Na dnešních počítačích běžících na GNU/Linuxu používá nejvíce lidí jako pracovní prostředí KDE nebo Gnome. Já jsem se rozhodl napsat malý seriál o alternativním prostředí, o GNUStepu.Prostředí vycházející z geniálního NeXTStepu, který postupem času nahradily marketingově úspěšnější firmy svými produkty. V dnešním díle se můžete dočíst něco o historii.
Firmu NeXT založil založil Steve Jobs (znáte z Applu) v roce 1986. Jeho cílem bylo vyvinout výborný počítač a alespoň stejně kvalitní operační systém. Prvním NeXTpočítačem byl NeXTCube běžící na objektovém operačním systému, NeXTStepu 0.99. Mikroprocesor MC68030, kterým byl osazen, byl pro něj ale moc pomalý, i když byl jedním z nejrychlejších na trhu.
Vypadá docela dobře, co? omlouvám se obrázky doplním - více v komentářích
Později se objevilo několik dalších vylepšených verzí NeXTCube a také další počítač NeXTStation. NeXTStation, která byla výkonější (CPU MC68040 na 25MHz) a mimojiné obsahovala pevný disk s kapacitou 100 až 400MB (podle modelu) narozdíl od NeXTCube, která byla vybavena ne moc spolehlivým a velmi pomalým magnetooptickým diskem (kapacita 256MB). V počítači nechybělo ani ethernetové a SCSI2 rozhraní.
Vypadá ještě líp
NeXTStation se oběvila ještě ve variantě Turbo s vylepšenou sběrnicí a CPU na 33MHz. To byl poslední počítač od NeXTu, protože v roce 1993 začaly být stanice od IBM dostatečně výkoné pro běh NeXTStepu. V roce 1995 NeXTStep běžel již na všem možném (NEXT, IBM, SPARC, PA-RISC...), avšak moc rozšířen nebyl - hlevně kvůli špatnému marketingu firmy NeXT. V roce 1996 vydává NeXT s pomocí Sunu objektové API OpenStep = NeXTStep / OpenStep 4.0, poslední zveřejněná verze má číslo 4.2 a již ji není možno koupit. Protože OpenStep je API, lze jej portovat do více OS, dokone i do Windows. Na našem oblíbeném GNU/Linuxu můžeme použít GNUStep, který samozřejmě běží i jinde a o kterém bude tento seriál. Firmu NeXT v roce 1997 koupil Apple, protože potřeboval někoho, kdo vyvine pořádný operační systém, říkejme mu například OS X :-)
Nakonec uvedu přehled toho co lze nalézt v NeXTStepu / OpenStepu a částečně i v GNUStepu:
Z pohledu programátora:
- objektové API
- interpret PostScriptu
- Enterprise Object Framework
- WebObjects
- 3D rendering
Z pohledu uživatele:
- Kvalitně navržené GUI
- Services (Z programu můžete volat funkce jiného programu - např.: Text z emailu můžete nalepit na plochu jako poznámku)
- Obousměrná komunikace s periferiemi např. počítač mi řekne (opravdu řekne), že v tiskárně není papír
Na závěr ještě přidám několik odkazů:
Homepage GNUStepu
Komunita okolo GNUStepu
V příštím díle se pustíme do instalace a základní konfigurace GNUStepu.