|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
Plan - klasický plánovací kalendář
jirka (05.05.2003 09:20:31, 22060/13)


Plan není žádná horká novinka, naopak, je to jeden z nejstarších programů tohoto typu pro un*xy. Důvod, proč tu popisuji tuto fosilii je jediný - protože ho používám (i když nijak dlouho) a jsem s ním spokojen


(Historický) úvod

První verze programu Plan byla zveřejněna v průběhu roku 1993, někdy od přelomu let 1993/94 chodí i pod Linuxem.

Jde o GUI plánovací kalendář (klikometací prostředí využívá knihovnu Motif) určený primárně pro unixové operační systémy. K programu patří i daemon pland (který se stará o to, abyste byli na naplánované schůzky včas upozorněni ;-), je tu i nějaká podpora pro sdílení dat a síťový server netplan (tyto části nepoužívám - nemám možnost je využít, takže k nim nemůžu více napsat).

Na programu mě původně zaujalo to, že funguje na téměř všech mnou používaných počítačových platformách (ono jich zase až tolik není - Linux a IRIX, na Minixu kalendář nepotřebuji, už proto, že má 286ka odmítá existenci třetího tisíciletí n.l.). Také jsem v minulosti několikrát zahlédl zmínky o tomto programu, tak jsem na něj byl zvědavý.
Po vyzkoušení na IRIXu (kde bez problémů fungoval) jsem si jej pořídil i na moje linuxové pracovní stanice (doma i ve škole).

Vlastnosti

Vlastně to neumí nic speciálního - po spuštění se zobrazí měsíční kalendář s chlívky na informace, po kliknutí na vybraný den můžete zapisovat, kdy, co a proč se bude dít (dají se nastavit i takové ty věci, jako že zapsaná informace se bude opakovat každý měsíc, týden, rok, každou první sobotu v měsíci a podobně). Přidávat události můžete i z příkazové řádky (neinteraktivně), stejně tak můžete bez spuštění GUI řadu informací získat (výpis, co se má dít nějaký den, měsíc, rok a podobně).

Samozřejmě je k dispozici i seznam svátků a volných dnů, včetně všech jmenin, takže už se Vám nestane, že zapomenete někomu popřát k svátku (tedy doufám). Českou verzi seznamu svátků vyrobil pan Hanuš Adler. Soubor s Vašimi oblíbenými svátky doporučuji uložit jako ~/.holiday, je možné jej dále editovat (doplňovat i mazat) a to i z GUI prostředí.

Můžete mít i různé jiné pohledy na vaše záznamy - třeba roční (se stručným výpisem naplánovaných akcí i bez něj).

Novější verze programu umí korektně pracovat s češtinou (možná i starší - netuším), alespoň pod XFree86.

Program sám o sobě přeložený do češtiny není, což by nemusela být až taková závada. Pokud by to však pro někoho bylo nepřekonatelnou překážkou, může použít tento nekompletní překlad.

Instalace, konfigurace

Instalace je vcelku snadná - stáhnete, rozbalíte, nakonfigurujete ("configure" tu není obvyklý neinteraktivní skriptík, ale naopak je interaktivní a docela zvědavý na to, co, kam a proč chcete instalovat). Pro úspěšný překlad musíte mít knihovnu Motif (úplně stačí i free varianta Lesstif). Pro ty, co nechtějí nic překládat jsou k dispozici i binární balíčky pro Linux a IRIX. IRIXová verze dobře zapadne do okolního prostředí, má i moc pěknou ikonku (ano, je to hloupost, ale potěší to) a vůbec na mě udělala velmi pozitivní dojem.

Teď přijde ta horší ,,stránka'' programu - konfigurace. Po instalaci na Linux jsem byl poněkud vyděšen tím, co se objevilo - malá tabulka se sítí čtverečků tak 10x10mm (na 17" monitoru!) a s nějakými blechami mezi tím (asi šlo o písmena, ale nedokázal jsem je přečíst). Zvětšit to okno samozřejmě nešlo (tedy šlo, ale síť se ani nehnula, natož pak ty blechy) a pokud bych předtím neviděl krásné veliké okno na IRIXu, asi by následovalo obvyklé "removepkg plan*" (používám Slackware).
Naštěstí v nápovědě je napsáno, že program konfigurovat lze a to klasicky, pomocí app-defaults (čili třeba dopsáním pár řádků do ~/.Xdefaults). V dokumentaci je také docela popsáno, co se dá nastavit (prakticky všechno, včetně velikosti chlívků pro informace a typů písma), pokud nechcete luštit nápovědu, je možné tyto informace vypsat pomocí volby programu, (plan -d) uložit a vyeditovat k obrazu svému.
Dnes už je to asi méně obvyklý způsob konfigurace (Gtk+ a Qt aplikace jej snad úplně ignorují) a řadě uživatelů asi nebude sympatický, ale když už mám takto nastavený XTerm, RXVT, XFig a další programy, je to (alespoň pro mě) spíše výhoda - při přesunu k jinému počítači si jednoduše s sebou vezmu svůj .Xdefaults (a ovšem .zshrc, .vimrc, .gvimrc a .fvwm2rc) a hned mám prostředí na které jsem zvyklý, aniž bych musel cokoli nastavovat. A nemusím válčit s žádnými registry, GConfem nebo já nevím s čím ještě.

Informace si program ukládá do souborů, nejdůležitější pro uživatele jsou ~/.dayplan a .dayplan.priv, případně ještě .holiday, pokud máte nějaké speciální prázdniny.

V dodávce jsou i nějaké CGI skripty pro práci s daty přes WWW, nezkoušel jsem, a proto tuto možnost zmiňuji jen pro úplnost.

Netuším nic o tom, zda nebo jak lze synchronizovat data s nějakým kapesním počítačem (pokud to vůbec jde), protože nic podobného nevlastním. Taktéž nic netuším o možnostech spolupráce s čímkoli jiným, ať už pod un*x nebo pod window$, protože tyto vlastnosti jsem dosud nepotřeboval.

Závěr

Rozhodně to není jediný program této kategorie pod Linux a asi není ani nejlepší. Má však, aspoň pro mě, některé přednosti: jede na všech možných i nemožných platformách, kde je k dispozici X Window System a Motif (viz soubor HISTORY v distribuci - tam je pěkně popsáno na čem a od kdy jede) jede dobře a spolehlivě, je relativně nenáročný (na Indym se 128MB RAM a ne právě novým procesorem R4600PC 100MHz startuje a jede absolutně svižně - to je daleko nejpomalejší pracovní stanice, ke které mám teď přístup) nezávisí na žádných obludných desktopech (KDE, GNOME apod.) a vůbec...

[Tiskni] [Přidat komentář] [Ukázat komentáře (13)]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2018. ALL RIGHTS RESERVED