|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
Pár novinek kolem Ben NanoNote
jirka (30.05.2010 18:39:08, 14618/11)


O kapesním počítači Ben NanoNote se už na Penguinu psalo. Dnes se podíváme na to, co je kolem něj nového a to především v oblasti programového vybavení.


Úvodem

Ben NanoNote je kapesní počítač, který se od většiny podobných zařízení lisí hned v několoka věcech. Jednak to není obvyklý počítač "do ruky", ale má tvar velmi zmenšeného notebooku s poměrně kompletní klávesnicí (jsou na ní i klávesy Esc, Ctrl, Alt nebo kurzorové šipky), a nedisponuje dotykovou obrazovkou (ve skutečnosti nedisponuje vůbec žádným ukazovacím zařízením typu stylusu nebo myši). Dále je navržen pro běh otevřených operačních systémů (není potřeba používat žádné uzavřené ovladače a veškerá dokumentace, potřebná pro psaní ovladačů a operačních systémů, je volně dostupná).

Potenciální výhodou otevřeného přístupu je, že se mohou objevovat operační systémy, programy a řešení, které výrobce ani ve snu nenapadly. Určitou nevýhodou může být omezená nabídka řešení přímo od výrobce hardware, který spoléhá, že díky otevřenosti budou moci spoustu věcí vytvořit dobrovolníci (a případně nemá ani dost vlastních sil, aby kromě hardware ještě vyvíjel a optimalizoval software, jak je tomu i v tomto případě).

Jaký je tedy současný stav věcí?

Ben NanoNote micronotebook Application Launcher Gmenu2x

Operační systém(y)

Výchozím operačním systémem (předinstalovaným a nejvíce podporovaným výrobcem) je linuxová distribuce OpenWRT. Ta je určena na malá zařízení, což je výhoda (Ben NanoNote má jen 32 MB operační paměti), ovšem její optimalizace na síťová zařízení přináší některé komplikace (jediným bez problémů dostupným uživatelem je v ní "root") a nemá ani příliš mnoho vhodných uživatelských aplikací.

Novou alternativní možností je použití klasické linuxové distribuce Debian. U ní odpadá problém s nedostatkem software, ovšem běh systému je pomalejší a i instalace zatím není úplně snadná (i když pracovníci výrobce se snaží zájemcům pomáhat, seč mohou, především v e-mailové konferenci). Doporučeným operačním systémem pro "koncové uživatele" je tedy stále OpenWRT.

V obou případech se používá linuxové jádro, takže výdrž by měla být podobná (odlišná jen v důsledku zatížení systému), stále není nijak sofistikovaně vyřešeno uspávání a trochu zlobí grafický výstup na framebuffer (ovladač používaný u Gtk+ aplikací zřejmě nedovede korektně skončit a počítač občas zůstane s bíle svítící obrazovkou - je zajímavé, že aplikace používající SDL nebo jiné knihovny s tím problém nemají).

Mikrojádrový operační systém Iris se stále vyvíjí, zatím stále není ve fázi vhodné pro uživatele.

Aplikace pro OpenWRT

Zatímco v e-mailových konferencích se živě diskutuje o vhodných a nevhodných aplikacích, a o použitelnosti NanoNote k tomu či onomu, postupně vznikají nové zajímavé programy a portují se i aplikace odjinud. Jistým omezením je samozřejmě velikost obrazovky (320x240 bodů nebo 40x36 řádků v textovém režimu) a neexistence ukazovacího zařízení.

Music player Gmu stardict

Grafické programy

K dispozici je tedy grafický spouštěč programů gmenu2x (známý z některých herních konzolí), přehrávač hudby GMU (původně pro konzoli Dingoo, mimochodem velmi pěkně funguje), prohlížeč PDF souborů nupdf (ten je vyvíjen přímo pro NanoNote a Dingoo), nebo prohlížeč obrázků imgv (ten je psán přímo pro NanoNote). Oba dva uvedené prohlížeče jsou velmi jednoduché, ale dají se bez problémů ovládat z klávesnice a jsou překvapivě rychlé (pokud uvážíme na jakém hardware běží). Stále jsou samozřejmě k dispozici i nějaké ty hry (Doom, Quake, Nethack). Pro uživatele, kteří by chtěli NanoNote používat jako slovník, je k dispozici grafický Stardict.

Mathomatic computer algebra system sc - spreasheet calculator

Konzolové programy

I zde něco málo přibylo - kromě "již v ceně" dodávaných programů jako textové editory Vim, Zile, Nano, poštovního klienta Mutt, kalkulačky bc a dalších obvyklých "linuxových" aplikací jsou nově k dispozici také nové programy. Mimochodem, třeba Vim je klasická verze s většinou funkcí, takže jde využívat třeba zvýrazňování syntaxe a používání mnohých rozšíření.

Jako kalendář lze použít GNU gcal, případně Remind. Pro menší matematické výpočty je zde (mimo již uvedeného programu bc a Pythonu) Mathomatic a brzy bude i Yacas, uživatelé tabulkových kalkulátorů si musí vystačit jen s programem sc. A protože ne každý potřebuje (přece jen trochu) pomalu startující grafický slovník Stardict, je k dispozici i jeho konzolová varianta sdcv. A jednotky je možné převádět programem units.

Lze doinstalovat i řadu dalších programů, například s použitím programu sox by mělo jít používat NanoNote jakožto diktafon, ale to prakticky jsem nezkoušel.

Závěrem

V současné době je možné Ben NanoNote úspěšně používat jako kapesní slovník, poznámkovač, kalendář, prohlížeč obrázků, k nouzovému čtení PDF souborů (obrazovka má jen 3") nebo jako hudební přehrávač. Také se hodí třeba pro různé malé výpočty (Mathomatic, Yacas, bc) a drobné programování (Perl, Python, Lua, BASIC, Bash,...). Zkrátka může sloužit jako taková malá krabička pro případ ztroskotání nebo do dopravního prostředku, kde se nehodí vytahovat (či mít s sebou) nic většího.

Většinu z uvedených aktivit dovede jistě i leckterý mobilní telefon (některé věci třeba i lépe), nicméně NanoNote má celkem slušnou klávesnici a jeho software lze podle potřeb upravovat a rozšiřovat.

[Tiskni] [Přidat komentář] [Ukázat komentáře (11)]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2022. ALL RIGHTS RESERVED