|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
Internet a příklady jeho využití
vanous (20.09.2006 18:39:34, 28177/5)


Pro běžného městského člověka je vysokorychlostní internet dnes již běžnou záležitostí a pokud jej již nemá, nebývá obvykle velkým problémem si jej pořídit. K tomu, zda si jej pořídí nebo ne, má možnost debat s kamarády z okolí, kteří často rádi ochotně poradí. Co ale dělat v případě, že v okolí nikdo internet nemá - typicky lidé z venkova? A jak pak věřit nabídkám komerčních firem, které nás lákají hlavně za účelem vlastního zisku? Tento článek (jistě ne kompletně vyčerpávající) se pokusí shromáždit informace o tom, jaké využití pro nás může internet mít a to hlavně z hlediska úspory peněz (když už ten internet něco stojí, ať tedy ušetříme jinde). Nechci nikomu dělat reklamu, některé firmy uvádím pouze pro ilustraci a úvod do problematiky a pro možnost reference na služby v článku.


(Pro šťouraly uvádím, že tento článek píšu specificky pro kamarády na venkově a tady jej zveřejňuji "pro veřejné blaho" a také ke kritice a možnosti jeho doplnění. Takže v komentářích buďte prosím kritičtí, ale konstruktivní.) Dále ale k tématu...

ilustrační foto, email Budeme předpokládat, že máme internetovou linku dostatečně kvalitní k provozování níže uvedených služeb. Záměrně ovšem nepíší "dostatečně rychlou", neboť dnes i průměrně "pomalá" linka (např 64kb/s) nám dává velké možnosti, pokud je zajištěn kvalitní tok dat, která mohou pěkně plynule (by't pomalu) protékat. Imaginární příklad: je to jako u vody - může téct pomalu a tiše, nebo rychle a tiše, ale pokud poteče rychle přes peřeje, bude hluk vody rušit dění na řece. Proto, obzvláště pro hlasovou komunikaci, je kvalita mnohem důležitější nežli rychlost.

Pojďme hned k praktickým aplikacím:

Email

Elektronická pošta - email - nám umožní psát si s kýmkoliv, kdo má adresu elektronické pošty. Ta je nezávislá na adrese bydliště adresáta, takže se často během let i přes četná stěhování nemění. Naproti tomu, spousta lidí si adresu často mění i přesto, že se fyzicky nikdy nepřestěhují. V emailové komunikaci máme kromě textu možno posílat i obrázky, hudbu nebo zvuky (nahrávku prvního "mama"), nebo posílat datové, textové či jiné dokumenty. Email cestuje internetem zdarma.

SMS z internetu

ilustrační foto, web Díky možnosti poslání SMS zprávy z internetu nemusíme čerpat kredit v mobilu. Nutno dodat, že zdarma to jde pouze na telefony Vodafonu a Eurotelu (dnes O2).

Internetové obchody

Na internetu si zboží v klidu prohlédneme a porovnáme ceny, popřípadě požádáme prodejce o doplňující informace. Koupit zboží pak můžeme (na základě přes internet provedeného průzkumu) již i v kamenném obchodě. Anebo naopak: v kamenném obchodě si vše pěkně osaháme a pak koupíme (často s lepší cenou) přes internet. Spousta obchodů dnes nabízí prezentaci i prodej v obchodech jak kamenných, tak internetových.

Toho jak zaplatíme se dnes již nemusíme obávat - dá se platit jak kreditní kartou nebo platebním převodem ( ten můžeme udělat buď online z našeho bankovního účtu (viz níže) nebo třeba na místní poště), zboží si můžeme nechat poslat i na dobírku a pak platíme v hotovosti při dodání.

Internetové bankovnictví

Předpokládám, že asi všechny banky dnes nabízejí přístup k účtu přes web. V internetovém prohlížeči zadáte adresu banky, přihlásíte se a můžete pracovat se svým účtem - sledovat si zůstatek, posílat peníze z účtu na účet (například platit za nákupy v internetových obchodech), zadávat nebo měnit trvalé příkazy a podobně. Obvyklé může být i možnost dobíjení kreditu mobilních telefonů, platba v cizí měně, nebo třeba dočasné uložení části peněz na termínovaný vklad s lepšími úroky.

Kecálkovské programy - ICQ, MSN a jiné

ilustrační foto, icq S kamarády máte možnost si nejenom posílat dlouhé emaily, ale můžete s nimi "vykecávat" i přímo - pokud je kamarád právě teď u počítače. Díky tomu často není třeba posílat SMSku, prozvánět se a podobně. Některé internetové obchody umožňují dotazy přes ICQ, takže máte prodavače opravdu okamžitě pro sebe.

Web

Kdo kdy hledal něco na internetu ví, že pro většinu normálních lidí je převážná většina informací na "tom internetu" právě na webu. A jak jsme bývali zvyklí sahat po encyklopedii, telefonním seznamu, jízdních řádech a podobně, dnes se koukneme na web a informaci máme v ruce. A pokud nevíme kde ji najít, můžeme ji najít, nebo jak se říká vygůglovat na vyhledávačích typu Google nebo Seznam.

Informací je na internetu nepřeberné množství - od již zmíněných obchodů, přes obrázky, hudbu, vzdělávání k encyklopediím, sportu a rádiím a televizím online. Co takhle zrušit poplatek za rádio (pokud jej zároveň prodáte v bazaru) a můžete poslouchat zahraniční stanice, které s naší rozhlasovou koncesní politikou nemají nic do činění.

Hlasová komunikace

ilustrační foto, voip Komu nestačí email ani povídaní v reálném čase přes ICQ, můžete sáhnout po programech pro hlasovou komunikaci, občas také uváděnou pod zkratkou VOIP. Máme v podstatě několik možností:

Využít doplňkové služby některých programů (ICQ), které hlasovou komunikaci mají (ale pozor, ne každý má doma ICQ, které to umí).

Existují přímo programy pro komunikaci mezi dvěma uživateli (Netmeeting a podobně).

Můžete také využít programy, které se na toto specializují (Skype), tady ale platí podobné omezení jako u ICQ - druhá strana musí mít Skype, který je díky své jednoduchosti na jedné straně uživateli milován, na druhé straně využívá ke svým spojením datového toku samotných uživatelů, takže kvalita není vždy 100% zajištěna a navíc patentové tajnůstkářství Skypu některé uživatele odpuzuje. Skype nabízí i volání na klasická telefonní čísla a dává vám také možnost být na klasickém telefonním čísle (to vám Skype za poplatek dá) k zastižení. Nevýhodou zde je číslo z často úplně jiné oblasti, například s pražskou volačkou.

Nejzajímavější možností je využít poskytovatele služeb VOIP telefonu - dostanete místní telefonní číslo dle vaší oblasti, které nastavíte v programu v počítači a již telefonujete - vy můžete volat kam chcete a na vaše telefonní číslo se dovolá kdo chce. Pro příklad třeba VOX služba firmy 802.cz. Nevýhodu stále zapnutého počítače řeší krabička, která má na jedné straně kabel do internetu, na straně druhé klasickou telefonní zásuvku pro normální aparát. Díky tomu pak máte doma klasický telefon, který "jede" přes internet. Tak jak jsme byli zvyklí se po telefonu (cca 300-500 měsíčně) vytáčel na internet, dnes si po internetu (cca 300-500 měsíčně) přivedeme domů telefon. A cenově? Zatímco u vytáčeného připojení jsme platili extra jak za každou minutu na internetu tak za každý hovor, u internet za paušál platíme již jen telefonní hovory. Ceny hovorů se pohybují od neuvěřitelných 0.45 haléřů za minutu na pevnou, a cca 4,5/m na mobil. Navíc, mezi telefonními čísly u jednoho VOIP provozovatele si voláme zdarma plus někteří provozovatelé mají smlouvy na vzájemné volání zdarma i mezi sebou, takže voláme zadarmo i dále. Volání do zahraničí je podle zón, ale často za cenu volání místního. Ušetřit se tedy opravdu dá.

Propojení sítí

ilustrační foto, voip Díky programům pro VPN se můžete připojit do práce tam dodělat nesplněný úkol, pracovat z domu a nebo naopak - z práce si z domu stáhnu zapomenutý soubor, nebo obrázky z víkendu na ukázku kolegům. Pokud to váš správce sítě neumí, existuje například program Hamachi, se kterým to zvládne každý. Můžete si navíc vytvořit například sítě s ostatními kolegy, nebo sítě pro hraní her a podobně... nebo sítě lokální:

Lokální sítě

Žijeme-li v jedné vesnici, není problém si mezi sebou volat zdarma i jednoduchými prostředky (Netmeeting), neboť místní síť je většinou rychlejší, než její (omezovaná) přípojka do internetu. A pokud by nejela přípojka do internetu, informace na vaší místní síti jsou dále k dispozici. Máme možnost si vytvářet vnitřní webové servery pro koordinaci a sdílení: pokec o fotbálku, objednávky pro místní obchod, plánování využití auta, společné objednávání a nakupování v okresním městě, svoz dětí do školy, výměna dat a hudby, hraní her. A nezapomeňte - internet vznikl jako množství malých vzájemně propojených sítí. Připojením k internetu vašim jediným počítačem jste sice jeho součástí, ale využíváte jeho možností a kapacit pouze omezeně. Připojit k internetu celou malou síť může být navíc cenově zajímavější. A v lokálních komunitách je ukryt základ přežití venkova - mohu si sice pokecat se známým z Afriky, ale důležitý je i soused od naproti...

Cena internetu

ilustrační foto, vpn Pokud je naše možnost využití služeb typu VOX závislé na placení telefonní linky pro přivedení ADSL, pak je to jako se škrábat levou rukou na pravém uchu, přes hlavu... i když díky levnému volání na mobilní telefony za pár korun, do ciziny za babku a posílání SMS zdarma je to stále zajímavé. Možností je ale také sdílení ADSL mezí více uživateli (sdílení bu'd po kabelech, nebo přes bezdrátové (WIFI) karty) a tím rozložení ceny a lepšího využití dostatečně rychlého internetu na více lidí - malou lokální síť. Množství připojených domácností závisí podle kvality signálu, ale při využití jedné ADLS přípojky na tři domácnosti již může být finančně zajímavé. Pokud poskytovatel sdílení více lidem zakazuje, jistě nabízí komerční tarif sice s vyšší cenou, ale často i lepší kvalitou. Takže pak se vyplatí se spojit a třeba ušetřené dvě stovky za rok nám v prvním roce splatí pořízení WIFI vybavení (nemáme-li je již doma) a dále již jen šetříme.
[Tiskni] [Přidat komentář] [Skrýt komentáře]

Napsal vanous 21. 9. 2006 v 6:7
Téma: dodatky

bankovnictví přes internet
[Reagovat]


Napsal Jara 28. 9. 2006 v 14:16
Téma: Pozor na ten telefon

No idylka je to pekna s telefonovanim po internetu. Krute jsem si s tim nabehnul a zatim to nechci.
Obcasne vynechani paketu zpusobi lupanec klidne na 0.5 sekundy a je to horsi nez z mobilu. Hlas se obcas ztraci, k kdyz spojeni je docela plynule.

Zajimave, ze Skype na to neni tolik citlivy, ale pozor zejmena na ty telefony. Ty jsou k tomu nachylne dost.
[Reagovat]


 • Napsal Stanislav Brabec 2. 10. 2006 v 22:19
  Téma: re:Pozor na ten telefon

  > No idylka je to pekna s telefonovanim po internetu. Krute jsem si s tim nabehnul a zatim to nechci.
  > Obcasne vynechani paketu zpusobi lupanec klidne na 0.5 sekundy a je to horsi nez z mobilu. Hlas se obcas ztraci, k kdyz spojeni je docela plynule.
  >
  > Zajimave, ze Skype na to neni tolik citlivy, ale pozor zejmena na ty telefony. Ty jsou k tomu nachylne dost.

  Mám jiné zkušenosti. Skype jsem použil jen jednou, a kvalita byla otřesná, přestože linka byla ADSL.

  Naproti tomu u SIP je to přímočaré - u ADSL to jede, stačí-li šířka pásma (kritický bývá upstream, který je u některých providerů až 10× pomalejší), u Wi-Fi, pokud nejsou výpadky paketů. (V Praze je již VoIP přes Wi-Fi prakticky nepoužítelné, na vesnici to asi bude mnohem lepší.)

  Také bych upravil text tak, aby bylo jasné, že hardwarový VoIP telefon a Skype jsou (dnes) neslučitelné, zatímco u provozovatelů SIP si koupíte telefon, a pak (skoro) podle libosti můžete vybrat provozovatele.

  U IM chybí jako příklad také Jabber.

  No a nakonec tam zcela chybí informace o chatu.
  [Reagovat]


Napsal Erik 14. 10. 2015 v 15:1
Téma: Internet a jeho využití

Já například internet využívám k hraní výherních automatů online, nic mě to nestojí a zažívá u toho stejné pocity, jako když jsem dříve chodil hrát do kamenné herny. Zkuste si také zahrát, třeba se vám to zalíbí. O nic nepřicházíte a přesto zažíváte adrenalin ;) Kdybyste si chtěli zahrát, tak můžete zde http://online-automaty.com/
[Reagovat]


Napsal Jan 1. 3. 2016 v 13:35
Téma: Doporučení

Pro přehled automatu online doporučuji také web http://www.hraciautomatyonline.com . Jsou tam recenze nejen vyherních automatů, ale i kasín, bonusů a promo akcí.
[Reagovat]


[Tiskni] [Přidat komentář] [Skrýt komentáře]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2023. ALL RIGHTS RESERVED