|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
Zajímavé programy 85
jirka (09.02.2010 22:21:02, 7331/0)


Dnes jsou na programu správci souborů, programy pro synchronizaci, kreslení i psaní.


Desktop

Nástroj rsync pro synchronizaci adresářů (lokáních i vzdálených) je jistě dosti znám a oblíben. Nicméně jsou uživatelé, kteří se obtížněji vyrovnávají s řádkovým rozhraním. A právě pro ně existuje grafická klikací nadstavba Grsync. Používá grafickou knihovnu Gtk+, takže zapadne do grafického prostředí GNOME i XFce. Nedávno vyšla nová verze, ale ta především integrovala úpravy pro prostředí Maemo (pro kapesní počítače Nokia N900).

Dlouholetí uživatelé unixových operačních systémů možná používali program xbiff kterýžto signalizoval příchozí poštu. Nečinil tak nijak obzvláště sofistikovaně - jen tak si seděl na pracovní ploše a v případě změny v unixovém mailboxu pozměnil obrázek (obvykle místo prázdné poštovní schránky zobrazil plnou). Nicméně svoji funkci plnil dobře. Jeho moderním nástupcem je například program gnubiff. Ten může vypadat skoro úplně stejně (okno s obrázkem, který se mění s přicházející poštou), a nebo může sedět v liště grafického prostředí (například v panelu GNOME). Používá samozřejmě grafickou knihovnu Gtk+ a další věci z GNOME.

Synchronizace organizačních dat (kalendář, kontakty) na Linuxu je oblíbené téma řady internetových diskusí. Nicméně situace se postupně zlepšuje. Například program PISI dovede synchronizovat kalendář od Google se soubory ve formátu ICAL (umístěné lokálně nebo na vzdálením počítači) nebo s daty pro Pimlico Dates (ten se používá třeba v distribuci SHR na telefonu Neo FreeRuner, ale můžete ho mít i na linuxových zařízeních od Nokie nebo na stolním počítači). PISI funguje na řadě linuxových počítačů, jak kapesních, tak i stolních (ve wiki programu je návod, jak ho co nejlépe nainstalovat na Ubuntu). Umí také synchronizovat kontakty z několika různých zdrojů. Úspěšnost je zatím různá, ale zatím jsem o žádná data nepřišel (jen jsem nějaká nezískal). Program je napsaný v Pythonu a má jak grafické rozhraní, tak ovládání z příkazové řádky. Nastavení je však zatím třeba provádět úpravou textového konfiguračního souboru.

Nástroje

Vyšel nový klasický dvoupanelový správce souborů Midnight Commander. Změny nejsou velké, jen drobné opravy. Nicméně ještě nezašel na úbytě, jak mu mnozí už dlouhá léta prorokují.

A pro nespokojence, kterým jsou dvě okna ve správci souborů málo, máme správce rovnou čtyřpanelového. Taky se jmenuje 4Pane. A může mít těch panelů i pět (v tom pátém může být terminál). A je dokonce grafický a klikací (používá knihovnu wxWidgets). Má takové ty běžné funkce, které se od podobného programu čekají: výcenásobná funkce "zpět" pro většinu operací (včetně mazání souborů), procházení achivů, hromadné operace se soubory (včetně přejmenování) a podobně.

Možná to znáte. Vlastníte mnohajádrový počítač a potřebujete provést mnoho různých věcí (nejlépe neinteraktivních), třeba spustit větší počet dlouhých výpočtů, nějaké konverze multimediálních souborů a tak podobně. Jistě můžete spustit vše naráz (což asi nebude to pravé), případně čekat, kdy něco doběhne a ručně spouštět další úlohu.

Zkušenější uživatelé si napíší nějaký skript, případně využijí programu make a podobně. Jedna z možností je i program xjobs. Nejde o nic extrémně sofistikovaného, je to malý prográmek v jazyce C, který dovede spouštět více úloh tak, aby jich současně neběželo víc, než je předepsaný počet. Program je primárně určen pro Solaris, ale měl by běžet i na ostatních operačních systémech respektujících normy POSIX.

Nedávno proběhla zpráva, že končí vývoj programu Kpilot, který sloužil uživatelům prostředí KDE k synchronizaci starších organizérů a telefonů značky Palm. Naopak software pilot-link (který provádí podobné věci, ale ovládá se z příkazové řádky) se zatím pořád ještě vyvíjí. Ale už taky vyhrožují ukončením. Na druhou stranu, vzhledem k charakteru software, a vzhledem k tomu, že synchronizovaný hardware a software se už měnit nebude, nemusí to mít funkčnosti pilot-linku nijak moc vadit. On ten vývoj už teď nebyl nijak překotný, předchozí verze totiž vyšla v roce 2007.

Pisálci v LaTeXu mohou samozřejmě použít Vim nebo Emacs. Pokud nemohou (civilizační choroby, alergie), pak si mohou vybrat některý ze specializovaných editorů, jako je zrovna třeba Texmaker. Texmaker umí ()pro LaTeX přesně ty věci, které by člověk od podobného programu očekával: zvýraznění syntaxe, doplňování kódu, vkládání značek pro matematické symboly a další obtížně zapamatovatelné věci kliknutím na ikonku, kontrolu překladu (s případným přesunem na místo chyby, jak se to dělá v různých IDE), možnost kontroly pravopisu a tak dále. Používá grafickou knihovnu Qt.

Multimédia

Teď bude následovat několik odstavců o věcech, kterým vůbec nerozumím, totiž o barvách, zvucích a podobných pochybných věcech. Ale třeba si něco vyberete.

Někteří uživatelé si občas stěžují na absenci bitmapového editoru v Linuxu. Gimp je jim moc (nebo málo) a xpaint je taky neoslovuje. Jedním z možných jednodušších programů je MyPaint. TEn je napsaný v Pythonu, ale vypadá docela hezky.

Pokud obrázky už máte a potřebujete vytvořit animaci (v souboru GIF), tak můžete použít program GiftedMotion (napsaný v Javě). I když stejnou práci dovede z příkazové řádky udělat i program gifsicle, který bývá běžnou součástí (nejen) linuxových distribucí.

Člověk by čekal, že Minicomputer bude název nějakého pěkného emulátoru některého minipočítače. Ale není. Jde o syntetizér pro tvorbu elektronické hudby.

3D grafika

Voreen je knihovna pro tvorbu vizualizací pomocí OpenGL se zaměřením na vizualizaci objemů.

Equalizer zase slouží k tvorbě paralelních aplikací využívajících OpenGL.

Zvláštnosti

Pokud řešíte problém osobní wiki, kterou byste měli stále při sobě, ale přitom by byla multiplatformní, tak zkuste WOAS ()Wiki on a stick. Samotný nápad je trochu svérázný - jde o HTML soubor, který sám sebe upravuje pomocí JavaScriptu. K běhu tedy vyžaduje moderní WWW prohlížeč (Links 2.x je mu málo). Uvedený soubor pak můžete nosit třeba na USB disku nebo na lepším telefonu či PDA (Nokia N900 nebo N8x0, asi i FreeRunner, ale tam bych to tedy používat moc nechtěl) a upravovat buď přímo na tom přístroji nebo na jakémkoli počítači, který disponuje moderním WWW prohlížečem.

Asi tušíte, že simulace pomocí metody Monte Carlo jsou hodně časově náročné (protože se výpočty musí velmi mnohokrát opakovat). Ale někteří lidé si nedají říct a dělají takové věci i v tabulkovém kalkulátoru a dokonce si pro to tvoří zásuvné moduly (pozor - nejede na žádném unixovém OS vyjma Mac OS X). Kdybych nevěděl, že to může být užitečné, tak by to bylo v kategorii "blbinka".

[Tiskni] [Přidat komentář]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2021. ALL RIGHTS RESERVED