|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
Linux volá Windows, Windows volá Linux! VOiP multiplatformně v praxi
vanous (25.03.2002 04:09:50, 26399/21)


Telefonování po internetu z počítače mi přišlo vždy zvláštní - má představa byla, že je potřeba mít silný počítač, kvalitní a rychlou linku, dokonalá multimediální zařízení a navíc je to omezeno pouze na ty, kteří mají na protější straně počítač se zvukovou kartou a mikrofonem. Jaké bylo moje překvapení po zjištění, že věc se má úplně jinak. A to vše z Linuxu, tedy nejen z něj.


Mé dávné pokusy s VOiP jsou z doby asi tří-čtyř let zpět, kdy jsem zkoušel pod windowsy netmeeting s modemem 33.6 na mé mašině 366MHz/64MB RAM. Výsledky byly ubohé a závěr jednoznačný - bohužel, nefunguje to. První pokus má vliv na celý další budoucí přístup k problematice a já jsem byl jednoznačně odrazen, tak mne ani mne nenapadlo něco takového zkoušet nyní, při volání do čech tady z kanady. Cena za hovor není nijak hrozná, 33 kanadských centů za minutu, ale pokud si spočítám, že za hodinu mluvení zaplatím v přepočtu 440 korun, pak při ceně internetu v čechách, kdy hodina výjde do dvaceti korun je to umí být částka v porovnání úplně směšná. Navíc, když internet mám paušálně a platím jej tak jako tak. Ani nevím, jak mne znovu napadlo toto zkoušet, rozhodně to bylo spojeno s přechodem od stabilní verze Debianu Potato k testovací verzi Woody. Zvukovou kartu na svém stařičkém Compaq Presario 7222 (100MHz/32MB RAM, modem 56.6 kb/s) mám a jedná se o integrovanou half duplexní ESS 1788 (snad jsem se neuklepl), ale vůbec jsem ji neměl zkonfigurovanou - nepoužíval jsem ji. Každopádně jsem se rozhodl, že to vyzkouším znovu, tentokrát pod linuxem. Mé pokusy jsou omezeny nepřítomností překladače gcc na mém počítači, takže většinou beru s povděkem věci standardně zahrnuté do distribuce Debianu.

VOiP - voice over IP aneb přenos hlasu (zvuku) pomocí internet protokolu.

Základní informace se dají najít na http://www.openh323.org a http://www.linuxtelephony.org - naleznete tam popis jednotlivých protokolů, adresy na programy a podobně.

OpenH323

Já jsem nejprve zkoušel podporu openh323 protokolu, ale vzhledem k mému hardware to byla špatná volba. Tento protokol využívá například gnomemeeting a ve windows netmeeting a kromě přenosu zvuku podporuje také přenos obrazu. Gnomemeeting jsem si nainstaloval, s ním zároveň celou podporu protokolu openh323. Program sice jel, byl ale velmi pomalý a nepodařilo ani jednou spojení navázat. Myslím si, že to je proto, že moje zvuková karta nemá plný duplex, který je patrně vyžadován. Zvukové ALSA drivery, které by snad donutily můj hardware komunikovat full duplexně, byly na mém počítači hrozně pomalé a to jsem je ani pořádně nerozběhal... Gnomemeeting byl pro mne také neúnosně hardwarově náročný, takže jsem cestu openh323 protokolu zavrhl a začal se dívat po jiných možnostech. Když se dneska dívám na screenshoty, tak vidím, že již podporuje i textový chat, což v době mého zkoušení (asi před měsícem) neuměl.

gnomemeeting
Screenshot z www.gnomemeeting.org

Gphone

Druhým adeptem byl prográmek Gphone (Gnome-o-Phone). Ten využívá protokol RTP (real time protokol), je malinký, jednoduchý, pracuje v prostředí X window. Po prvních testech a okamžitém navázání spojení s kolegou v čechách jsem byl velmi překvapen a začal a přenosu hlasu po internetu přemýšlet více. Gphone i přes svou jednoduchost umožňuje základní věci, jako je navázání spojení, přepínání režimu naslouchání/mluvení (musí být spuštěn s parametrem -h , tedy 'gphone -h', ale umí pracovat i v režimu full duplexu), obsahuje funkci Mute pro umlčení mikrofonu. Pomocí parametrů zadaných z příkazové řádky má volitelný port na kterém naslouchá a také port, na který vysílá. Ke své funkci potřebuje volné dva UDP porty, takže umí projít i striktními firewally. Po navázání spojení je obrazovka gphone velmi jednoduchá. Je zde možnost vidět adresu vašeho protějšku, tlačítko pro 'switch' (přepínám), Mute, Call a Config a dále dva stavové ukazatele pro úroveň zvuku - jeden pro mikrofon, tedy zvuk odcházející a druhý pro signál přicházející. Jedná se pouze o grafickou fičurku, díky které se však dá snadno odhalit, že program zhavaroval a je potřeba jej ukončit a znovu spustit.To bylo potřeba během asi čtyřhodinového / ;-) / hovoru udělat asi pětkrát, ale přisuzuji to spíše slabému hardware - většinou se jednalo o souběžné spuštění dalších programů na desktopu.

gphone gphone gphone
Gphone po spuštění, při talku ve full duplex a v half duplex v režimu 'Talk'

Program se dá nastavit k používání Internet PhoneJACK, ale s tímto nemám žádné zkušenosti, tuším, že by se jednalo o propojení s nějakým stávajícím telefonním systémem, patrně pomocí dalšího hardwarového zařízení.

Co se mi na Gphone líbí, je kromě jeho jednoduchosti také možnost 'předávání si mikrofonu' z jedné strany na druhou. Když se mluvící strana rozhodne přepnout, tak prostě přepne a je v režimu naslouchání a druhá strana se ocitá v režimu mluvení. Velmi jsem byl překvapen nenáročností tohoto programu a to jak na šířku přenosového pásma, tak na hardware.

gphonesetup gphonestup
Nastavení Gphone (porty je možno nastavit pouze parametry při spuštění z příkazového řádku).

Můj stařičký stroj vše v pohodě zvládal a neměl jsem jediný problém, občas jsem si do hovoru ještě trošku surfoval. Taktéž kolega, mající notebook s modemem 33.6 kb neměl s linkou žádný problém. Hledal jsem i nějaký free prográmek pro windows, který by byl s gphone kompatibilní, ale neměl jsem moc štěstí a navíc to nemám kde otestovat, takže o žádném nevím (pokud o nějakém víte, klidně je napiště v komentářích pod článkem...). Celkově jsem s Gphone velmi spokojen a jako řešení Linux-Linux je pro mne dostačující.

Praktické použití:

Program pracuje v grafickém prostředí x window, dá se však spouštět z příkazové řádky s určitými parametry, které mohou změnit chování programu a nebo urychlí činnost - například spuštění s navázáním spojení k zadanému hostu.

spuštění programu:
#gphone

spuštění v half duplex módu:
#gphone -h

spuštění a okamžité navázaní spojení:
#gphone -c 10.1.1.5

Ovládání v grafickém prostředí je jednoduché a intuitivní. Při nedokonalém kliknutí na tlačítko switch se může stát, že program se přepne do režimu 'naslouchat' , ale vzápětí se přepne zpět do režimu 'mluvit'. Žádné jiné problémem nezaregistroval, občasný pád je možný, nicméně je těžko jej přisuzovat programu.
Důležitá poznámka: mikrofon musí být nastaven jako zařízení, ze kterého se nahrává, jinak se zvuk z mikrofonu nepřenáší do programu. Pokud nastavíte zařízení ze kterého se nahrává například na CDrom, pak bude váš protějšek poslouchat vámi puštěnou hudbu ;-). Hezký, byť poněkud drahý JukeBox.

SpeakFreely

Rozmlsán Gphonem jsem začal hledat další řešení pro IP telefonii, nyní již s jasnějšími požadavky: klienti pro windows i linux a multikonferenční hovory. A samozřejmě GPL. Po chvíli jsem našel speakfreely, který mé požadavky perfektně splňuje. Verze pro linux je ke stažení tady, pro windows pak tady.Nejprve jej trochu vychválím, pak trošku pohaním...

Speakfreely používá vlastní speakfreely protokol, umí využívat také RTP (realtime protokol) a VAT (visual audio tool protokol). Podporuje šifrování - umí používat i PGP, DES a IDEA a umí použít i on-fly kompresi (GSM, LPC, ADPCM). Umí odesílat zvuk ze souboru a umí přijaté zvuky nahrávat (čehož využívá a umí odeslat například zvuk zvonění při navazování spojení nebo zvuk obsazeno, je-li účastník v plné debatě s někým jiným, dalším využitím této vlastnosti je funkce záznamníku). Další zajímavou funkcí je takzvaný echo server, což je v podstatě testovací počítač, který umožňuje ostatním otestovat jejich programy - po připojení se na echo server a odeslání zvuku (hlasu) jej echo server odešle klientovi zpátky po určité časové prodlevě - asi po pěti až deseti vteřinách. Toho ocení ti, kteří ještě nemají nikoho s kým by si mohli pokecat, ale potřebují program a hardware nejprve otestovat. Umí používat i phonebook server, což je místo, kde se program umí po spuštění zaregistrovat a umí tam pak vyhledat další přihlášené uživatele. Program umí zprostředkovat i konferenční hovor více účastníků najednou. Verze pro windows obsahuje toto všechno (nebo alespoň většinu) v jediném programu, který je ke stažení pod GPL licencí. Verze pro linux funguje v zásadě v příkazovém řádku a není tudíž vázána na grafické prostředí. Jednotlivé funkce programu zastupují samostatné spustitelné binárky, jejich přesný popis naleznete v dokumentaci speakfreely, v zásadě se jedná o tyto:

sfspeaker-naslouchá příchozím spojením
sfmike-navazuje komunikaci a odesílá zvuk
sflaunch-spouští sfmike a sfspeaker tak, že jsou použitelné i na half duplex hardware
sfecho-echo server
sflwld-phonebook server
sflw-phonebook klient
sfreflect-reflektor pro multikonference - server pro konferenční hovory

Ke speakfreely existuje i grafická nástavba (měla by být součástí standartního tgz balíku, pro jistotu tady je link na RPM verzi) . Podle autorů se připravuje portování na wxWindows toolkit, nicméně nyní existuje Tcl verze rozhraní, které podporuje většinu základních funkcí pro ovládání. Tcl verze umí být připojena k více než jednomu protějšku (hovořit však může pouze s jedním z nich) a umí komunikovat s phonebook servery, což je příjemné. Nyní se dostávám k určitým nevýhodám, nebo spíše nedodělkům. Zásadní nevýhodou linuxové verze je to, že neumí automatické přepnutí režimu mluv/poslouchej na obou komunikujících stranách. Zatímco v Gphone stačí na jedné straně kliknout a druhá se přepne sama, ve speakfreely je nutno si říct 'přepínám' a kliknout musí oba komunikující. U grafické verze se pak jedná také o to, že přepínání se děje pomocí myši, zatímco verze v příkazovém řádku to umí pomocí mezerníku. Jsou to detaily, které však po několika hodinách telefonování začne člověk opravdu postrádat. Jak jsem pochopil, tak windows verze si umí posílat i bitmapové obrázky svých komunikujících protějšků, což mi sice nechybí, ale na druhou stranu cítím, že windowsová verze toho umí 'o něco více'. Toto však v podstatě není kritika, neboť při troše umu a znalosti programování není problém to do Tcl, nebo jakékoliv jiné grafické verze doplnit, stejně tak jako funkce echo serveru, záznamníku a podobně. Linuxová verze v příkazovém řádku obsahuje navíc talk program, který umožňuje vést psaný talk mezi dvěma účastníky. Tento talk není možné provozovat zároveň s přenosem hlasu - buď mluvím, nebo píšu.


xspeakfreely - Tcl grafická nástavba

Díky tomu, že umožňuje mezi platformní komunikaci je speakfreely mým favoritem číslo jedna. Program pro windows jsem nikdy neviděl, pokud však vím, není problém jej nastavit tak, aby komunikoval s linuxovou verzí. V zásadě je potřeba se domluvit na stejném protokolu (speakfreely), half duplex (ve windows verzi je položka typu 'assume half duplex' někde v sekci hardware, nebo tak nějak...), kompresi (GSM) a šifrování (žádné). Náročnost přenosové linky se mi zdá být o něco menší než u Gphone a v podstatě by, díky on-fly kompresi, i měla menší být. Spolehlivost mi připadá stejná jako u Gphone - občasný výpadek, který se napraví restartem programu. Funkci záznamníku jsem nezkoušel, testoval jsem pouze funkci konferenčního serveru, ale byl jsem sám a tak je těžko říci, nakolik je použitelný. Rozhodně je nutno podotknout, že při použití konferenčního serveru se komunikující nepřipojují přímo na sebe, ale všichni vytvoří konekci na server, který při obdržení zvukových dat tyto rozesílá všem přihlášeným účastníkům (samozřejmě mimo hovořícího). Datový tok na serveru umí být ohromný, stačí si vynásobit množství přenesených dat počtem přihlášených účastníků. V dokumentaci je popsáno, že se jedná o lepší řešení než-li využití broadcast serveru, nevím, píšou to tam, tak asi ano.

Praktické použití:

spuštění speakfreely monitoru - speakeru:
#sfspeaker

spuštění sfmike - komunikační a vysílací části:

#sfmike

spuštění speakfreely v režimu halfduplex:

#sflauch

připojení se na vzdálený počítač:
do promptu je potřeba zadat IP volaného počítače

přepínání režimu mluv/naslouchej pomocí mezerníku.

spuštění grafické verze:

#xspeakfreely
program má tlačítka pojmenovány trochu jiným způsobem, nežli Gphone. Full mute znamená 'Naslouchat', Open, znamená 'Hovořit'.

Ovládání programu je velmi jednoduché a intuitivní a to jak v příkazové řádce, tak v Tcl grafické verzi. Důležité je si uvědomit, že je potřeba mít nastaveny stejné parametry na obou stranách a hlavně duplex. Mikrofon musí být samozřejmě nastaven jako nahrávací zařízení, podobně jako u Gphone a to na obou stranách. Používáte-li speakfreely na windows, platí to pro vás taky. Multiplatformní komunikace stejně tak jako spojení Linux-Linux funguje výborně. Celkově jsem se speakfreely také velmi spokojen a díky velkým možnostem, které překvapivě nabízí je pro mne skvělou volbou. Možnost konference zní velice lákavě, i když v tom případě bude nutné najít vhodné místo k umístění sfreflectoru a šifrování komunikace není v dnešní době nijak nezvyklé a stává se v podstatě nutností.

Propojení do klasické telefonní sítě

Co jsem ještě nezmínil je propojení do klasické telefonní sítě. Osobní zkušenost nemám, ale nechal jsem to vyzkoušet kolegu. Bylo to tedy z windows, programem byl netmeeting a jednalo se o volání do Německa pomocí freemailového serveru web.de . Podle ohlasu kolegy není na modemu 56.6 žádný problém. Zmíněný provider si vynucuje kliknutí na reklamní banner každou minutu a umožňuje hovor maximálně deset minut, ale není problém pak zavolat znovu. Osobně si myslím, že při použítí gnomemeetingu by se toto spojení dalo uskutečnit i z Linuxu. Serverů pro free volání do klasických telefonních sítí existuje více (jiný můj kolega kdysi vydatně telefonoval také do Německa...), nicméně já je nepoužívám a nevím o žádném, když tak je někdo zmiňte v komentářích, popřípadě zda fungují s linuxem.

Poznámky

Je velmi dobré (zvláště pokud s VOiP začínáte, nebo máte-li pouze half duplex) používat zároveň nějaký textový chat. Není pak potřeba se přepínat pro každé potvrzení věty.
Pokud máte spuštěný emailový program, může vás zaskočit kontrola pošty, která způsobí zasycení linky.
Nepřikládám žádná čísla ohledně přenosové náročnosti - nemám tady teď nikoho, s kým bych mohl dát řeč, ale jak říkám, na modemu 56.6 i 33.6 to fungovalo bezchybně.
Zkoušel jsem i provést spojení Speakfreely-Gphone a ve Speakfreely bylo slyšet zvuky přícházející z Gphone, nicméně po přepnutí oznámilo Gphone, že Speakfreely používá verzi RTP protokolu, která se nerovná 2 a program nevydal ani hlásku.
Nastavení nahravacího zařízení na mikrofon může být častým problém při marných pokusech o navázání komunikace, pozor na to. To mohlo být i důvodem, proč se jednomu mému kolegovi nepodařilo vytvořit spojení z windows XP, ale je možné, že XP dávají takové expirience, že tam Speakfreely prostě nefunguje...

Závěrem

Není potřeba mít extra moderní silný hardware ani super rychlou linku. Přesto telefonování po internetu funguje, a to velmi spolehlivě. Může se stát (to jsem slyšel), že při kvalitě českých linek jsou tyto často 'ucpány' a pomalé. Tam pak není rady. Zlaté pravidlo říká 'Co je zadarmo, stojí za h....'.

Vím, že pro Linux existuje více VOiP programů, nicméně nemám čas testovat je všechny a to co jsem našel mi plně vyhovuje. Protože mám i pár přátel, kterí využívají počítače Apple, rád bych našel programy i pro ně. Není však čas...
Pokud jsem na některé detaily zapomněl, nebo víte o dalších možnostech, klidně mne doplňte komentářích...

[Tiskni] [Přidat komentář] [Ukázat komentáře (21)]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2021. ALL RIGHTS RESERVED