayer v zásadě také, ale rychlost by zde asi nebyla nejlepší.

Pokud ,,náhodou'' framebuffer moc nefunguje (což je asi v této věkové kategorii dost častý případ) nebo je třeba používat některé opravdové Xové programy, nezbývá než nasadit XFree86.
Servery řady 3.x zabírají mnohem méně paměti než řada 4.x (2-3 krát), verze 4.0 si klidně slupne 10 MB paměti (800x600, 256 barev). Ale pokud preferujete 4.x (potenciálně méně různých problémů), proč ne.

Jako správce oken je vhodné něco nenáročného - FVWM, TWM, IceWM, AfterStep, možná Black(Flux,Open,...)Box (autorovi není známo, jak si *Boxy poradí při menším počtu barev) evilwm nebo ratpoison také nejsou k zahození (protože moc nepotřebují myš - ale i FVWM lze snadno nastavit tak, aby ji též vůbec nepotřeboval).

Aplikace

Například TeX + xdvi, gv, acroread, Gnuplot, XFig, ImageMagick, Vim, Ispell, Abs (tabulkový kalkulátor), Plan (plánovací kalendář), Links (grafický i textový), gqview, Opera, Dillo, Sylpheed,...
Samozřejmě všechny ty textové un*xové nástroje (viz Váš /usr/bin), z méně používaných třeba bc (kalkulačka), sc (tabulkový kalkulátor) a podobně.

Při 256ti barvách mohou vznikat menší potíže s barvami, pomůže třeba používat Links přes celou obrazovku (což je žádoucí i vzhledem k její velikosti) a nepoužívat divoká barevná témata (Qt a Gtk+ aplikace).

Použití oblud typu Netscape, Mozilla, OpenOffice je naprosto nevhodné, protože spotřebují více paměti, než je zdrávo. I ,,malý'' Firebird se tvářil, že 20 MB je pro něj tak akorát... Ale vzdáleně spuštěný OpenOffice vypadá moc pěkně...

Překladač: je vhodné používat GCC, které ovšem nevyniká rychlostí (10000 řádek Céčkových zdrojových kódů ve 40ti souborech přeloží na popisovaném stroji za asi 70 sekund). Pro časté překládání (pouze pro jazyk C) je asi vhodnější Tiny C Compiler (totéž přeloží za cca 12 sekund). Je ovšem ,,citlivější'', nepodporuje ANSI99 tak dobře jako gcc, neoptimalizuje kód atd.
Athlon + gcc totéž zvládne za necelé 3 sekundy.

Rychlost

Jak řekl klasik: ,,There are three kinds of lies: lies, damned lies and benchmarks.''

Čili asi takto (po 3,5 hodinách práce): Linux 2.4.20, XFree86 4.3, FVWM, běžící dva Gvimy, dva Vimy v terminálech, Top, nějaký ten Z Shell, bratru čtyři RXVT, Plan (což je Motifová, tedy obludná, aplikace), grafický Links, nějaké daemony. Mezitím běžely nějaké výpočty, překlady (gcc, tcc) a tak. Přepínat mezi aplikacemi se jde prakticky plynule (max. dvě, tři sekundy zpoždění, ale je to výjimečně). Start nového RXVT (se zsh, který má nastaveno maximum všelijakých možností - doplňování a podobných funkcí) trvá nejvýše čtyři sekundy, Links (grafický) startuje kolem pěti sekund.
Asi nejhorší bylo snímání obrazovek a konverze do png (import, convert z balíku ImageMagick), to už pár sekund trvalo.

Zdá se Vám to snad pomalé?

Pomalu startuje Acrobat Reader (obluda nenažraná), starší verze Xdvi (ty, které si generují vlastní fonty - novější použijí ty, které nachystal TeX, takže už pak nezdržují; jsou-li fonty, jede už jakékoli Xdvi dosti rychle).

Obrázky

Závěr

TFT displej má (dle autorova názoru) lepší (ostřejší) obraz než běžné CRT monitory, takže se na to i docela dobře kouká, vyhovuje-li barevná hloubka a rozlišení, tak je to použitelné i jako X-terminál (kromě výše naznačených možností použití).
I takové ,,staré'' jsou ještě stroje zkrátka pro spoustu věcí dobře použitelné.
Ale na Indyho to samozřejmě nemá (tedy kromě přenosnosti)...

Doporučené čtení

[Tiskni] [Přidat komentář] [Skrýt komentáře]

Napsal 10. 6. 2003 v 7:57
Téma:

"...ostatni distra nainstaluji spoustu nepotrebneho balastu..."

na kolik je minimalni instalace debianu?
[Reagovat]


 • Napsal jirka 10. 6. 2003 v 8:14
  Téma: re:

  > "...ostatni distra nainstaluji spoustu nepotrebneho balastu..."
  >
  > na kolik je minimalni instalace debianu?

  nevim, debian jsem nevidel uz dlouho,
  ale bude to podobne

  a je tam napsano, ze __obrazkove__ distribuce,
  coz debian urcite neni
  [Reagovat]


  • Napsal Radek Secka 10. 6. 2003 v 11:2
   Téma:

   No nevim, mam M PIII na 850Ghz .. takze mam "obrazkovou" dostribuci .. procesor ma speed step, takze ho kdyz jedu vlakem "vypinam" na 133Mhz .. zustava 256MBram a 10GB disk .. Jedu v 1024x768 x 24bitu barev .. pouzival jsem IceWM .. a slapalo to krasne bez problemu, svizne (odezvy do 0,5sekundy) ..
   Myslism si ze u techto braku co autor popisoval vubec nejde o rychlsot procesoru a le linost disku a malost pameti .. snad vsichni vime, ze 24MB ram .. jsou dobra akorat Win95 a o programovani si muzeme nechat zdat, resp. provozovat ho na papir .. Nemyslim, si ze linux na tyto kramy je vhodna volba .. potrebuje mnohem vice pameti (tim ze casti nejsou do sebe "integrovane") .. a z toho vypliva vyssi rychlost disku pro swap ..
   [Reagovat]


   • Napsal Pichi 10. 6. 2003 v 11:12
    Téma: re:

    Jenze na W95 asi težko nainstaluju cygwin aby se v tom dalo rozumě pracovat a bylo to ještě snesitelně rychlé.
    [Reagovat]


   • Napsal jirka 10. 6. 2003 v 14:16
    Téma: re:

    > snad vsichni
    vime, ze 24MB ram .. jsou dobra akorat Win95 a
    Já to bohužel nevím, a proto mi to tu v pohodě funguje :-)

    > o programovani si muzeme nechat zdat, resp. provozovat ho na papir ..
    Zajímavé, čím to, že na tom normálně programuji? Tedy je pravda, že nikoli GUI aplikace, ale počítací věci (metoda konečných prvků a podobně), ale rozhodně nic malého
    to není.

    > Nemyslim, si ze linux na tyto kramy je vhodna volba .. potrebuje mnohem vice pameti

    Nevím, ale co si pamatuji (jednu dobu jsem pracoval na W95 s 24MB RAM), tak to bylo podobně rychlé, ovšem pustit např. word a excel současně nebylo zrovna rozumné a
    stabilita byla taky někde jinde..
    A programovat na tom? Cím?

    > (tim ze casti nejsou do sebe "integrovane") > .. a z toho vypliva vyssi rychlost disku
    > pro swap ..

    A na tu vyšší potřebu paměti jste došel jak?

    Linux 2.0.x (jádro) + XFree 3.x + ostatní smetí vezmou kolem 10-12 MB, to co je popisované v článku žere mezi 16-20MB,
    zdá se Vám to moc?
    (čísla jsou orientační)

    CO tam ještě chcete integrovat?
    Pokud to má větší spotřebu paměti, tak
    prot, že běžně mám puštěných mnohem víc aplikací, než bych si kdy dovolil ve win..
    [Reagovat]


 • Napsal Borg 10. 6. 2003 v 11:12
  Téma: re:Debian

  > "...ostatni distra nainstaluji spoustu nepotrebneho balastu..."
  >
  > na kolik je minimalni instalace debianu?

  Minimum je něco okolo 35 až 45Mb na hadru,pak jen přihazuješ co tam chceš.Editory,poštovní klienty,atd.
  Ale myslim že pokud tam nepojedeš KDE nebo GNOME takže tam taky musiš oteřít nějaký okna ,podle mne by tam měl chodit BlacBox.
  [Reagovat]


Napsal Pichi 10. 6. 2003 v 11:15
Téma: A co subpixel Antialiasing

Jak se da v IceWM zapnout/vypnout subpixel antialiasing. Me to problem nedela, ale memu sefovi na notebooku IceWM prave dela subpixelantialias a dela to bohužel špatně, takže vidi barevna pismenka. V GNOME to vypnout jde, ale v IceWM marně patrám kyho bastard to tam děla.
[Reagovat]


Napsal Petr Skuhravy 10. 6. 2003 v 12:38
Téma: Zajimave ale ...

Me se podarilo sehnat 486DX4 75MHz s 20 MB pameti a slapu s RH6.2 jeste z dob, kdyz jsem mel pujcenou sitovku., bez nejmensich problemu s rychlosi. Dokonce parim i mp3 v downstreemu. Jen bych rad "upgradoval" na woodyho, ale nikde jsem nenasel jak instalovat prez serial/paralel port. Prijde mi, ze prez sitovku to umi kazdy trumbera, ale jinak ne. Proto me i trochu sklamal tento clanek.
Kdyz koupim sitovku, tak se cena meto "stroje" vice jak zdvojnasoby :o)
[Reagovat]


 • Napsal Tibor Zenis 10. 6. 2003 v 14:16
  Téma: re:debian, plip

  > Jen bych rad "upgradoval" na woodyho, ale nikde jsem nenasel jak instalovat prez serial/paralel port. Prijde mi, ze prez sitovku to umi kazdy trumbera, ale jinak ne.

  Nahodi sa plip0 (slip0) a instaluje sa normalne sietovo ...
  [Reagovat]


 • Napsal jirka 10. 6. 2003 v 14:23
  Téma: re:Zajimave ale ...

  > Me se podarilo sehnat 486DX4 75MHz s 20 MB pameti a slapu s RH6.2 jeste z dob, kdyz jsem mel pujcenou sitovku., bez nejmensich problemu s rychlosi. Dokonce parim i mp3 v downstreemu. Jen bych rad "upgradoval" na woodyho, ale nikde jsem nenasel jak instalovat prez serial/paralel port. Prijde mi, ze prez sitovku to umi kazdy trumbera, ale jinak ne. Proto me i trochu

  to jste mě odhadl naprosto přesně, proto to tak dělám, přes tu sítovku

  > sklamal tento clanek.

  to je mi líto, no nic, tak zkusím sehnat nějaký kabel, abych si to vyzkoušel ;-)

  > Kdyz koupim sitovku, tak se cena meto "stroje" vice jak zdvojnasoby :o)

  to si svého notebooku moc neceníte :-(
  [Reagovat]


  • Napsal petris 12. 6. 2003 v 13:35
   Téma: re:re:Zajimave ale ...

   > > Me se podarilo sehnat 486DX4 75MHz s 20 MB pameti a slapu s RH6.2 jeste z dob, kdyz jsem mel pujcenou sitovku., bez nejmensich problemu s rychlosi. Dokonce parim i mp3 v downstreemu. Jen bych rad "upgradoval" na woodyho, ale nikde jsem nenasel jak instalovat prez serial/paralel port.
   Na to staci trpelivost, ja nainstaloval Slackware 9.0 na notebook s 3.5MB RAM. Cely pres seriovy kabel a kus pres disketu. Slape to, da se pouzivat links, vim. Trochu i mc, ale shell je rychlejsi.
   [Reagovat]


 • Napsal vanous 10. 6. 2003 v 17:21
  Téma: plip tady mame! :-) re:Zajimave ale ...

  > Me se podarilo sehnat 486DX4 75MHz s 20 MB pameti a slapu s RH6.2 jeste z dob, kdyz jsem mel pujcenou sitovku., bez nejmensich problemu s rychlosi. Dokonce parim i mp3 v downstreemu. Jen bych rad "upgradoval" na woodyho, ale nikde jsem nenasel jak instalovat prez serial/paralel port. Prijde mi, ze prez sitovku to umi kazdy trumbera, ale jinak ne. Proto me i trochu sklamal tento clanek.

  hoho, neni duvod byti zklamany, plip je penguinovske oblibene tema - staci zalovit v nasem penguinovskem archivu, asi nejlepsim clankem na toto tema je Linux v siti na notebooku i386/4Mb RAM ( http://www.penguin.cz/novinky-view.php3?id=216 ), ktery v sobe odkazuje dalsi nase clanky.
  [Reagovat]


Napsal Zdeněk Sedlák 10. 6. 2003 v 15:4
Téma: Stará distra

Z toho, co tady čtu, mi je jasné, že toho o starých distribucích moc nevíte. RH6.2 bych za starý rozhodně nepovažoval. Pokud uvažujete o distribucích na staré stroje, uvažujte v rovině RH5.x, 4.x, popř. Debian 2.1, nebo OpenBSD 2.6...S RH5.1 jsem začínal na 486/8/610, celé se to vešlo na 300MB (i s XFree a Gnome1.0pre2 + KDE 0.28). Po zvýšení paměti na 16 MB to šlapalo jak hodiny....Na P100/24/850 bych dal RH6.2 - pokud při NEOKENNÍ instalaci vyházíte kraviny, nacpete to na 500MB. BTW: Neokenní instalaci umí i RH7.3, který používám...kolik z těch, co kritizují okenní distribuce, někdy instalovalo v expert, tj. textovém, módu místo okenním (default)...
[Reagovat]


 • Napsal jirka 10. 6. 2003 v 15:50
  Téma: re:Stará distra

  > Z toho, co tady čtu, mi je jasné, že toho o starých distribucích moc nevíte. RH6.2 bych za

  No, snad trochu přece jen - začínal jsem s RH 5.0 (to samozřejmě není tak dávno), chvíli jsem používal slackware 3.0 (ale to bylo spíš ze zvědavosti)

  > starý rozhodně nepovažoval. Pokud uvažujete

  RH 6.2 jsem přestal používat před necelým rokem.

  > o distribucích na staré stroje, uvažujte v rovině RH5.x, 4.x, popř. Debian 2.1, nebo OpenBSD 2.6...S

  Samozřejmě, perfektní je i Slackware 4.0
  nebo něco podobného, viděl jsem i na 486
  s 25MB RAM, jelo to skvěle.

  Nový slackware jsem tam dal (původně jen "na zkoušku", jestli to vůbec půjde) kvůli určitým verzím některých programů a knihoven, které jsem chtěl používat.

  > RH5.1 jsem začínal na 486/8/610, celé se to vešlo na 300MB (i s XFree a Gnome1.0pre2 +
  KDE 0.28). Po zvýšení paměti na 16 MB to šlapalo jak hodiny....

  I s TeXem? Míval jsem RH 5.1 s Xy na asi 200 MB a ještě zbylo místo na data (ovšem bez toho TeXu, což mi tehdy navedilo, ale dnes už ano). Běhalo to skvěle (ovšem měl jsem 80MB RAM ;-)

  > Na P100/24/850 bych dal RH6.2 - pokud při NEOKENNÍ instalaci vyházíte kraviny, nacpete to na 500MB. BTW: Neokenní instalaci umí i RH7.3, který používám...kolik z těch, co kritizují okenní distribuce, někdy instalovalo v expert, tj. textovém, módu místo okenním (default)...

  No, já jsem instaloval (RH 7.1 nebo něco takového) v grafickém modu jednou, málem jsem přišel o oči a uklikal k smrti a už jsem to nezkoušel ... co je na textové instalaci "expertního"?

  Pokud jde o to místo, mám ted asi 150 MB volného (asi - pěkně jsem ho zaplnil uživatelskými daty), 64 MB swap (to je přehnaná hodnota, nevím, jak jsem na ni přišel), je tam TeX
  (bez dokumentace), Ghostscript, X11 (včetně hlavičkových souborů atd.), spousta balastu (bohužel pro různé věci potřebného - Gtk+, Lestiff apod.), FVWM. Takže si spočítejte, kolik místa to zabere... přiznávám, že /usr/doc prošlo čistkou.
  [Reagovat]


  • Napsal Zdeněk Sedlák 14. 6. 2003 v 21:59
   Téma: re:re:Stará distra

   > I s TeXem?

   Ne, TeX jsem tam neměl. V té době jsem ještě netušil, že je něco dokonalejšího než Word :-))

   > No, já jsem instaloval (RH 7.1 nebo něco takového) v grafickém modu jednou, málem jsem přišel o oči a uklikal k smrti a už jsem to nezkoušel ... co je na textové instalaci "expertního"?

   linux expert - nevím, co to je za klávesu - no, expertní to nazývá RedHat. Faktem je, že některý typ hardwaru bez textového módu nerozběhnete...Moderní distra instalují spoustu balastu, nejlepší je si vytvořit kickstart CD...samozřejmě s vga=normal v lilo :-)) Z toho důvodu jsem odsoudil SuSE - tam se pomalu do čistého textu ani nedá dostat...

   > Pokud jde o to místo, mám ted asi 150 MB

   V práci mám Celer 333, 160MB RAM a 3+3GB HDD - běží mi na něm RH7.3 - a to dost rychle...
   první 3GB zabrala instalace, na druhý je namapovaný /var a /tmp - tam s místem zatím naštěstí problémy nemám....ale na 3GB se bohužel pracovat nedá :-(((
   [Reagovat]


   • Napsal jirka 16. 6. 2003 v 9:44
    Téma: re:re:re:Stará distra

    > Ne, TeX jsem tam neměl. V té době jsem ještě netušil, že je něco dokonalejšího než Word :-))

    nastesti je :-)))

    > Moderní distra instalují spoustu balastu, nejlepší je si vytvořit kickstart CD...samozřejmě s vga=normal v lilo :-))

    co je to "moderni distro"?
    Slackware (i 9.0) instaluje __velmi malo__ balastu (a Debian mozna jeste mene)...

    Mandrake jsem v zivote nevidel a RedHat naposledy v 6.2 (plus nejake pokusy o ty novejsi - velmi rychle jsem se vratil k 6.2 a casem presel na slack)

    > Z toho důvodu jsem odsoudil SuSE - tam se pomalu do čistého textu ani nedá dostat...

    To jste zrejme jeste nevidel Calderu, jinak byste si vazil toho, kolik vam SUSE nechava textoveho rezimu ;-)

    > V práci mám Celer 333, 160MB RAM a 3+3GB HDD - běží mi na něm RH7.3 - a to dost rychle...
    to neni uplne spatna konfigurace, ve skole jsem mival PII 350 a 256MB RAM a jelo to jako blesk, jen RH 7.0 tam nechtel bootovat (neresil jsem to, upgrade na slack 8.0 byl rychlejsi..) - vesel jsem se (v pohode) na 1.2GB disk..., doma jsem donedavna mel 2.5GB a stacilo to, ale kdyz jsem chtel zkusit KDE a GNOME, musel bych mazat data, takze jsem upgradoval :-(( ja mam tendenci produkovat dost dat (MKP vypocty), ukladat na disku spousty ruznych clanku atd. (nerad neco ukladam na CD, radsi to mam i na disku, kdo ma porad ta CD hledat)

    > první 3GB zabrala instalace, na druhý je namapovaný /var a /tmp - tam s místem zatím naštěstí problémy nemám....ale na 3GB se bohužel pracovat nedá :-(((

    rekl bych, ze da, ale zalezi na obsahu slova "pracovat" (co, s jakymi nastroji,..)

    mimochodem, kdyz uz se bavime o tech supervykonnych strojich, pisu to na SGI Indy (procesor R4400SC/175HMZ, 128MB RAM, 2+2GB disky, IRIX) a trvam na tom, ze se tu pracovat __da__ (ted mi tu jede jeste treba ANSYS, nejaky ten netchcipak, tohle pisu z grafickeho Linksu), jen ta diakritika...
    [Reagovat]


    • Napsal 19. 6. 2003 v 17:30
     Téma: re:re:re:re:Stará distra

     > co je to "moderni distro"?
     RedHat 9, Mandrake 9, atd...

     > Slackware (i 9.0) instaluje __velmi malo__ balastu (a Debian mozna jeste mene)...

     Debiana zásadně ghostuju - na loterii z 12000 balíků nemám nervy...

     > Mandrake jsem v zivote nevidel a RedHat naposledy v 6.2 (plus nejake pokusy o ty novejsi - velmi rychle jsem se vratil k 6.2 a casem presel na slack)

     Co takhle RH7.3? Jsem s ním vrcholně súpokojený - bohužel je to poslední kvalitní distribuce od RH...

     > rekl bych, ze da, ale zalezi na obsahu slova "pracovat" (co, s jakymi nastroji,..)
     >
     No OO tam nemám :-)). Ne,vážně, protože jsem lenivý tvor a potřebuju rdesktop, tak mám KDE3.05, které jsou hoodně velké...Asi jsem se špatně vyjádřil, ale myslel jsem to tak, že jsem měl sice 1GB místa, ale to mi občas "záhadně zmizelo". Neměl jsem čas pátrat, co se děje, proto jsem přidal druhý disk...Potřebuju mít linuxíka funkčního,proto se v něm vrtám,jen když je to nutné (například jádru 2.4.21 jsem neodolal :-)))

     > mimochodem, kdyz uz se bavime o tech supervykonnych strojich, pisu to na SGI Indy (procesor R4400SC/175HMZ, 128MB RAM, 2+2GB

     nebudem se trumfovat o supervýkonných počítačích :-))) já doma kolísám mezi Athlonem 1200 a 486 :-))) - na obou mám linux...


     [Reagovat]


     • Napsal Zdeněk Sedlák 19. 6. 2003 v 17:31
      Téma: re:re:re:re:Stará distra

      nějak jsem si nevšiml, že tam chybí moje jméno.... :-(((
      [Reagovat]


     • Napsal jirka 19. 6. 2003 v 18:19
      Téma: re:re:re:re:re:Stará distra

      > Co takhle RH7.3? Jsem s ním vrcholně súpokojený - bohužel je to poslední kvalitní distribuce od RH...

      no ten Slackware je dost návykový - časem
      jsem zjistil, že RH už mi tak nějak nevyhovuje, že vlastně ani nemám důvod zkoušet novější RH, protože slack je mi dobře konfiguruje, jeho systém balíčků mi vyhovuje lépe a tak..

      > No OO tam nemám :-)). Ne,vážně, protože jsem lenivý tvor a potřebuju rdesktop, tak mám KDE3.05, které jsou hoodně velké...Asi

      tomu nerozumím - jak souvisí rdesktop s KDE?


      > nebudem se trumfovat o supervýkonných počítačích :-))) já doma kolísám mezi Athlonem 1200 a 486 :-))) - na obou mám linux...

      no dobře, doma mám doma na nočním stolku na psaní (vi) a malé programování (cc) 286 s Minixem.
      Protože 286ka má některá nevhodná omezení (omezení velikosti všeho možného - dost vadí při programování) a má docela hlučný disk, tak mám nově to Pentium ;-)
      Takže 286 už používám, jen když mě večer napadne něco opravdu zaznamenáníhodného...

      Zkoušel jsem na tom i ELKS, ale moc mě nenadchlo (nejspu na to programy, dokonce ani překladač a i to "vi" tam bylo nějaké divné)

      Ale Athlona mám taky. Moc dobře a rychle počítá, ale je příšerně hlučný :-(
      Možná by pomohly lepší větráčky, uvidíme.

      Ale asi bude rozumné toho nechat, Vy beztak máte určitě ještě něco staršího (286 je nejstarší, co používám).
      [Reagovat]


      • Napsal Zdeněk Sedlák 20. 6. 2003 v 9:20
       Téma: re:re:re:re:re:re:Stará distra

       > no ten Slackware je dost návykový - časem
       > jsem zjistil, že RH už mi tak nějak nevyhovuje, že vlastně ani nemám důvod zkoušet novější RH, protože slack je mi dobře konfiguruje, jeho systém balíčků mi vyhovuje lépe a tak..
       >
       Hmm,asi fakt záleží na zvyku :-))

       > tomu nerozumím - jak souvisí rdesktop s KDE?
       >
       nijak, ale KDE3.0 se mi líbí vzhledově - jasně, mohl bych tam dát třeba IceWM, ale s KDE jsem spokojený, i když je to zdrojově nenažraná potvora...

       > Ale asi bude rozumné toho nechat, Vy beztak máte určitě ještě něco staršího (286 je nejstarší, co používám).

       Mám C64, ale ma tom linux nemám :-))))))))))))
       ok, stop :-)
       [Reagovat]


Napsal Vladislav Janeček 10. 6. 2003 v 20:33
Téma: A co XdirectFB?

Ahoj, povedlo se to někomu rozběhat? Jaké jsou zkušenosti?
L.
[Reagovat]


Napsal r080 11. 6. 2003 v 9:44
Téma: P100 32RAM a FreeBSD

Cau, mam klasicke stare P100 s 32MB RAM a 1MB grafickou kartou, disk 850MB. Zkousel jsem RH7.2, v Xkach nic moc, konzole uplne v klidu. Pak jsem se jal zkouset FreeBSD 4.7 a 5.0, u ktereho jsem zustal. Xka verze 4.x mi nechtely na te obstarozni grafice slapat (divne, ze na RH jely, sice pomalu, ale jo), tak jsem zkusil 3.3 - super. Pouzivam WindowMaker, vim, obcas gvim, rxvt i ty mp3 to prehraje, kdyz se nehybe mysi ;-)
Instalace FBSD bez X zabere nejakych ~100MB, tak zkuste FreeBSD, treba se Vam zalibi :-)
[Reagovat]


Napsal turzin@seznam.cz 13. 6. 2003 v 10:52
Téma: daruji pentium

Cau, mam klasicke stare P4 5GHz s 4 GB DDR RAM a 128MB grafickou kartou, disk 0,5 TB. Zkousel jsem RH 9, v Xkach nic moc, konzole uplne v klidu. Pak jsem se jal zkouset FreeBSD 4.7 a 5.0, u ktereho jsem zustal. Xka verze 4.x mi nechtely na te obstarozni grafice slapat, tak sem se rozhodl,ze se toho srotu zbavim, kdyz na tom nic nejede, chcete to nekdo ?
[Reagovat]


Napsal Cenebris 15. 6. 2003 v 0:10
Téma: pentium 133 jako server

Ahoj! Doma mam pentium 133, 32 mb ram, 1,2 hd, 1 mb grafika, interni soft modem (com 3)... Jako zacatecnik mam dotaz - slo by na tom pristroji postavit maly domaci server ktery by "pripojoval" sit (2-3 pocitace) do internetu (pevna sit)? Mozna se nekdo z toho bude smat, ale moc by mi takova situace pomohla... Kazdy mne ale varuje ze na linuxu nerozhodim interni modem. S windows 95 ale jede velmi spolehlive. Melo by to dostatecny vykon aby nejenom "serveroval" sit, ale i udrzoval modemove spojeni (delil mezi vsechny pocitace) a k tomu jedna osoba mela spusteny graficky links (v grafickych xfree 640*480), nebo chci od toho moc? :-) Dekuji za radu - velmi mi pomuze... Mimochodem k tomu pocitaci potrebuji sitovku - jakou mam koupit aby byla i linux i oldtimer friendly? :-) Dik...
[Reagovat]


 • Napsal Zoli 15. 6. 2003 v 2:40
  Téma: re:pentium 133 jako server

  Ahoj,
  P133 s 32MB RAM je vcelku slusny stroj a ako firewall/router pre 2-3 PC by mal bez problemov fungovat. Zial, s internym modemom Ti neporadim (nikdy som interny modem nepouzil - davam prednost externym). Co sa tyka sietovej karty P133 by uz malo mat PCI slot (ak ma pamat neklame ;-)) a tak by Ti tam mala fungovat v podstate kazda bezne dostupna siet. karta. Ja som som svojho casu pod Linuxom (RedHat) rozbehal v starsej masine (AMD K6) kartu OvisLink pre PCI slot. Dobrou investiciou by mohla byt aj nejaka "jazdena" 3com z bazaru.

  Ak potrebujes nejaku radu ako postavit server pre domacu siet, tak na penguine urcite najdes kopu uzitocnych rad, alebo sa mrkni na roota: http://www.root.cz/clanek/1653
  [Reagovat]


Napsal Zoli 15. 6. 2003 v 2:50
Téma: Linux na starych strojoch

Len pre ilustraciu - najslabsia masina, na ktoru som instaloval Linux (RedHat 4.2) bola stara dobra 486DX/33, 8MB RAM a 270 MB HDD. Bolo to sice bez X, ale valilo to absolutne v pohode. Najslabsi stroj, kde som instaloval Linux (tusim RedHat 5.1) aj s X-kami bol 486DX/66, 16MB RAM a 540MB HDD.
[Reagovat]


 • Napsal Zdeněk Sedlák 15. 6. 2003 v 14:35
  Téma: re:Linux na starych strojoch

  Jako neslabší jsem měl OpenBSD 2.6 bez X na NB 486SX25/4/120 - běželo to dost rychle...
  [Reagovat]


  • Napsal Milos 18. 6. 2003 v 12:50
   Téma: re:re:Linux na starych strojoch

   > Jako neslabší jsem měl OpenBSD 2.6 bez X na NB 486SX25/4/120 - běželo to dost rychle...

   Provoz RH 7.3 na 386SX25 / 8MB RAM, zadny problem. Startovalo to sice radove minuty, ale jako router se 3-mi sitovkami super. Instalaci jsem zbabele provedl na jinem stroji.
   Na router lze pouzit v podstate cokoliv najdes na smetaku, ale pro wokstation je situace dost jina, je pravda, ze kazdej ma jine pozadavky na aplikace, bezpecnost, cas odezvy ..., muj osobni nazor, je, ze na mene jak 300MHz PII/128MB RAM / grafika 1024x768/65k barev, 85Hz se proste delat neda.


   [Reagovat]


   • Napsal jirka 18. 6. 2003 v 15:26
    Téma: re:re:re:Linux na starych strojoch

    > Na router lze pouzit v podstate cokoliv najdes na smetaku, ale pro wokstation je situace dost jina, je pravda, ze kazdej ma jine pozadavky na aplikace, bezpecnost, cas odezvy ..., muj osobni nazor, je, ze na mene jak 300MHz PII/128MB RAM / grafika 1024x768/65k barev, 85Hz se proste delat neda.
    >

    Myslim, ze takove kategoricke tvrzeni BEZ specifikace pouzivanych aplikaci neni moc stastne.

    S grafikou se da bezesporu souhlasit (oci jsou oci), ale delat se DA i na P150 s dostatkem pameti (ono staci treba i 48 MB,
    ale potom nemuzete mit krome prace jeste pustene tri Mozilly a podobne).
    Pokud ovsem pod slovem "prace" myslite pouzivani OpenOffice, tak mate bohuzel pravdu :-(

    To jedete v KDE, ze mate tak vysoke naroky?
    [Reagovat]


    • Napsal jirka 18. 6. 2003 v 15:37
     Téma: re:re:re:re:Linux na starych strojoch

     > Myslim, ze takove kategoricke tvrzeni BEZ specifikace pouzivanych aplikaci neni moc stastne.

     Koukam, ze Vam tu nadavam a sam delam to same..

     Takze:
     Links -g (www), Netscape 4.x;
     mutt (posta);
     Plan (planovac, kalendar);
     Vim/Gvim (TeXovani, programovani atd),
     (La)TeX, Xdvi, gv;
     Acrobat Reader (kdyz to musi byt - nemam ho moc rad);
     gcc, gdb (asi jasne..);
     Octave (pocitani, v posledni dobe ho moc nepouzivam);
     gnuplot;
     ANSYS (pocitani MKP - komercni);
     a nejake dalsi....
     pracuji v X11 pouzivam FVWM (Linux) a 4Dwm (IRIX)...

     Ted sice jedu na SGI Indy (R4400 175MHz, 128MB RAM atd.), ale predtim jsem tu mel
     Pentium 150 MHz coz bylo vykonove temer to same (neco malicko lepsi neco zase malicko horsi), akorat to melo 48MB RAM (malo na ten ANSYS, ale slusne na tom chodil Gnumeric).

     Nemam pocit, ze by to bylo nejak pomale nebo ze by me to zdrzovalo v praci (jedine kdyz spustim Mozillu - ta na tom Pentiu chodila kupodivu svizneji).

     Takze tak.
     [Reagovat]


Napsal Cenebris 15. 6. 2003 v 20:28
Téma: Zkusenosti s 166 MMX :-)

Ahoj! Dnes jsem si koupil nejnovejsi Knoppix a spustil jsem jej na Pentiu 166 MMX, 64 mb ram, S3 Virge 2 mb... Pro presnost je to distribuce ktera se neinstaluje na hd ale v pameti ram (bezi stale z cd). A? Napoprve to se pos**** (monitor blikal jak sileny) tak jsem tomu dal mensi rozliseni a slo to... Ikdyz vsechno je na cd a musi se stale dekomprimovat tak rychlost byla celkem celkem... Myslim ze s vetsi pameti a po instalaci na hd budu moct na tom spoustet KDE s open officem :-) Jo mimochodem, co mne dostalo byla autodetekce zvukovky a nastaveni site. Obe dve veci bez nejmensich problemu napoprve!!! A to jsem mel strach jak to tady bude chodit :-)

PS Zoli, diky za rady :-)
[Reagovat]


Napsal jirka 24. 8. 2004 v 0:52
Téma: Zrovna u toho notebooku sedím..

Zrovna u toho notebooku, o kterém se píše v článku sedím, čtu si Penguin.cz, a jsem s ním pořád spokojený: FVWM 2.4, Links 2.1pre15, nějaké ty terminály s SSH na HPCx (http://www.hpcx.ac.uk), Vim, občas tu běží gcc a tak, no pohoda. Nedávno jsem zase slyšel, že ten "Linux" je strašně pomalý a potřebuje výkonný počítač. Tak nevím, co dělám špatně...
[Reagovat]


[Tiskni] [Přidat komentář] [Skrýt komentáře]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2019. ALL RIGHTS RESERVED