Ano, přes různé zvĕsti se Ubuntu pro telefony stále vyvíjí, nedávno vyšel průbĕžný update OTA-7. Počet podporovaných zařízení sice zatím nijak neroste, ale pro podporované telefony se stále vydávají nové verze OS a programů. Pořád prý platí slib, že BQ vydá, snad v 2016, converged device, které se po připojení monitoru, myši a klávesnice zmĕní na plnohodnotné PC (byť s procerorem ARM).
Problémem zůstává pomĕrnĕ malý počet nativních programů, i když základní vĕci jsou asi k dispozici všechny. Pořád chybí možnost alespoň prohlížet kancelářské dokumenty (prohlížeč LibreOffice je pořád ve vývoji), nĕkteré programy (např.) pro sociální sítĕ jsou taky k dispozici jen v podobĕ mobilních WWW stránek (což třeba pro mĕ činí WordPress klienta nepoužitelným).
Na druhou stranu konečnĕ třeba funguje Eduroam (pro nás akademiky moc praktická vĕc) a správce souborů umí otvírat síťové SMB disky. Kdyby ovšem Ubuntu umĕlo pracovat s zip nebo tgz archivy, byl bych radĕji - zip soubor si ve WWW prohlížeči nestáhnete protože prý není nainstalována žádná aplikace schopná s ním pracovat (i když zrovna FileManager to trochu umí...). Tohle bych asi byl schopen pochopit (a wget v terminálu pomůže...), ale že totéž tvrdí WWW prohlížeč u JPG, to už mi hlava nebere. Takových nedodĕlků se zatím najde i víc (např. podpora kopírování do/ze schránky v řadĕ programů).
Jinak se objevují spíš menší vylepšení a opravy. Aplikace taky přibývají, třeba Phillips Hue už z Ubuntu ovládat můžete (a pohodlnĕ!), a nejen ty. Ale třeba hodinky Pebble s Ubuntu zatím nespojíte.
Nejsem úplnĕ nadšený z aktuální podpory Bluetooth - moc se mi toho nepodařilo připojit, natož použít (to se, ale asi dalo čekat).
Jinak telefonovat a posílat SMS se z toho pořád dá, výdrž není špatná, hudební přehrávač funguje a i hry se najdou (nativní i v HTML5). Spousta HTML5 programů (i her) mimochodem funguje offline, což je fajn.
Po pravdĕ řečeno, používám teď hlavnĕ WWW klienta (tedy mimo komunikačních vĕcí) a dále hudební přehrávač a čtečky e-knih (DocumentViewer na PDF, SesHat jako Kindle - ač je ho HTML5 klient, funguje i trochu off-line a Beru na formáty jako je ePub/PDB). Ostatní vĕci spíš výjimečnĕ. Samozřejmĕ to slouží i jako zápisník (Notes s podporou Evernote) a kalendář (tady je dost prostoru na další zlepšování, a taky by mohlo být podporováno i nĕco jiného než Google Calendar).
P.S. Tento článek nevznikl na telefonu s Ubuntu, ale na Sharpovic Zauru, který má opravdovou klávesnici a funguje na nĕm kopírování...