|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
QtMoko a jiné novinky na Freerunneru
jirka (03.01.2012 21:34:14, 16129/2)
Jsa pohlcen prací a průvodními jevy konce roku, nenašel jsem čas pro napsání o řadě zajímavých věcí, které se ve světě open source software a hardware objevily. Neslibuji, že se to pokusím napravit, ale aspoň zoufalý pokus teď učiním.

GTA04

První zajímavá věc je GTA04 - nové "vnitřnosti" pro OpenMoko Neo Freerunner nebo Neo19743. Je to sice poněkud dražší, což je důsledek malosériové výroby, ale jinak dosti zajímavé - ke všemu budou otevřené ovladače a vypadá to na mobil dosti výkonně. Přitom výdrž by měla být podobná nebo lepší než nejlepší hodnoty u Freerunnera (výdrž přes 300 hodin v pohotovostním režimu), i když zrovna Freerunner bez různých oprav hardware se k takovým číslům dostával spíš jen na papíře.

Protože po různých kotrmelcích zase Freerunnera vlastním (pravda, verzi A6 bez jakýchkoli HW oprav) a používám ho, především jako navigaci, tak jsem začal zkoumat, zda by mělo nebo nemělo smysl o GTA04 uvažovat. Protože situace kolem SHR unstable je teď trochu složitější (spousta věcí je dlouhodobě rozpracovaná, a tedy ne moc použitelná, GUI se občas chová zvláštně, nenašel dosud žádnou softwarovou klávesnici, která by byla kompatibilní s mými prsty apod.), tak jsem zkusil QtMoko, zejména po upozornění v diskusi na AbcLinuxu, že teď je v něm teď k dispozici nová velká klávesnice.

QtMoko

English dictionary on QtMoko

Tak jaké jsou moje dojmy? Nevypadá to špatně, zejména, pokud se použije některé z několika alternativních témat vzhledu (což jsem učinil). Pozitivní je, že naprostá většina věcí se dá nastavit pomocí GUI (snad vyjma importu kontaktů a obsahu kalendáře; ty kontakty se dají pomocí GUI tahat alespoň z Gmailu, kalendář jsem nezkoušel, ale podle Wiki projektu by to taky nějak mělo jít), a to včetně věcí, které nejsou úplně základní.

QtMoko má moc pěknou stránku se seznamem doinstalovatelných programů, v GUI je na ni odkaz ("More applications"), takže doinstalace je záležitostí pár kliknutí. Je ovšem k dispozici jednoduchá (ale dostatečně funkční) grafická nadstavba nad Apt pro instalaci dalších programů.

Protože grafické prostředí nepoužívá X Window System, je výběr "nativních" programů do jisté míry omezený. Lze jej ovšem doinstalovat a používat (mezi aplikacemi pro X Window System a nativními se dá celkem bez problémů přepínat, takto funguje například FBReader). Samozřejmě to potřebuje nějakou paměť navíc (ale na rychlosti odezvy počítače, tedy telefonu, jsem to nijak nepoznal)

Celkově to na mě působilo tak nějak KDEčkařsky: velmi solidně a dobře udělané, ale jaksi neohrabané. Opticky se dá vyladit do velmi pěkného stavu, ale ovládání je občas takové komplikovanější (rozložení věcí v nabídkách apod.). Ovšem ty věci, které vypadají, že by měly fungovat, taky fungují. Třeba PDF prohlížeč mě svojí použitelností velmi pozitivně překvapil, taktéž WWW prohlížeč Arora se dal dobře používat i pomocí prstů (na SHR jsem vždycky nakonec skončil u Linksu). Mapový program NeronGPS je proti TangoGPS a podobným v ranějším stavu vývoje, ale nefunguje nijak špatně (nejvíc mi chybí body zájmu). NavIt jsem zatím nezkoušel (je k mání taky). Že bude fungovat otáčení obrazu, to jsem ani nedoufal, jenže ono bez problémů funguje (a to i automaticky s využitím akcelerometru).

Protože Freerunner aktuálně nepoužívám k telefonování (a ani nechci, protože nemá opravenou žádnou z hardwarových chyb, takže má při volání echo a nejde uspat GSM modem, tedy má i mizernou výdrž), nejsem schopen říct, tak fungují. Jejich GUI ovšem vypadá přehledně a použitelně.

Pokud jde o ty klávesnice (kvůli kterým jsem vlastně QtMoko instaloval), tak se ukázalo, že i tu výchozí (Predictive Keyboard) dokážu používat bez významného procenta překlepů. A ta nová velká klávesnice taky není vůbec špatná (používá se v poloze "naležato", takže je opravdu dost velká). Jediný problém je v tom, že textový terminál se dá rozumně používat jen s malou kompletní klávesnici, která vyžaduje stylus. Ale psát prosté texty (poznámky, SMS a podobně) je možné dostatečně pohodlně i prsty.

Místo závěru

Aktuální QtMoko se mi velice líbí, rozhodně víc než jsem si vůbec dovolil doufat. Problémem Freerunneru (i nového GTA04) zůstává displej, který se moc nehodí pro ovládání prsty (velikost, zapuštění do těla přístroje, typ dotykové vrstvy), což je pořád trochu poznat, ale myslím, že vývojáři QtMoko (a Qtopie, Qt Extended, nebo jak se to prostředí teď jmenuje) udělali velmi mnoho pro to, aby tento problém minimalizovali. Uživatelské prostředí je sice dnes už asi trochu staromódní, co se týče ovládání, ale rozhodně funkční.

Trochu mě to teď zviklalo v přesvědčení pořídit si nový GTA04, rychlostí mi totiž současný stav zcela dostačuje (opravdu na téhle velikosti nehodlám sledovat videa a barometr a ostatní specialitky mám na Navigation Boardu, který čeká na instalaci)...

[Tiskni] [Přidat komentář] [Ukázat komentáře (2)]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2019. ALL RIGHTS RESERVED