|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
První pohled na Ubuntu
jirka (03.06.2015 15:13:27, 19938/2)


Vzhledem k tomu, že souhrou náhod je mi dostal do ruky asi první telefoun s předinstalovaným Ubuntu, dovolil jsem si sepsat krátkou recenzi.


Po různých pokusech o linuxový telefon, které sice nebyly úplně špatné (OpenMoko GTA01 a GTA02, potom GTA04 od GoldenDelicious, pomineme-li už vývojářský GreenPhone), ale nakonec "skončily" asi hlavně na nedostatku vývojářů a uživatelů, je tu další kousek: Aquaris bq 4.5 Ubuntu Edition. Ten je zajímavý tím, že jako operační systém používá mobilní verzi dnes asi mediálně nejviditelnější linuxové distribuce, a prodává ho španělská společnost (i když samotný mobil se pochopitelně vyrábí v Číně).

Ubuntu Touch lockscreen

Hardware

Samotný telefon asi ničím nepřekvapí - je to taková průměrně nudná placka s dnes běžnými parametry (1 GB RAM, procersor je nějaké čtyřjádro architektury ARM, interní flash 8 GB, z toho cca polovinu zabírá samotný systém). Pěkné je, že má 2 sloty na SIM karty (miniSIM) a slot na kartu microSD. Tlačítek má jen pár, jsou dobře ovladatelná, jen by ovládání hlasitosti a vypínač nemusely být na jedné straně. Jina obsahuje konektor microUSB na nabíjení (a na připojení do USB) a díru na sluchátka (standardní 3.5 mm).

Software

Tohle už je trochu zajímavéjší. Nainstalován je plně funkční Ubuntu Touch s mobilní metamorfózou prostředí Unity. Funguje to vcelku normálně: tažením prstu zleva doprava se zobrazí taková ta lišta s ikonami aplikací, kterou má i nemobilní Unity (na rozdíl od ní neumím moc poznat, zda aplikace běží nebo ne), tažením opačným směrem se přepínají aplikace. Tohle mě trochu překvapilo - vždy se musí začít na kraji obrazovky, ale pokud se táhle zprava jen trochu, tak se přepíná mezi posledními 2 aplikacemi (to se dost hodí, pokud něco někde dělám a při tom potřebuji koukat např. do PDFka s nápovědou), delší tažení zobrazí seznam všech otevřených aplikací.

Tažení shora dolů zobrazí okno s upozorněními a základními nastaveními (zapnutí/vypnutí některé sítě, jas displeje apod.). Tažení od spodního okraje otevře nabídku nebo nějakou funkci v závislosti na otevřené aplikaci. No a tažení vodorovně (případně svisle), ale jen uvnitř okna (ne až od krajů) umožňuje listovat nebo jinak přesouvat obsah oken aplikací (např. text). Takové to moderní zvětšování věcí dvěma prsty funguje samozřejmě taky.

Systém je i prakticky počeštěný (některé překlady jsou úsměvné - například zápisník s podporou služby Evernote se anglicky jmenuje Reminders a česky Upomínky, najdou se i nějaké překlepy, například Ochod Ubuntu), některé texty jsou anglicky, ale spíš se to vyskutuje u dodatečně instalovatelných aplikací. Klávesnice funguje normálně, tj. čeština se píše stejně blbě jako na konkurenčích mobilních systémech.

Ubuntu Touch: launcher

Scopes

Česky se to tam jmenuje Rozsahy. Jde o celostránkové "aplikace", které je možné mít na "úvodní stránce" systému. Výchozí "Scope" je denní přehled (datum, počasí, přehled o hovorech, případně nějaké další věci) a pevně předinstalovaná "scope" je ještě plocha s ikonami programů (ta jako jediná - vcelku logicky - nejde vypnout).

Pokud tomu dobře rozumím, Scopes se dají vytvářet jednodušeni než "řádné" aplikace, a vesměs slouží jako základní přehled o něčem, případně jako zdroj odkazů. Některé se dají konfigurovat (lze vybrat, co z předvolených možností se má zobrazovat, a co ne), některé nikoli. Najít se dají "Scopes" pro přehled fotografií (vlastnoručně vyfocených i fotografií z vybraných externích zdrojů), přehled hudby, přehled aktuální nabídky na Youtube, přehled nabídek na eBay (s vyhledáváním) a další (doinstalovat jich už teď lze snad několik stovek).
Osobně mě to moc nepřesvědčilo, mám aktivní je Scope s denním přehledem (a ten je maximálně redukovaný na datum, aktuální úkol z klaendáře a seznam nedávných zpráv) a "povinnou" Scope s ikonami aplikací.

Zajímavosti

Je tu samozřejmě k dispozici terminál (musí se doinstalovat), při troše snahy pak lze instalovat různé konzolové věci (zatím jsem se neodvážil).

Celkem se mi líbil program "Shorts", který slouží ke čtení novinek přes RSS a Atom. Umí pomoci s vyhledáním kanálů (stačí napsat název a dohledá a nabídne možnosti) a zprávy si ukládá, takže funguje i offline.

Překvapivě dobře funguje i klient pro Gmail. I když je to program v HTML5 a vypadá tedy přece jen trochu divně, svoji funkci plní dobře a efektivně.

O programu Reminders už jsem se zmiňoval - umožňuje psaát poznámky, vkládat do nich formátování i obrázky, synchronizuje se s Evernote a ovládá se jednoduše a pohodlně.

RSS Ubuntu Touch

Problémy

Je to přece jen nový operační systém, takže je pochopitelný problém z nabídkou aplikací. Spousta věcí využívá mobilní verze WWW stránek (tj. be připojení nefungují), opravdových programů je poměrně málo (nějaké úkolníčky, poznámkovače, kalkulačky, čtečky PDF a e-knih, pár her,..).

Co teď chybí opravdu hodně:

  • alespoň prohlížeč jakýchkoli kancelářských formátů (odt, ods, doc, xls,...) ale i jen DJVu (tj. typických formátů, ve kterých spousta lidí posílá informace)
  • off-line navigace nebo cokoli, co by umělo pracovat s mapami (existuje třeba aplikace Cachemere na geocaching, ale i ta si mapy stahuje a neukládá)
  • cokoli pro programování nebo automatizaci (tedy pokud jako logout neprogramujete v emulátoru ZX Spectra v BASICu - tan samozřejmě k dispozici je...)
  • cokoli pro vzdálený přístup (mimo ssh/scp v terminálu), nic jako VNC, RDesktop aj. zatím není
  • textový editor se zvýrazňováním syntaxe (pro programování nebo psaní v TeXu)

Pak je tu ještě jeden problém - výběr služeb, se kterými lze něco synchronizovat, je dost omezený Třeba integrovaný kalendář umí pracovat s kalendářem Google, ale neumí třeba protokol CalDAV z nějakého obecného serveru (např. ze serveru mého zaměstanvatele), a to samé platí pro kontakty a další věci. Lze najít klienta pro DropBox, ale zatím pro nic dalšího. Lze najít návody, jak k synchronizaci použít syncevolution z konzole. Ne, že bych měl problém použít vi a cron, ale u telefonu s dotykovým displejem mi to přijde být mírně diskomfortní.

A poslední "drobnost": systém i aplikace jsou poměrně nové, takže se občas stane, že něco "zatuhne" nebo dokonce úplně (a bez oznámení) "spadne". Taky rychlost startu některých aplikací nabízí prostor pro další zlepšení. Tím, ale nechci říct, že bych (ve srovnání s jinými přístroji podobného určení) měl pocit, že je telefon pomalý, protože to opravdu není.

Závěr

Ubuntu Touch měl vcelku příjemně překvapilo. Když se pomine problém s nedostatkem aplikací (přece jen je to nový systém, a programy viditelně stále přibývají) a s (ne)podporou některých složeb a protokolů, tak jako celek funguje více než dobře. Určitě by se dala čekat lepší integrace některých věcí (práce se zprávami, soubory), ale to asi časem přijde.

Pokud bych měl celý telefon, včetně OS, porovnat třeba s telefony OpenMoko, tak rozdíl řady let (GTA01 je starší než první "dotykáč" od Apple) je prostě poznat. Telefon má velký display, instalovaný software se dobře ovládá (včetně vkládání textu, uživatelé OpenMoko určitě ví...). Samozřejmě, ale chybí některé aplikace (portovat sem věci je zřejmě maličko složitější, i když se používá knihovna Qt 5.x).

[Tiskni] [Přidat komentář] [Skrýt komentáře]

Napsal Logout 3. 6. 2015 v 16:21
Téma: Dotykáč

Díky za několikanásobnou reklamu :)
Nemůžu si pomoci, ale udělat systém s plně funkčním unixovým systémem a nedat mu a) klávesnici a b) programovací nástroje je u mě poněkud zvláštním krokem.
[Reagovat]


Napsal Sleep_Walker 4. 6. 2015 v 10:43
Téma: moje zkusenosti

Jsem taky majitel Aquaris 4.5 Ubuntu Edition a moje zkusenosti vicemene odpovidaji. Pro odrazeni pripadnych zajemcu bych jeste dodal:

1] nefunguje WiFi nebo Bluetooth tethering, lze alespon prepnout USB gadget mod na emulaci sitovky a pak pouzit telefon pres kabel

2] obcas se mi stane, ze se nezobrazi dialog s volanim takze nemuzu ani prijmout hovor, ani ho odmitnout a teprve z notifikace o zmeskanem hovoru zjistim, kdo mi volal a ze uz mi nevola dale...
[Reagovat]


[Tiskni] [Přidat komentář] [Skrýt komentáře]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2023. ALL RIGHTS RESERVED