|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
Zajímavé programy 4
jirka (02.10.2004 21:50:56, 16515/4)


Dlouho a úspěšně jsem se na tomto místě vyhýbal recenzím programů napsaných v Javě, ale dnes se mi to opravdu nepovedlo ;-) (a ještě je tu i jeden javovský virtuální stroj). Ovšem výjimka potvrzuje pravidlo. Ale bude i něco pro studenty, Palmisty a ostatní


Tedy dnes tu máme něco z oblasti stavební mechaniky a matematiky, programy na rozpoznávání a syntézu řeči, nějaké tipy pro příznivce Lispu a Smalltalku, datové formáty pro vědce, drobnosti pro uživatele PDA, programy pro ukecané a informací chtivé konzolisty a pár dalších věcí.

Studenti stavebních fakult našich vysokých škol jsou v prvních ročnících studia vystavováni různým nástrahám. Jednou z nich je i stavební mechanika a k jejím nejzákeřnějším pastem patří analýza staticky určitých a neurčitých nosníků (kdyby už nebylo pokračování, tak to četl šéf ;-).
I když, upřímně řečeno, nejde o nic obtížného, často se hodí mít možnost kontroly. Pro 2D úlohy máte dokonce na výběr, i když žádný z programů není dokonalý:
JBeam (napsaný v Javě), FTool (freeware, ale k dostání je jen statická binárka pro x86 Linux a takový ten nejmenovaný systém). Obojí je celkem jednoduché a blbuvzdorné (i já jsem to dokázal použít), jedinou výhradu mám k tomu, FTool se nevejde na plochu 800x600 bodů a nejde zmenšit. Autoři zřejmě v souladu s reklamami předpokládají, že když někdo může používat operační systém s tak vysokým TCO, má dost peněz i na velký monitor...
Pokud naopak v JBeamu nebudete moci najít způsob jak zadat zatížení, tak vězte, že je třeba klikat na uzel nebo prvek tak dlouho, než z toho zmodrá a pak použít funkci Edit (pravé tlačítko myši taky pomůže ;-). Jednoduché a elegantní, stačí si přečíst manuál.

Přeživší jedinci mohou být později vystaveni dalším nástrahám. Při navrhování betonových konstrukcí je dnes moderní používat metodu "strut and tie", tedy model sestavený ze vzpěr a táhel. To je sice velmi jednoduchá metoda, ale věci znalí lenoši si stejně mohou pomoci k ještě snazšímu životu programem Fachwerk ve 2D nebo 3D verzi (také vyžaduje Javu).

Občas se také hodí mít po ruce program pro maticové výpočty a jiné matematické kratochvíle. Pokud nemáte na Matlab (jako, že asi ne), je tu pro Vás GNU Octave. Běží sice v terminálu (grafiku kreslí díky gnuplotu) a má méně možností, ale jazyk má velmi podobný Matlabu, takže si jistě budete rozumět. A abych vyjmenoval všechny alternativy programů používaných v "nejoblíbenějších" matematických předmětech na FAST VŠB-TU, tak připomenu ještě FreePascal.

Možná přemýšlíte o pořízení nějakého systému pro rozpoznávání řeči. Jestli ano, tak jedna z možností je multiplatformní Sphinx-4. Jak asi tušíte, je napsaný v Javě. Pokud jsem dobře porozuměl dokumentaci, tak s češtinou nekamarádí, ovšem je stále ve vývoji.
Máte-li přesně opačné přání, totiž převádět text do lidské řeči, zkuste starý dobrý festival. Pokud máte nějaký starší balík bez češtiny (jako je ten IRIXový z Nekochan.net), tak češtinu pro něj najdete třeba tady nebo tady. Dokumentace k té češtině je v hlavičkách souborů ;-)

Už tu dlouho nebyl zmiňován Smalltalk, proto nová verze Squeaku (3.7) vyšla jako na zavolanou. Relativní novinkou (alespoň pro mě) jsou i stránky SqueakLand.org, kde najdete nějaké informace o používání Squeaku ve školách a příklady, co s tím kde dělají.

Abych potěšil také příznivce Common Lispu, připomínám, že existuje pěkný přehled všeho možného kolem Lispu (implementace, knihovny, aplikace, dokumentace) na cliki.net. Jak se dočtete hned v záhlaví, je to "Common Lisp Wiki" a to doslova, protože celé to běží na Lispové implementaci Wiki a na lispovém WWW serveru.

Shodou okolností vyšla i nová verze Steel Bank Common Lispu (SCBL 0.8.15), kterou Cliki používá. Obsahuje převážně opravy. Zaujalo mě, že se pracuje i na IRIXovém portu.

Už jsme tu dnes měli pár javových aplikací, tak přidám ještě jednu, i když ne tak úplně. Vim4j je pokus o přepis GUI Vimu do Javy (používá klasický AWT). Autor uvádí jako důvod možnost použití jako modulu pro IDE napsaná v Javě, což zní docela nadějně. Nepíše, která IDE má na mysli a i stránka programu není moc sdílná. A upozorňuji, že je to ve verzi 0.0.6, takže zatím nečekejte zázraky (před instalací varuje i autor ;-).

S javovými aplikacemi jsme dnes skončili, ale snad je na místě připomenout javový virtuální stroj pro PDA SuperWaba, která je už ve verzi 4.5. Nějaké opravy, zrychlení a tak podobně... Mimochodem, tohle opravdu chodí pod PalmOS od verze 2.0? Začíná mě to zajímat... Ale ta registrace před stažením a odkliknutí souhlasu s licencí je trochu otravné (přitom je to pod LGPL).

Abych neporušil zásadu, že v každém díle musí být něco pro vědce, tak alespoň upozorním na nové verze nástrojů pro práci s datovým formátem HDF5 z NCSA (1.7.38) a jeho staršího "konkurenta" NetCDF původem z NASA, ale dnes z Unidata Program Center (3.6.0-beta3).

Vyšla nová verze (4.12.0) konzolového instantního kecálka centericq. Pokud ho nepoužíváte, tak vězte, že zvládá protokoly ICQ2000, Yahoo!, AIM, IRC, MSN, Gadu-Gadu a Jabber. Víc Vám k němu neřeknu, protože tento druh aplikací mě nikdy nedokázal zaujmout tak, abych se odhodlal k vyzkoušení. A asi to tak i zůstane, protože jen o pár kanceláří dál mám hned několik odstrašujících příkladů :-(.

Čtečku RSS sice dneska dostanete přibalenou snad už i k nákupu v zelenině, ale pokud by vám žádná nevyhovovala, tak můžete zkusit konzolový program SnowNews. Je sice celkem jednoduchý a navíc si z doby, kdy jsem ho používal, si matně vybavuji, že mu úplně neseděla čeština, nicméně je možné, že Vaše nároky budou menší a bude se Vám líbit.

Také je tu nová verze (2.4.19) stabilní řady známého správce oken FVWM. Jde ale jen o nějaké drobnější opravy. Ze stejné oblasti je i další novinka - AfterStep 2.0.
VTWM (jednoho z následníků TWM) asi používá ještě méně lidí než třeba AfterStep, ale to nic nemění na tom, že to je dobrý správce oken se spoustou možností nastavení (on i původní TWM toho umí mnohem víc, než si většina lidí myslí). Vyšla nová verze (5.4.6b).

Chybí Vám na PC takový ten malý LCD stavový displej, jako mají lepší servery? A sedí Vám vedle počítače nevyužitý Palm? Ten přece (malý ;-) LCD má! Stačí jen na Palmu spustit emulátor PalmOrb. Ten emuluje skutečné malé LCD (konkrétně Matrix Orbital LK204-25 s rozlišením 80x25 bodů). Pak musíte ještě na PC nainstalovat nějaký program, který s tím displejem umí pracovat a můžete si vesele zobrazovat třeba vytížení procesoru (seznam vhodných programů je na stránce PalmOrbu). Chodí to na PalmOS od verze 2.0.

Doufám, že to nevyznělo tak, že mám něco proti Javě. Vůbec nemám, ale všech 24 MB RAM mého oblíbeného notebooku se s ní nechce moc smířit, takže tyhle věci moc neotestuji (JBeam sice fungoval, ale nebylo to úplně ono). Příště bych to viděl na nějaký ten Motif nebo Athenu ;-) A málem bych zapoměl - vyšla také nová verze javového mindmapperu FreeMind.

[Tiskni] [Přidat komentář] [Skrýt komentáře]

Napsal wanthalf 5. 10. 2004 v 3:32
Téma: A kde se berou jinak?

A kde se tyhle soubory berou jinak? U Mbroly se da stahnout jeste par desitek hlasu, ale kde k nim sebrat .scm?
[Reagovat]


Napsal strec 6. 10. 2004 v 15:28
Téma: centericq

CenterICQ je super vec. Pouzivam to v praci, protoze je tady zakazany ICQ a vubec. Takze to centericq mam pusteny na jinym pocitaci a pracujyu s nim pres SSH a screen. Kdyz jde sef, jen prepnu ve screenu obrazovku a je veidet jen mutt. Takze je to legalni, protoze ICQ ani jabber tady na pocitaci nemam a presto ho pouzivam. Pro tyto pripady je to nepostradatelny pomocnik.
[Reagovat]


Napsal m0d0r 10. 10. 2004 v 11:13
Téma: Hehe Jbeam

dnes som klikol na odkaz na jbeam :) neviem ci som dobre cital ale asi by ma to nemalo presmerovat na stranku nemenovanej mfirmy :)
[Reagovat]


 • Napsal jirka 10. 10. 2004 v 13:55
  Téma: re:Hehe Jbeam

  > dnes som klikol na odkaz na jbeam :) neviem ci som dobre cital ale asi by ma to nemalo presmerovat na stranku nemenovanej mfirmy :)

  Už by to mělo být opravené. Chybka v adrese (dvakrát za sebou tam bylo "http://";). Omlouvám se.
  Proč Vás při takové chybě v URL některé prohlížeče přesměrují tam, kam Vás přesměrují, to opravdu nevím, ale je to tak.

  Opraveny jsou i ty odkazy na *.scm soubory (taky tam byla chybka).

  [Reagovat]


[Tiskni] [Přidat komentář] [Skrýt komentáře]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2022. ALL RIGHTS RESERVED