Ač už nejde o žádnou novinku, chytré žárovky, ovladatelné z přenosných zařízení (intenzita osvětlení, barva,...), jsou přece jen docela zajímavá hračka. Proč je ale neřídit z třeba ze serveru (cron apod...)?
O žárovkách Hue jste už pravděpodobně slyšeli. Dnes už se dají běžně koupit i u nás, existují různá provedení - je to vlastně obyčené LED svítídlo, které je doplněno bezdrátovým modulem ve standardu ZigBee. Normální postup je takový, že si k žárovkám pořídíte i ovládací stanici. Žárovky se s ní spojí bez nutnosti zásahu uživatele, stanice se na druhé straně zapojí ethernetovým kabelem do vaší sítě, a pak už stačí vybrat vhdoný program pro další komunikaci. Pokud používáte třeba Ubuntu Phone, tak použijete Shine, pro rozšířenější mobilní OS máte i větší výběr (včetně oficiálního klienta). Pak už si můžete nastavovat režim (a pokud máte barevné žárovky, tak i barvy) svícení na telefonu nebo tabletu.
Ale co dělat v situaci, kdy byste potřebovali svítit tak nějak programově, podle určitého režimu, a nebo pokud si chcte svítit v pracovně u počítače a nechcete kvůli přepnutí svítidla sundávat ruce z klávesnice?
To vlastně taky jde - Cameron Kaiser (autor prohlížeče TenFourFox, tedy derivátu Firefoxu pro Mac OS X na PowerPC) tento problém řešil taky, a s pomocí kouzel černé magie ho i vyřešil: napsal si program HuePl, kterým může Hue bridge (tu základovou stanici) ovládat z příkazové řádky (a samozřejmě i pomocí cronu a podobně).
Nastavení je trochu složitější než u interaktivních programů - huelp potřebuje dostat informaci o IP adrese stanice (řada jiných programů si ji vyhledává sama), ale to je tak všechno. Pak už stačí zkusit třeba:
hue list
a dozvíte se, co vlastně stanice všechno vidí.
Nastavení pak už je jednoduché, třeba červená barva se na žárovce číslo 1 nastaví takto:
huepl 1 red
Je možné samozřejmě parvy specifikovat i pomocí RGB, měnit intenzitu osvětelní, vypínat a zapínat, zapnout blikání... Detailně je to popsáno na stránce programu.
Program vyžaduje Perl a v relativně aktuálních verzích, pokud je máte, tak vám asi poběží všude (Linux, Mac OS 10.4. a novější, dokonce ani na IRIX není problém).
Jenom připomínám okolnost, že žárovky se prodávají jak barevné, tak jen bílé (umí pouze měnit intenzitu a blikat) - ať nedopadnete jako autor této statě, který pořád hledal chybu v programu, protože to nechtělo měnit barvy...