|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
Debian 4.0 na Compaq Evo T20
jirka (26.04.2007 00:28:12, 21255/16)


Shodou šťastných náhod mi spadl do náruče tenký klient Compaq Evo T20. Protože jde zařízení určené výhradně pro připojování k MS Terminal Serverům nebo k Citrixu, zkusil jsem tam dát něco pro mě použitelnějšího.


Úvodem

Co to ten Compaq Evo T20 vlastně je? Takřka obyčejný malý počítač s procesorem Geode GX1 o frekvenci 300 MHz (i586 kompatibilní) a s RAM (čip je integrován na desce) o velikosti 32 - 256 MB (podle modelu). Místo pevného disku má paměť FLASH o velikosti 16 - 256 MB. Velikost RAM je možné změnit osazením jednoho SO-DIMM SDRAM slotu (prý max. 256 MB modulem - já jsem zkusil 128 MB/133 MHz od firmy Kingston a ten funguje). Kromě toho má ještě 4 slotz USB 1.1 a vstup a výstup pro zvuk a 10/100 Ethernet. Snad celý vnitřek (ostatně je to jedna deska, na které je vše integrováno) pochází od firmy National Semiconductors.

Mimochodem:

processor	: 0
vendor_id	: Geode by NSC
cpu family	: 5
model		: 9
model name	: Geode(TM) Integrated Processor by National Semi
stepping	: 2
cpu MHz		: 300.690
cache size	: 16 KB
fdiv_bug	: no
hlt_bug		: no
f00f_bug	: no
coma_bug	: no
fpu		: yes
fpu_exception	: yes
cpuid level	: 2
wp		: yes
flags		: fpu tsc msr cx8 cmov mmx cxmmx
bogomips	: 606.49

Za normálních podmínek je pamět flash obsazena WidowsCE (můj případ), u modelů s větší pamětí pak Windows 2000 Embedded nebo XP Embedded. Nainstalovaný systém poskytuje přístup ke klientům pro výše uvedené servery a také telnet klienta a nějaké možnosti nastavení terminálu. Dále v některých veržích také internetový prohlížeč, a to je všechno. Lokální práce nebo rozšíření o další funkce tedy není moc možné. Proto jsem se na něj snažil nainstalovat něco jiného.

Mojí původní představou bylo, že si z něj vyrobím absolutně tichý a úsporný X terminál, nakonec jsem však došel k topmu, že na něm budu chtít pracovat i lokálně (právě kvůli tomu, že je absolutně nehlučný, neobsahuje žádnou pohyblivou součást a ventilátory už vůbec ne).

Hardware

Můj T20 má 32 MB RAM a 16 MB flash paměti, je to tedy ten úplně nejnižší model (tak nízký, že neobsahuje ani internetový prohlížeč). To není moc příjemné, na druhou stanu má volný slot pro paměť a do flash stejně asi nikdo Linux dostat neumi. Proto jsem si opatřil jeden modul SO-DIMM o velikosti 128 MB (stará SDRAM na 133 MHz) a jednu USB klíčenku o velikosti 1 GB (klasický disk na USB by byl jistě lepší, ale i dražší a hlučnější - a pomalí by to asi bylo tak jako tak). další hardwarové změny jsem neprováděl.

Software

S instalací to není tak jednoduché - ta věc nemá BIOS ani nic podobného - jeho funkci plní SW ve flash paměti, proto se tato musí přepisovat trochu opatrně. Řešil jsem co použít, nakonec vyhrál Debian (váhal jsem nad Damn Small Linuxem a Angstromem, ale nakonec zvítězila cesta nejmenšího odporu).

Instalace

HP na svých stránkách doporučuje pro instalaci nového "firmware" používat jejich nástroj pro Windows, který je sice jakože multiplatformní, protože používá Javu. Jenže nikoli tu normální, sluneční, ale nebožku MS Javu, ke které se už nehlásí ani Microsoft, Prý se dá kdesi najít (ta MS Java), ovšem pod žádným rozumným operačním systémem ji stejně asi nerozchodíte. Ovšem u Compaqu zase nebývali až takoví, aby používali úplně propietární řešení, takže ve skutečnosti ten jejich nástroj nedělal nic jiného než server pro TFTP a BOOTP (byť na trochu nestandardních portech). Takže se neděje nic, co by nešlo pod Linuxem (či jijým *nixem) vyřešit.

Horší je to z novým "firmware", který už nejde vyrobit až tak jednoduše. Naštěstí se tím zabývalo už víc lidí, a tak je možné najít nejen návody (např. tady tady a tady), ale i připravené nástroje nebo dokonce hotový soubor k použití (ten jsem nakonec zvolil i já). V principu jde o to, aby byl do obrazu flash paměti přidán vhodně nastavený GRUB (upravený tak, aby se nepídil po neexistující klasické klávesnici) a linuxové jádro. Zbytek systému pak může být umístěn na disku na USB nebo sdílen přes NFS. Mimochodem, některé T20 (ty s 2000e nebo s XPe) umí bootovat po síti samy od sebe, to však nebyl můj případ.

Pro aktualizaci stačí držet při startu klávesu "P". T20 pochopí, že se má zkusit zaktualizovat a začne hledat po síti příslušný server. Najde-li a zaktualizuje-li, máme napůl vyhráno, protože máme ve stroji GRUB a linuxové jádro. Stačí přidat USB médium se systémem a je hotovo (já jsem ho nainstaloval na vedlejším stroji - IBM Intellistationu a T20 jsem jej poskytl již připravený).

No a pak už postačí apt-get install *** co hrdlo ráčí...

Trochu mi zlobil ještě X server. Původně jsem zkoušel použít doporučený ovladač "nsc" s ponastavováním jakýchsi parametrů dle doporučení z literatury. Ovšem vznikaly mi potíže s kurzorem (Option "SWCursor" pomohlo jen trochu) a s tím, že se mi kusy obrazu objevovaly zcela jinde, než měly. Taky po ukončení relace X11 se nebylo nic moc vidět (monitor brblal něco o nebezpečných frekvencích).

Tak jsem nakonec použil obyčejný ovladač "vesa", který mi přijde být zhruba stejně rychlý (pomalý?), zato však bezproblémový.

Rychlost a použitelnost

Samozřejmě při používání jako X terminálu je rychlost závislá na síti apod. (a tedy třeba u mě dobrá). Při provozu jako samostatné pracovní stanice už člověk naráží na určité drobnosti. Celkem očekávaně při potřebě většího čtení z "disku" prostředí na chvilku "zatuhne" a start aplikací je obecně docela pomalý. Taky Mozilla (debianí IceWeasel) není z nejrychlejších, hlavně otvírání nových oken jí trochu trvá, ale při prohlížení otevřené stránky je už rychlá. Relativně pomalu ovšem startují i věci jako xterm (přes 5 s).

Nějakou velkou výpočetní rychlost od toho asi nikdo nečeká, ale pracovat se s tím dá dobře. Trochu jsem se bál rychlosti GUI u Gtk+ aplikací, ale zrovna ty jsou úplně v pohodě. Dokonce i OpenOffice.org 2.x se dá trochu používat, pokud se ovšem dožijete startu tohoto "drobečka" (ne, že bych měl ten program nějak zvlášť rád, ale jsou naneštěstí situace, kdy jsem se nucen snížit k jeho použití...). Používám FVWM2, ovšem s vlastní konfigurací, protože ta distribuční je, mírně řečeno, silně odpudivá, a taky si nemůžu pomoct, ale fungovalo mi to s ní všechno nějak divně pomalu.

Ze zvědavosti jsem na stroji zkusil cosi spočítat metodou konečných prvků a porovnat to s jiným strojem. Tak tedy, výpočet na Evu T20 trval 38.5 s a na lepším stroji (Pentium II 400 MHz, 128 MB RAM, SCSI2 disk) to bylo 11 s. Je vidět, že procesory Geode jsou opravdu určeny pro jiné věci, než jsou výpočty (nečekaně ;-) ). Mimochodem, 230 MHz (zhruba, frekvenci různé zdroje uvádí od 220 do 250 MHz) ARM procesor v Nokii 770 (bez matematického koprocesoru) potřeboval k tomu samému 77 s.

Závěr

Dá se říct, že konverze se docela podařila: strojek se dá použít nejen jako plnohodnotný X terminál (případně asi i pro Rdesktop nebo VNC), ale i jako samostatná, zcela tichá, pracovní stanička pro drobnou práci (psaní, čtení, počítání, pošta, případně surfování, instant messaging a tak podobně). Jen jsem docela zvědavý, jak dlouho mi vydrží použitý USB flashdisk...

[Tiskni] [Přidat komentář] [Ukázat komentáře (16)]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2023. ALL RIGHTS RESERVED