V červenci vydal Intel linuxovou versi svého malého počítače Compute Stick. Protože mám přístup k oběma verzím (k "původní" s Windows 8.1 i k té Linuxové), dovolím si i malé srovnání.
Úvod
Je milé, že lze (za vcelku nevelký peníz - aktuálně do 3000 Kč) pořídit počítač s předinstalovaným funkčním Linuxem. Funkčním Linuxem myslím to, že použitá distribuce nejen naběhne, ale naběhne i do grafického prostředí, obsahuje funkční ovladače a nějaké aplikace (mám s těmito věcmi neradostné zkušenosti z minula, kdy pořízený počítač s Linuxem naběhl jen do konzole - Xka nebyla ani nainstalována - a tak nějak neobsahoval ovbladač ani k zabudované síťové kartě ani k Wifi, což nějakou doinstalaci trochu komplikovalo). V tomto případě jde o 64 bitové Ubuntu 14.04 LTS, které nejenže nastartuje (po krátkém dotazu na jméno, časové pásmo a oblíbenou WiFi síť uživatele), ale v základu obsahuje jak WWW prohlížeč (Chromium), tak kancelářský balík (LibreOffice). Nechybí ani další ovladače (můj USB hub s integrovanou síťovou kartou ihned odhalil a bez řečí začal používat).
Až potud je tedy vše v pořádku. Hardware je také celkem v pohodě - tedy pokud Vám stačí výkon čtyřjádrového Atomu (mě ano). Horší je to s pamětí (tedy RAM): je tu celých 1024 MB, což je trochu málo, zejména když je předistalováno žravé Chromium (i s obchodem Chrome, takže v Ubuntu asi čekají že uživatel bude hlavně využívat HTML5 aplikace, které taky jistě budou chtít nějakou paměť pro sebe). Verze s Windows má 2 GB. Vtipné je, že ta Windows jsou 32-bitová, ale ubuntu je 64-bitové, a tedy z podstaty věci náročnější na paměť... To trochu nechápu. Mimochodem, po spuštění prohlížeče a chvíli "surfování" je swap využívaný z skoro celý.
Interní úložiště, tedy "pevný disk" (zde eMMC) má velikost 8 GB, z tohe 1 GB je využíván jako swap. Uživatel má pak hned po zakoupení k dispozici celých 1.7 GB volného místa. Kam si má instalovat další aplikace, to nevím. Na data jde použít microSD karta (na tu je nachystán slot, deklarovaná maximální kapacita karet je 128 GB). Samozřejmě zkušenější uživatel se s tím srovná, ale pro ty tohle zaříyení zřejmě není určeno? Po instalaci pár nezbytností (Firefox, lynx, nějaké vývojové knihovny, git) jsem se dostal na celých 0,8 GB volného místa. Obávám se, že bude hůř, protože ve výchozí instalaci je omezená podpora češtiny (budu muset doisntalovat minimálně slovníky pro kontrolu pravopisu, jak jistě poznáváte z chyb v tomto textu...)
Co mě naopak zaujalo a potěšilo, je přítomnost gcc a make ve výchozí instalaci. :-)
Jako celek bych tu věc nehodnotil úplně špatně. Pro využití jako WWW prohlížeč pro obyčejné uživatele (co neotvírají moc tabů naráz) by to mohlo být ideální, na hudbu to stačit bude (videa ještě zkusím), pro příležitostnou práci to taky postačí. A je to malé, moc to nežere a ani to moc nehlučí (i když v horku nebo při dleší zátěži integrovaný ventilátor nepříjemně - naštěstí však potichu - piští). Uvidíme, co s tím udělá dlouhodobější provoz.
[Tiskni] [Přidat komentář]