|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
Tvrdá realita všedního dne aneb buďte svobodní! - komentar
vanous (24.09.2004 19:01:49, 23163/71)


Pane kolego,
pokoušel jsem se reagovat na článek č. 997 "Tvrdá realita všedního dne aneb buďte svobodní!" na Vašem serveru Penguin.cz, ale bohužel se mi nepodařilo můj názor odeslat. Buď je moc dlouhý, nebo počítač poznal, že odpověď posílám z počítače provozovaném na MS Windows a automaticky mne censuroval. (prvni moznost - priliz dlouhy text - je mozna, druha moznost - win PC - zadny win filter tady neni, ale mozna tam byl nejaky problem na lince. - poznamka redakce).


Zkuste si můj příspěvek přečíst a posoudit, zda by do diskuse na toto téma přece jen nepatřil.

Držím všem linuxistům palce. Jestli nás windowsáky jednou převálcujete, doufám, že to bude kvalitou a spolehlivostí. V takovém případě ochotně podlehnu. Jinak čekejte tuhý odpor

Václav Friedrich

Je mi 44 let a zažil jsem v oblasti IT už všechno možné. Od sálových počítačů na děrné pásky a štítky přes domácí mikropočítače Sinclair ZX Spectrum, Atari XL/XE atd. až po dnešní PC. Z toho všeho je zřejmé, že jsem na své životní pouti poznal také mnohé operační systémy. Linux, resp. Unix nevyjímaje.

Napřed ale k článku našeho patnáctiletého přítele. Perfektní! Mělo to hlavu a patu, mělo to myšlenku a bylo to vtipné. Lepší obhajobu pro GNU a Linux jsem už dlouho nečetl.

Taky nemám rád kravaťáky, kteří říkají: "dokud tu budu já..." Zažil jsem jejich předchůdce, kteří stejně zarputile říkali: "Dokud tu budu já, žádný počítač mi do podniku nesmí." To se psala 80. léta 20. století. Dnes už tito kravaťáci na svých ředitelských postech dávno nejsou a jejich bývalé podniky jsou plné PC (pokud nezkrachovaly).

Pracuji na universitě, která jako jiné školy v tomto státě ročně vydává mnoho peněz za nákup software. I přes různé multilicence a školské licence všechny ty programy něco stojí. Vím, že v zahraničí existují školy, které využívají téměř 100% GNU software. V téhle oblasti lze totiž najít nejen operační systémy a kancelářské programy, ale i poměrně specializované programy. Jako matematik a statistik vím, že místo drahého SPSS mohu používat například zcela bezplatně R nebo Gretl a že vedle superdrahého programu Mathematica existuje také Maxima, která je zadarmo.

Přesto nejsem stoupenec GNU a Linuxu a dokonce i na svém domácím počítači mám Windows XP. Proč? Mám rád pohodlí a jistotu a GNU systémy a programy mi prostě příliš pohodlné a spolehlivé nepřipadají. Mám-li srovnat komfort Win XP s Linuxem, dávám jednoznačně přednost Windows (i přes všechny negativa, která mikrosoftí okna samozřejmě také mají).

Již několikrát jsem se ze zvědavosti donutil nainstalovat na svůj počítač některou z verzí Linuxu, kterou mi čas od času podsouvají různé časopisy, ale vždy to dopadlo stejně - nejpozději za týden "šla" z počítače zase pryč.

Jednou mi Linux nedetekoval zvukovou kartu, jindy mi grafika nešla v optimálním rozlišení, pak jsem se zase nemohl připojit na síť... O orientaci v oknech grafické nadstavby Linuxu ani nemluvě.

Věřím, že fandové Linuxu si dokáží tento systém vyladit a přizpůsobit na míru tak, že je poslouchá jako hodinky a splňuje všechna jejich očekávání (sám jsem si tohle badatelské období prožil nad svým osmibitovým Atari, ale to mi bylo 25). Dnes už bohužel na tohle čas nemám. Potřebuji systém, který je možná robustní, ale spolehlivý a "blbuvzdorný". Tedy Windows. Taky psaní a tvorba dokumentů v GNU programech ála Open Office mi připadá (ve srovnání s MS Office 2003) jako za trest. Jste-li zvyklí na Word, budete se v novém nezvykle uspořádaném menu orientovat dost špatně. Nehledě na nabídku možností, která je u windowsovských Office mnohem bohatší než u Open Office. O údajné kompatibilitě ani nemluvě. Už jste například někdy zkusili otevřít v Open Office výukový materiál vytvořený v Power Pointu? On se sice otevře, ale obsah vypadá, jako byste ho právě prohnali mixérem. A to je pro mne také velmi důležitý aspekt: většina používaných a dostupných souborů - od cestovního příkazu a žádosti o dovolenou až například po podklady pro výuku - je vytvořena v programech pro platformu Windows a jejich přenositelnost do Linuxu není zcela jednoduchá. Mám-li k disposici úlohu do statistiky, která je vypracovaná v profesionálním SPSS, a měl bych ji konvertovat do příkazů pro řádkový procesor programu R, je to práce doslova sysifovská (i když nepopírám, že bohatstvím funkcí se oba programy příliš neliší). Stejně tak na "překlady" algoritmů z programu Mathematica do Maxima aby si člověk naprogramoval vlastní překladač. V tomto případě navíc funkční vybavení SW Mathematica je několikanásobně bohatší než u programu Maxima, takže spousta již hotových a dostupných algoritmů se jednoduše ani přeložit nedá.

Jak už jsem říkal, nemám rád kravaťáky odmítající jinou platformu než Windows. Stejně se mi ale nelíbí ani názory linuxovské komunity typu "Windows je sh.t, Gates je b...c, používejte Linux". Možná je to přitažené trochu za vlasy, ale mně tyto postoje zavánějí jakousi "IT xenofobií". Takže mám-li to shrnout: nezavrhuji GNU, ale vybírám si, co je pro mne výhodnější. Takže jako editor HTML (resp. XHTML) často používám GNU Mozzilu nebo freewarový 1stPage (i když mám v práci k dispozici celý balík Web Tools MX od Macromedie s vynikajícím Dreamweaverem). Chci-li studentům doporučit nějaké programy, které by mohli používat i doma při samostudiu, musím také zabrousit do oblasti bezplatného softwaru. Třeba na statistiku jim doporučuji Statlets. To sice není GNU, ale eduware, ale hlavně je pro studenty free.

A nejlepší nakonec. V oblasti eLearningových technologií je pro mne naprostou jedničkou, na kterou nedám dopustit, GNU program Moodle. V této oblasti totiž podle mne jednoznačně Moodle poráží drahé profesionální programy, a to zejména tím, že vychází vstříc potřebám uživatelů a respektuje moderní trendy v oblasti pedagogiky. Jiné eLearningové programy vnucují uživatelům svou filosofii a svazují je, Moodle dává volnost výběru. A to je důvod, proč u mne jednoznačně vítězí, i když možná není tak dokonalý jako některé jiné profesionální (a superdrahé) produkty.

Takže na serveru máme GNU Apache s GNU PHP a GNU MySQL a GNU postNuke s GNU Moodle jako zcela vyhovující portálové řešení - a zadarmo! Skalní Linuxisty ale zklamu - celé to běží pod systémem Microsoft Windows XP Professional. Ale důležité je, že to spolu bez potíží funguje a obě skupiny programů - Microsoft a GNU, bez problémů a spolehlivě spolupracují. A to je možná určité poselství směrem k nám, uživatelům.

 
Ing. Václav Friedrich, Ph.D.
zástupce vedoucího katedry
katedra matematických metod v ekonomice (K151)
Ekonomická fakulta, VŠB - Technická univerzita Ostrava
tel.   (420) 59 732 2501
mail:  mailto:vaclav.friedrich[at]vsb[dot]cz

[Tiskni] [Přidat komentář] [Skrýt komentáře]

Napsal vanous 24. 9. 2004 v 20:52
Téma: gnu programy nam pomahaji vice

proti win a jejich uzivatelum nic nemam. jejich system jim funguje, mne muj system funguje, tak kde je problem? ve vzdelani. ale pokud jsou ucitele moc stari na to, aby se ucili nove veci, tak to neni problem novych systemu, ale zkostnatelych ucitelu. tak jako spousta jinych oboru, i ve skolstvi bude potreba zacit hledat jine cesty, bez ohledu na problemy s casem a penezi, kterym musi celit vsechny ostatni obory a provozy. to ze to fungovalo pred deseti, peti lety a bylo to to nejlepsi co bylo uz je davno pryc.

vyrostl jsem na win, v dobe kdy jsem s pocitaci zacinal uz tady byly win95, ale musel jsem jeste nekde delat na 3.11. pak jsem se rozhodl vratit se v case a prozkoumal jsem dos, pak jsem pres 3.11 presel na win95. pri win98 jsem zacal trochu pochybovat. nevim jakto, ale nejak jsem koupil cd s linuxem, nebylo to nic extra. hlavne ta zvukovka a grafika mne taky stvaly. po rehdatu jsem zkusil suse - zvukovka i grafika OK. pak debian - tam to bylo opet velmi tezke, ale uz jsem u nej zustal. v te dobe stale na dualboot jsem zil typicky dvoji zivot.

pak jsem se vydali na cesty, muj notebook mel jen 4MB pameti, tak jsem tam dualbootoval dos a linux. v dosu jsem ve fandu psal programy - toto mi stale na linuxu chybi - jednoduche databazove programovaci prostredi (ono se to ale na druhou stranu z windows taky vytratilo).

nyni jsem pres tri roky pouze na linuxu, win uz nemam, systemovou administrativu uz stejne dlouhou dobu nedelam, stal se ze mne domaci uzivatel. problemy s prenosy dokumentu mam uplne stejne jako vsichni ostatni kolem mne s ruznymi verzemi wordu a excelu, jinymi nastavenimi tiskaren, papiru, obrazovek a podobne, nicmene dari se mi to uspesne resit odesilanim pdf. kolegove v praci co delaji v kancelari toto zatim schopni vyresit nebyli - nemaji nikoho, kdo by jim nainstalovat pdf konvertor a tak si dale rvou vlasy, kdyz jim vznikne ten kafemlunkovy efekt i mezi pocitaci pouze s windows.

pred casem se jim to v tom kancliku (asi 7 pocitacu) zacalo diky virum nejak moc rozpadat, tak koupili nove stroje. opravdu pekne, ale krome vykonnejsiho hardware (ktery je stejne spomalovan nejnovejsimi pomalymi verzemi office programu) se nic nezmenilo. 7 zasitovanych pocitacu: zadny firewall, kdyz si mezi sebou pisou emaily tak to musi nejprve ven do inetu a pak zpet, centralni sitova administrativa zadna... utracena spousta penez, ale v podstate zadne zlepseni a ulehceni prace.

ja mam doma pocitace tri, odkudkoli se prihlasim dostanu vzdy mou stejnou plochu, emaily atd. toto je dulezite hlavne pro mou zenu - k cemu bychom pak meli vice pocitacu, kdyz by ona mohla pouzivat pouze jeden, kde ma sve nastaveni? pokud pisu email nekomu v dome, bude dorucen ve vterine (a to bez pouzivani adres typu user@doma, pouzita je normalni platna inet email adresa), stabilni, funkci. openoffice to uklada vse rovnou do doc nebo xls. na win se toto da take resit, ale ne na uzivatelskou licenci. ale ma nekdo doma, tedy bez nejakych skolskych slev penize na dve uzivatelske licence, jednu serverovou a k tomu ms exchange?

vystrida se nam tady spousta mladych lidi, mnoho z nich ma digitalni fotak. zatim vsechny fotacky mne tady fungovaly bez nejakych dodatecnych instalaci z pribalenych cdcek. problemy ze zvukovkami jsem mel naposledy pred peti lety, totez s grafickou kartou.

doby problemu s hardware uz jsou davno pryc. kompatibilita neni jen problemem win-linux ale i win-win. gnu svet se na tom ale snazi aktivne pracovat a otevrene, neni toto dostatecny duvod k jeho podpore?
[Reagovat]


Napsal Jiří Brožovský 24. 9. 2004 v 21:20
Téma: Reakce na reakci

Dobrý den.

Rád bych na Váš příspěvek zareagoval. Shodou okolností pracuji na stejné vysoké škole jako odborný asistent.
Přesto situaci na Vaší fakultě přesně neznám.

Abych objasnil některé moje postoje, tak o sobě uvedu několik podrobností. Jsem podstatně mladší a nemám takové zkušenosti s počítači jako Vy, první PC jsem až viděl v roce 1993, "živý" Linux až v roce 1998. Mám myslím dost velké zkušenosti s DOSem, Windows 3.x, 95, 98 a už i XP, určité zkušenosti s Minixem, IRIXem a podobně. Doma i v práci používám Linux, případně IRIX. Proč? Mám rád pohodlí a jistotu a výrobky Microsoftu mi prostě pohodlné a spolehlivé nepřipadají (omlouvám se za použití Vaší věty, ale moc se mi líbila). A rozhodně to není proto, že bych je neznal! Potom je tu ještě jeden důvod - prostě bych si je doma nemohl dovolit se všemi programy pro pro moje aktivity. Považuji za nepřijatelné si programy tzv. "kopírovat". Pokud jste si Veškeré programy pro Windows, které máte doma, zakoupil, tak Vám gratuluji k Vaší skvělé ekonomické situaci.

Asi máte pravdu, že některé dokumenty OpenOffice nezpracuje zcela dobře a jsou i takové, které importuje velmi špatně. Chápu, že Vás jako uživatele moc nezajímá, že chyba nemusí být nutně na straně OpenOffice. Na druhou stranu, většina problematických dokumentů dopadá špatně proto, že je vytvářel nějaký "profesionál", který netuší ani o existenci tabulátoru, natož pak o stylech a podobných věcech. Osobně OpenOffice používám jen když je to nevyhnutelně nutné. Jednak proto, že se k pořizování delších textů (nedejbože obsahujících vzorce a podobné věci) hodí asi tak jako Word (tedy dost málo)
[Reagovat]


 • Napsal Jiří Brožovský 25. 9. 2004 v 1:45
  Téma: re:Reakce na reakci (pokračování)

  Aha, takže penguin.cz: a) nemá rád lidi z Ostravy nebo b) k odesílání používá GET, který má omezenou délku zprávy.

  Budu tedy raději stručný - Vy se snažíte ukázat proč Vám Linux nevyhovuje a tak nějak (snad i neúmyslně) dokázat, že je obecně nepoužitelný. Nikdo Vám nebere Vaše právo používat to, co Vám vyhovuje.

  Píšete, že jste se "donutil" nainstalovat Linux a ten Vám nevyhovoval. To je v pořádku. Pokud se k něčemu "nutíte", tak to nejspíš nechcete a to pak nemůže dopadnout dobře. Neztrácejte čas něčím, co nechcete a hlavně neposuzujte to podle Vaší nechuti.

  Mimochodem víte, jak nechutně hnusná, nelogická a nezvládnutelná je matematika pro Vaše studenty, když k ní přistupují jako Vy k Linuxu?

  Spoustě lidí vyhovuje Linux třeba proto, že funguje logicky a nezáludně, mohou na něm dělat to, co potřebují bez toho, že by museli vykrást banku nebo krást programy nebo proto, že jim jednoduše vyhovuje unixový styl práce.

  Je obtížné používat Vim? Ano, první týden jistě. Ale pak zjistíte, že těch pět příkazů, které umíte, Vám stačí naprosto logicky kombinovat a dokážete s tím víc a rychleji než v čemkoli jiném (emacs neznám, nepoužívám, nekomentuji, stačí mi Vim). A spousta programů používá stejné ovládání.
  LaTeX je složitý? Snad první týden (ano, chce to učebnici, nic zkusmo nenaklikáte). Potom už je to všechno stejné a žádné starosti s číslováním, přenositelností na jiné počítače... A tak dále. Nikdy, opravdu nikdy jsem nepřišel o rozdělanou práci, protože "formátování dokumentu bylo příliš složité" nebo protože jsem v pravidelných intervalech nerestartoval nebo snad proto, že došlo místo na disku (a stalo se mi, že došlo). Unix buď funguje nebo nefunguje. Windows fungují někdy. Ne každý má na to žaludek.

  Ale o tom původní příspěvek nemluvil. Autor tam psal o nemožnosti volby. Jak je to u Vás. Víte-li, že by bylo možné použít "R" jako alternativu ke komerčnímu software, říkáte studentům, že existuje alternativa, kterou nemusí krást? Mají možnost ho používat v počítačových učebnách? Pokud ano, tak před Vámi smekám. Někdy alternativa není, ale často je a myslím, že vždy, kdy je možnost výběru, neměla by být studentům upírána. My jsme tu pro ně, ne naopak.

  Ať se Vám daří
  Jiří Brožovský
  [Reagovat]


 • Napsal Jiří Brožovský 25. 9. 2004 v 16:56
  Téma: re:Reakce na reakci

  Jenom vysvětlení, proč ty moje komentáře na sebe nenavazují - někdy po půlnoci jsem zjistil, že prošla tak osmina textu a vanous mezitím napsal svůj komentář, který je tomu mému dost podobný, tak už jsem se to sem nepokoušel poslat znovu a radši jsem to doplnil jen stručnějším kouskem textu.

  A možná ještě dvě poznámky: skutečnost, že někdo považuje to, co dlouho a dobře zná, za "lepší" než to, co zná jen krátce a méně dobře (viz Vaše poznámka o nabídkách Wordu a OO), je přece zcela logická a nemůže to být jinak. Proto to, prosím, nepoužívejte jako argument. Když budete ve Velké Británii, také Vám asi bude vadit, že tam jezdí auta na špatné straně silnice a bude to pro Vás zpočátku obtížné a asi i nebezpečné (zrovna nedávno jsem málem vběhl pod auto, které vyjelo zprava). Ale je to snad důvod, abyste odtud okamžitě odjel?

  A druhá poznámka, trochu mimo téma příspěvku: Znal jsem jednoho pána, který začal používat UNIX (tehdy HP-UX) ve svých zhruba sedmdesáti letech. Bez problémů to zvládl a byl s ním spokojený. V sedmdesáti sedmi (!) začal používat Linux (koupil si totiž domů počítač) a zvládl to a byl s ním velmi spokojený. Samozřejmě, že se v počátcích neobešel nez trochy pomoci (také ho zajímaly některé věci, které měl Linux navíc oproti HP-UXu), ale za asi dva měsíce už žádnou další pomoc nepotřeboval a byl velmi spokojený, jak rychle a spolehlivě všechno funguje. A jako jeden ze svých nejhorších zážitků pan profesor uváděl pokus o použití telnetu pod Windows (ono se to těžko dá popsat, ale opravdu bych všem propagátorům Windows přál vidět pana profesora, když to líčil). Myslím, že ho pak už nikdo nedokázal přesvědčit, že Windows jsou jednoduchý a snadno ovladatelný systém...

  A pak, že Linux je jen pro nadšence, kteří mají věk a čas na to, aby si s ním mohli hrát.
  [Reagovat]


  • Napsal 29. 9. 2004 v 14:46
   Téma: re:re:Reakce na reakci


   > A druhá poznámka, trochu mimo téma příspěvku: Znal jsem jednoho pána, který začal používat UNIX (tehdy HP-UX) ve svých zhruba sedmdesáti letech. Bez problémů to zvládl a byl s ním spokojený. V sedmdesáti sedmi (!) začal používat Linux (koupil si totiž domů počítač) a zvládl to a byl s ním velmi spokojený.

   V TugBoatu jednou vyšel článek o nejstarším uživateli TeXu, jakémsi 90tiletém jezuitovi. Zvláště mě dostala věta (omlouvám se, je to po paměti, zreprodukuji nepřesně a s chybami): "When I was 85, I abbandoned Windows and installed Linux on my PC..."
   [Reagovat]


 • Napsal Václav Friedrich 27. 9. 2004 v 8:3
  Téma: re:Reakce na reakci

  Škoda, pane kolego, že jste nenapsal, na které fakultě pracujete. U nás na ekonomické fakultě máme zakoupený Microsoft Campus Agreement, který mi jako učiteli umožňuje používat nejnovější verzi MS Windows a MS Office na mém domácím počítači zdarma. Vaše fakulta to nemá?

  Jinak kdybyste si pořádně přečetl můj článek, zjistil byste, že většina programů, které používám, je free. To jste asi v mém příspěvku přehlédl. Na mém domácím počítači žádné kradené programy neprovozuji. Už proto, že jsem členem České společnosti pro kriminalistiku (SPK) a na téma softwarového pirátství jsem sám napsal několik článků do časopisů. Nejsem typ člověka, co "káže vodu a pije víno". Pro příště Vám doporučuji pořádně číst, co napíšu, a nemístné poznámky o kopírování programů a ekonomické situaci si nechat pro někoho jiného.

  Opravdu jste vysokoškolský učitel?
  [Reagovat]


  • Napsal Jiří Brožovský 27. 9. 2004 v 10:59
   Téma: re:re:Reakce na reakci

   > Škoda, pane kolego, že jste nenapsal, na které fakultě pracujete.

   VŠB-TU Ostrava má velmi úplnou a aktuální databázi zaměstnanců,
   tak to snad není problém zjistit?

   > U nás na ekonomické fakultě máme zakoupený Microsoft Campus Agreement,
   > který mi jako učiteli umožňuje používat nejnovější verzi MS Windows a MS Office
   > na mém domácím počítači zdarma. Vaše fakulta to nemá?

   Ne, nemá. Ostatně používání kancelářských nástrojů a práce doma
   jsou u nás dvě množiny s velmi malým průnikem, takže by to asi
   kolegům moc nepřineslo (i když některým by to zřejmě maličko pomohlo).
   Pro mě je to bezcenné - žádný můj počítač stejně nesplňuje oficiální
   minimální požadavky pro provoz novějších produktů Microsoftu.

   > Jinak kdybyste si pořádně přečetl můj článek,
   Četl jsem ho několikrát a velmi pečlivě.
   Pro kontrolu - používáte: SPSS, Mathematica (obojí nic levného),
   MS Office, dále Mozilla, Apache, Moodle, MySQL, PHP + jakási
   nadstavba (mimochodem žádný z uvedených není "GNU", jak tvrdíte).
   Číselně je to možná většina, ale spousta z nich je velmi drahých.

   Pak jste zmínil několik programů způsobem, který budí dojem,
   že je nepoužíváte (R, Maxima, OpenOffice), ale asi jste je všechny
   zkoušel.

   > zjistil byste, že většina programů, které používám, je free.
   > To jste asi v mém příspěvku přehlédl.
   Vůbec ne.

   > Na mém domácím počítači žádné kradené programy neprovozuji.
   Dobrá, alespoň budu vědět o někom, koho mohu ostatním kolegům
   - uživatelům Windows - dávat za vzor. Vážně.

   > Už proto, že jsem členem České společnosti pro kriminalistiku (SPK)
   > a na téma softwarového pirátství jsem sám napsal několik článků do časopisů.
   Divil byste se (no, možná to znáte), kolik lidí, kteří se živí například
   programováním se ma mě dívá jako na blbečka, když jim řeknu, že program XY
   nemůžu použít, protože si ho nemohu dovolit koupit.

   > Nejsem typ člověka, co "káže vodu a pije víno".

   > Pro příště Vám doporučuji pořádně číst, co napíšu,
   > a nemístné poznámky o kopírování programů a ekonomické situaci
   > si nechat pro někoho jiného.
   Totéž bych doporučil Vám. Hned v první větě jsem uvedl, že
   situaci na Vaší fakultě přesně neznám. Proto jsem logicky
   vycházel ze situace, která je (bohužel nejen) u nás a proto
   jsem reagoval tak, jak jsem reagoval. Pravděpodobně jsem volil
   trošku ostřejěí tón, než by bylo vhodné (už proto, že Váš příspěvek
   byl asi neobjektivnější pohled na věc, který jsem od uživatele
   Windows kdy četl), za což se Vám omlouvám. Že je situace u Vás
   na fakultě jiná, jsem netušil (a dost mě to překvapuje).

   Trochu mě vytočily některé Vaše argumenty (něco už tu zaznělo,
   nejen ode mě a nechci to dokola opakovat) a formulace "skalní
   příznivce asi zklamu", která nesvědčí o Vašem moc velkém nadhledu.
   Oni všichni uživatelé Linuxu (a jiných "alternativních") systémů
   nejsou puberťáci nebo studenti, ale spousta lidí takové systémy
   používá proto, že je to pro ně nejlepší řešení (ať už z hlediska
   bezpečnosti nebo existence specializovaných programů, jejichž
   použití pod jiným systémem by bylo buď obtížné nebo třeba i nemožné),
   takže ta vaše poznámka o "skalních příznivcích" je taková dost
   laciná. Mimochodem nevím proč by měl někdo vidět něco špatného
   na tom, že používáte Apache (a další) na Windows XP, když to jde.

   > Opravdu jste vysokoškolský učitel?
   Tak se podívejte do databáze zaměstnanců.

   [Reagovat]


   • Napsal Jiří Brožovský 27. 9. 2004 v 12:2
    Téma: re:re:re:Reakce na reakci (doplnění)

    Myslím, že nemá cenu to takto diskutovat tady.
    Kdybyste mi chtěl odpovědět na e-mail, tak prosím
    sem na penguin (jirka zavinac penguin tecka cz)
    nebo na "jiri (zavináč) epcc.ed.ac.uk", ale
    ne do školy. Jsem teď mimo republiku a na školní
    e-mail se nedostanu (už jsem to reklamoval, ale
    prý to prostě nechodí, tak mám smůlu).

    Jiří Brožovský

    [Reagovat]


Napsal finn 24. 9. 2004 v 21:52
Téma:

Nic proti systému, který používáte, ale proti některým bodům vašeho textu výhrady mám:

1.) To, že nejde nainstalovat hardware X, není chyba linuxu, ale výrobce hardware. Stejně jako při koupi nového Power Maca G4 nedostanete ovladače pro tiskárnu Y, nečekejte, že linux bude na ni připraven. Otravujte výrobce/dodavatele.

2.) Pokud vám připadá menu v OOo přeházené oproti wordu, není to jen tím, že jste na word zvyklý? Nedělalo by se s wordem stejně mizerně po přechodu z OOo? Bohatost funkcí wordu vs. OOo hodnotit nebudu, nepoužívám ani jeden z programů.

3.) V OOo jde bez problémů otevřít nějaká prezentace z powerpointu? Zkoušel jste otevřít v MS Office cokoliv z OOo? Ono to nešlo? Vůbec?! Program za 10kKč+?

Tož to jsou některé (bohužel rozšířené) mýty/polopravdy/nesmysly, které jsem tu vypíchnul a snad uvedl na pravou míru.
[Reagovat]


Napsal pm 24. 9. 2004 v 22:40
Téma: Obě strany

Souhlasím s autorem článku.

Jsem fanda Linuxu (používám od 1995-6), v šuplíku mám OS/2 WARP, doma se mi práší na Atari XL.

I když nemám rád win, v práci je musím používat z důvodů kompatibility *.doc, *.xls.

Hardwarová náročnost win je podobná linuxu.
MS Office je na paměť i výkon procesoru méně náročnější než OpenOffice
Používám Offixe XP na win98 SE, Pentium 90, 48MB paměti - na něčem takovém bych OpenOffice + X Windows nerozjel ani náhodou.
Jednodušší tabulky v Excelu jsou otevřeny do 5 sekund.

Obecně mám ve svém okolí špatnou zkušenost s Linuxem, kdy někdo přijde: Já ti to nainstaluji, všechno je v pořádku, a teď se v tom uživateli koupej. Došel formulář z ministerstva a ty ho nemůžeš přečíst a vyplnit - je to vina ministerstva, ne moje starost. Tato zkušenost je stará asi 3-4 roky, ale pachuť u bývalých uživatelů Linuxu "z donucení" je dodnes.

Na druhou stranu pokud se někdo stará o "svoje" uživatele, instaluje PC ve firemním prostředí, lze linux jen doporučit.

Naší neziskovce zatím stačí multilicence od MS :)

Až budeme pospojovaní wifi, všichni budou mít mašiny 300MHz, 256MB, možná přejdeme na Linux.

Spustím pod ním Účto2000 - PC Fand?

Pokud by nás chtěl někdo zasponzorovat nějakým HW, ozvěte se v diskuzi :)

PS: Až budu mít dovolenou, instaluji Gentoo:)
[Reagovat]


 • Napsal pupala 27. 9. 2004 v 19:43
  Téma: re:Obě strany

  > Souhlasím s autorem článku.
  >
  > Jsem fanda Linuxu (používám od 1995-6), v šuplíku mám OS/2 WARP, doma se mi práší na Atari XL.
  >
  > I když nemám rád win, v práci je musím používat z důvodů kompatibility *.doc, *.xls.
  >
  > Hardwarová náročnost win je podobná linuxu.
  > MS Office je na paměť i výkon procesoru méně náročnější než OpenOffice
  > Používám Offixe XP na win98 SE, Pentium 90, 48MB paměti - na něčem takovém bych OpenOffice + X Windows nerozjel ani náhodou.
  > Jednodušší tabulky v Excelu jsou otevřeny do 5 sekund.
  >
  > Obecně mám ve svém okolí špatnou zkušenost s Linuxem, kdy někdo přijde: Já ti to nainstaluji, všechno je v pořádku, a teď se v tom uživateli koupej. Došel formulář z ministerstva a ty ho nemůžeš přečíst a vyplnit - je to vina ministerstva, ne moje starost. Tato zkušenost je stará asi 3-4 roky, ale pachuť u bývalých uživatelů Linuxu "z donucení" je dodnes.
  >
  > Na druhou stranu pokud se někdo stará o "svoje" uživatele, instaluje PC ve firemním prostředí, lze linux jen doporučit.
  >
  > Naší neziskovce zatím stačí multilicence od MS :)
  >
  > Až budeme pospojovaní wifi, všichni budou mít mašiny 300MHz, 256MB, možná přejdeme na Linux.
  >
  > Spustím pod ním Účto2000 - PC Fand?
  >
  > Pokud by nás chtěl někdo zasponzorovat nějakým HW, ozvěte se v diskuzi :)
  >
  > PS: Až budu mít dovolenou, instaluji Gentoo:)
  [Reagovat]


  • Napsal pupala 27. 9. 2004 v 19:47
   Téma: re:re:Obě strany

   Neviem, ako mi uslo predchadzajuce re:, ale ohladom ucto2000 a PCFand:
   Hladal som vzdy podvojne ucto a na http://economy10.strazza.cz som ho aj nasiel.
   [Reagovat]


   • Napsal pupala 27. 9. 2004 v 19:50
    Téma: re:re:re:Obě strany

    > Neviem, ako mi uslo predchadzajuce re:, ale ohladom ucto2000 a PCFand:
    > Hladal som vzdy podvojne ucto a na http://economy10.strazza.cz som ho aj nasiel.
    Tu je aj mail. Prosim setrime moju mail quotu.
    [Reagovat]


    • Napsal Gilhad 2. 10. 2004 v 13:8
     Téma: re:re:re:re:Obě strany

     Ja zas pouzivam GnuCash a plne mi vyhovuje ;-)
     [Reagovat]


Napsal maaca 25. 9. 2004 v 0:9
Téma: pro koho?

linux používám už asi 4 roky, před tím dos, win95, win98. často se řeší otázka, jestli linux ano, nebo ne. správně by mělo být kdy ano a kdy ne.

linux je systém, který si můžete upravit kompletně podle svých představ. to ale znamená, že si k tomu na pár dnů (možná týdnů) sednete, vezmete do ruky manuály a budete se učit. lidé používající m$ produkty si většinou odvykli číst manuály. příklad: ve wordu se za 20 minut doklikáte ke správně vypadajícímu vzorci, v TeXu ho máte za 20 vteřin.

dstribuce jako jsou mandrake, nebo suse mají klikací nastavení (podobně jako windows), do toho se však nevejdou všechny možné volby. navíc, pokud potřebujete s něčím poradit, napíšete do konference a nejspíš dostanete odpověď ve stylu: do toho a toho souboru napiš to a to. ne klikni tam a tam a tam a tam. . . proč asi?

já mám rád, když vím, co můj systém dělá. a pokud dělá něco jinak, než chci, tak chci mít možnost to změnit.

druhý důvod, proč používám linux jsou peníze. ona např. ta mathematica stojí, pokud vím, 80 000kč. bych si možná radši koupil auto.

ale chápu, že existují lidé, kteří jsou rádi, když za ně rozhodne někdo jiný (možná je to 40 lety komunismu). vezmete windows, stčíte do počítače, nainstalujete a je hotovo. jediné co se dá upravit, že si ve winXP zapnete vzhled, jako mají win98. windows si spokojeně posílají informace do centra m$, aniž by se vás na cokoliv zeptaly.

ale zase se nemusíte nic učit, nic studovat.

problémy s formáty .doc a .xls jsou kvůli tomu, že m$ prostě nezveřejní, jak ten formát vlastně vypadá. by byli blbí, to je jedna z věcí, která jim pomáhá udržovat monopol.

2 pm: gentoo je super.
[Reagovat]


Napsal chess 25. 9. 2004 v 14:13
Téma: RE:

--- cut ---
pokud potřebujete s něčím poradit, napíšete do konference a nejspíš dostanete odpověď ve stylu: do toho a toho souboru napiš to a to. ne klikni tam a tam a tam a tam.
--- cut ---

Tak s tymto si dovolim nesuhlasit. Mozno to platilo niekedy v roku 1997 - 1999. Od urcitej doby je neprijemnou skutocnostou, ze na zaciatocnicku otazku v diskusnych skupinach vacsinou dotanete ironicke odpovede typu "RTFM", "pouzi man", "hladaj na google", "hladaj v archive", aj ked ste predtym vsetky tieto moznosti skusili a ci uz zo subjektivnych alebo objektivnych dovodov odpoved nenasli.
[Reagovat]


 • Napsal kmarty 25. 9. 2004 v 19:7
  Téma: re:RE:

  > Tak s tymto si dovolim nesuhlasit. Mozno to platilo niekedy v roku 1997 - 1999. Od urcitej doby je neprijemnou skutocnostou, ze na zaciatocnicku otazku v diskusnych skupinach vacsinou dotanete ironicke odpovede typu "RTFM", "pouzi man", "hladaj na google", "hladaj v archive", aj ked ste predtym vsetky tieto moznosti skusili a ci uz zo subjektivnych alebo objektivnych dovodov odpoved nenasli.

  Na zacatecnickou otazku se ani nedivim. Vzdyt je (dukladne!) popsana prave v te dokumentaci kterou si spousta lidi odvykla cist. A bylo by nacase aby se to zase naucila. Ono kdyz mate 100 krat za den odpovidat na trivialni otazku, jejiz odpoved lze jednoduse najit v manualu, tak to znechuti i otrleho fandu.

  Takze to pak dopadne takto:
  Q1: Jak mam udelat XY?
  A: Udelas to pres ZYW
  ...
  Q2: Jak mam udelat XY?
  A: Kdyz se kouknes do manualu, tak zjistis ze to lze pres ZYW
  ...
  Q3: Jak mam udelat XY?
  A: Cetl si manual k XY? Mas to tam popsane
  Q3: Nojo, ale to bych to musel cely cist a to mne neba.
  ...
  Q4: Jak mam udelat XY?
  A: RTFM

  [Reagovat]


  • Napsal chess 29. 9. 2004 v 7:20
   Téma: re:re:RE:

   >
   > ...
   > Q3: Jak mam udelat XY?
   > A: Cetl si manual k XY? Mas to tam popsane
   > Q3: Nojo, ale to bych to musel cely cist a to mne neba.
   > ...
   > Q4: Jak mam udelat XY?
   > A: RTFM
   >

   Je jasne, ze si moj prispevok nedocital do konca. Pisal som, ze napriklad: Zaciatocnik cosi skusa, prelistuje man, prelistuje druhy, vyhlada cosi v google, cosi vyskusa, cosi mu nejde. No a tu pride na rad otazka do konferencie. Je jasne, ze o probleme cosi vie ale nevie s nim pohnut dalej, ci uz z neznalosti problematiky alebo jazyka (anglictina, ...). Este v casoch konferencii na FIDO-nete som sa netretaval s takym posmesnym odmietenim novacikov. Ked mi odopovedat nechceli neodpovedali. Vacsinou som vsak dostal podrobnejsiu odpoved, ktora ma spravne nasmerovala a nie obligatne RTFM. Ti ludia co vtedy pisali do konferencii boli taki nejaky srdecnejsi, priatelskejsi. Teraz to v konferenciach obcas vyzera na boj zblizka ;-). Len to som mal na mysli ked som pisal predchadzajuci prispevok. Plati vseobecne pravidlo. Pokial nechcem nemusim na otazku odpovedat. Ano aj ja som na dial-upe, aj ked momentalne pisem z prace, a aj mna obcas hneva, ze dostanem kopec zbytocnej posty. Lenze ked som zacinal ja tiez som nebol inaksi.
   [Reagovat]


 • Napsal smejky 27. 9. 2004 v 15:16
  Téma: re:RE:


  > Tak s tymto si dovolim nesuhlasit. Mozno to platilo niekedy v roku 1997 - 1999. Od urcitej doby je neprijemnou skutocnostou, ze na zaciatocnicku otazku v diskusnych skupinach vacsinou dotanete ironicke odpovede typu "RTFM", "pouzi man", "hladaj na google", "hladaj v archive", aj ked ste predtym vsetky tieto moznosti skusili a ci uz zo subjektivnych alebo objektivnych dovodov odpoved nenasli.

  A to je snad špatné, použít google před tím, než budeš otravovat ostatní s něčím, co můžeš najít sám, nejsi-li negramotný?
  [Reagovat]


  • Napsal chess 29. 9. 2004 v 7:10
   Téma: re:re:RE:

   > A to je snad špatné, použít google před tím, než budeš otravovat ostatní s něčím, co můžeš najít sám, nejsi-li negramotný?

   Neprecital si si pozorne to co som pisal. ;-)
   [Reagovat]


 • Napsal 2. 10. 2004 v 13:19
  Téma: re:RE:

  > Tak s tymto si dovolim nesuhlasit. Mozno to platilo niekedy v roku 1997 - 1999. Od urcitej doby je neprijemnou skutocnostou, ze na zaciatocnicku otazku v diskusnych skupinach vacsinou dotanete ironicke odpovede typu "RTFM", "pouzi man", "hladaj na google", "hladaj v archive", aj ked ste predtym vsetky tieto moznosti skusili a ci uz zo subjektivnych alebo objektivnych dovodov odpoved nenasli.

  Protoze to vetsina tazajicich se zacatecniku v te konfere neudelala.
  Na druhou stranu, kdyz napisu:

  V maualu ani na googlu jsem nenasel, jak se dela ABC v XYZ pokud FGH.
  Zkusil jsem QWE a RTY, ale to taky nepomohlo, nevite nekdo co zkusit dal?

  tak vetsinou dostanu spoustu rozumnych odpovedi.
  Ale asi taky zalezi na tom, na jakou konferenci jdu s jakym dotazem ... jsou konference pro zacatecniky a jsou konference pro extra pokrocile.
  Ptat se na konfere o vyvoji jadra, jak udelam, aby mi linux nastartoval v textoveme rezimu (/etc/inittab, id:3:initdefault) ma asi tak stejnou sanci na uspech jako ptat se v konfere "taky zacinate s linuxem?" na to, co je spatne s driverem pro sitovku, kdyz mi opakovane hlasi "System Error(0)", ale data po siti chodi ..
  [Reagovat]


Napsal dzambo 25. 9. 2004 v 14:49
Téma: linux

Doma uzivam Gentoo Linux a pripadnou "nekompatibilitu" *.doc a *.xls (ostatne asi nebuze zrovna snadne nekompatibilitu odstranit, kdyz se tomu MS brani jak jen muze), resim pres PDF (s OOo jsem nemel problemy). Osobne se mi nikdy moc nezamlouvalo, pokud jsem si stahnul nejake informace v *.doc. Soubor se otevre ve slavnem MS Wordu a kurzorem si krasne brouzdate neci praci. Prezenfovani ve forme PDF mi prijde rozhodne prijemnejsi. Doufam, ze MS bude na sve win-uzivatele hodny a Longhornu jim pribali i Office Longhorn, kde budou moct exportovat sve DOCumenty do PDF rovnou (pokud se jiz tak nestalo, situaci jsem prestal sledovat kolem verzi 2000).
[Reagovat]


Napsal honza 25. 9. 2004 v 15:13
Téma: to je uroven ?!

[...]Uz jste napriklad nekdy zkusili otevrit v Open Office vyukovy material vytvoreny v Power Pointu?[...]

IBM sef pro Evropu si jednou v televizi stezoval, ze na jeho univerzite, kde studoval (Freiburg) je mala vybavenost pocitacovou a medialni technikou. Hovoril o tom v poslucharne, kde drive prednasel filozof Habermas. Predstavme si tu prednasku dnes - v powerpointu - pan filozof by vyvolal prvni folii s oblackem, ve kterem by stalo "jsoucno". Na dalsi folii by byl druhy oblacek s nazvem "vedomi" atd.

[...]vetsina pouzivanych a dostupnych souboru - od cestovniho prikazu a zadosti o dovolenou [...]

ne tady neni rec o nejakem zivnostnickovi ale o vysoke skole. Tedy dnes se tomu tak rika patrne ze setrvacnosti.

Jestlize v mem komentari nekomu chybi udaje o mem prvnim pocitaci a kolik mel pameti, tak se omlouvam.

Skutecne uz jsme tak daleko? Je ta uroven skutecne takova, jak ukazuji komentare zde nebo je to jen nahoda?
[Reagovat]


 • Napsal jirka 25. 9. 2004 v 17:43
  Téma: re:to je uroven ?!

  > IBM sef pro Evropu si jednou v televizi stezoval, ze na jeho univerzite, kde studoval (Freiburg) je mala vybavenost pocitacovou a medialni technikou.
  Malá vybavenost? Pořád si tu všichni stěžují na malou vybavenost. Copak učitelé budou učit lépe, když budou místo tabule používat prezentace na počítači? Vážně? Už když se začaly používat zpětné projektory a folie, tak to vedlo jedině k tomu, že učitel velmi rychle ztrácel přehled o tom, co studenti stačí vnímat a co ne, k prezentování spousty nadbytečných informací ve kterých se mohdy opravdu ztrácelo to, co učitel vlastně chtěl studentům sdělit. Použití powerpointu se liší jen tím, že studenti místo informací sledují různé animace a přechodové efekty. Nemluvě o tom, že neznám až tak moc učitelů, kteří by dokázali vyrobit dobrou a účelnou prezentaci.

  Ano, díky technice je možné ukázat třeba něco navíc, například promítnout video, ukázat fotografie, předvést simulaci nějakého zařízení a podobně, zkrátka využít to k věcem, které by jinak nabyly možné, ale nějaká technika sama o sobě kvalitu výuky ani učitele nezvýší.

  > [...]vetsina pouzivanych a dostupnych souboru - od cestovniho prikazu a zadosti o dovolenou [...]
  Některé jdou načíst i do OO, některé jsou tak otřesné a s chybami, že se stejně musejí vyrobit znova (ale to většinou nejsou celoškolské formuláře) a zrovna dovolená se už asi rok vyřizuje elektronicky přes WWW rozhraní.

  > ne tady neni rec o nejakem zivnostnickovi ale o vysoke skole. Tedy dnes se tomu tak rika patrne ze setrvacnosti.
  Ale no tak. Taky tam učím ;-)

  Mimochodem zrovna ta škola, o které se tu mluvilo, používá pro některé věci (dovolené, agenda kolem výuky - známky, předměty,...) informační systém s WWW rozhraním. Je pravda, že to rozhraní je __hnusné__ (myslím, že třeba barvocit autorů není úplně v pořádku), ergonomie plus mínus nula (zlepšuje se to), ALE jede to snad i v Lynxu a je to stabilní, spolehlivé, funkční a odpadla díky tomu spousta problémů (a přibyly nějaké nové, ale je snaha to řešit). Proti používání takových novot byl samozřejmě velký odpor zejména u starších pedagogů (nepopírám, že po silně negativních zkušenostech z FAST VUT jsem se toho taky bál), ale spousta lidí (i těch starších) si to dnes pochvaluje a jsou rádi, že jim odpadly některé starosti (prostě jsme lepší ;-). A na služební cestu je standardní formulář, který by nebyl problém vyrobit v OO. Nemluvě o tom, že neznám nikoho, kdo by ho nevypisoval ručně (navíc od toho je snad sekretářka, ne?).

  > Skutecne uz jsme tak daleko? Je ta uroven skutecne takova, jak ukazuji komentare zde nebo je to jen nahoda?
  Jaká uroven?
  [Reagovat]


  • Napsal honza 26. 9. 2004 v 12:37
   Téma: re:re:to je uroven ?!


   [...]Jaka uroven? [...]

   mozna se mi podari nekdy take reagovat. zatim se ale server vzpouzi prispevek prevzit. Taky uroven !!!
   [Reagovat]


  • Napsal honza 26. 9. 2004 v 20:12
   Téma: re:re:to je uroven ?!

   [...]Jaka uroven? [...]

   puvodne jstem to chtel siroce rozvadet, ale ve vasich dalsich prispevcich jste to jiz vlastne zodpovedel.

   Tedy v kratkosti - samozrejme jsme myslel nejdrive uroven te skoly, kde muze byt zastupce katedry nekdo, ktery nam zde vpodstate sdelil, ze kazda hul ma dva konce. Od nekoho, kdo ma ten vek a titul Dr.Ing ocekavam jednoduse vice, nez banalni prispevek, ktery se hodi tak do diskuze 18-letych stredoskolaku na zive.cz.

   Ale i vase vypoved o doktorandech, kteri maji tezkosti s nejakym programovacim jazykem me utvrzuje v tom, ze je neco v neporadku.

   Naproti tomu stoji vase angazovanost a nahled na diskutovanou problematiku. A protoze jste take pracovnik te skoly, je otaznik u me otazky zcela jiste na miste.

   Ale jinak to berte jako zoufaly vykrik prosteho obcana, ktery plati danemi statni instituce a je zhrozen, co se tam asi deje.

   Mym snem by bylo, drive nez vyresime tu otazku windows-linux, zda bychom nemohli neco udelat s diskuzemi jako takovymi. Obcas ze zoufalstvi nekam neco napisu (jako prave ted) a doufam, ze natrefim na nekoho, kdo je na te same vlnove delce. Napr. vase argumentace ohledne vim je takove pekne tema, kde bychom si mohli upresnit nase nahledy a postoje a obohatit je o mineni ostatnich. Nebo vase postrehy o zavirovanych windows a nasledcich s tim spojenych. Diskuze o tomto problemu, vedena smerem , zda jsou kvalitni programy pod tou kterou platformou vubec vyrobitelne je pro urcity okruh diskutujicich jiste mnohem napinavejsi.

   Stavajici formou diskuzi - ktere jsou zejmena pristupne pro vsechny - je to ovsem tezko mozne, protoze kazda takova diskuze je rozbita mnozstvim malichernych prispevku jako "graficka karta XX negunguje pod linuxYY".

   Mate skutecne jeste silu na to se angazovat v takovych diskuzich a nebo by vam byla milejsi diskuze lidi, kterei maji alespon v zasadnich vecech stejny nazor? Slo by to na penguinu zaridit?
   [Reagovat]


   • Napsal vanous 26. 9. 2004 v 20:26
    Téma: re:re:re:to je uroven ?!

    > Stavajici formou diskuzi - ktere jsou zejmena pristupne pro vsechny - je to ovsem tezko mozne, protoze kazda takova diskuze je rozbita mnozstvim malichernych prispevku jako "graficka karta XX negunguje pod linuxYY".
    >
    > Mate skutecne jeste silu na to se angazovat v takovych diskuzich a nebo by vam byla milejsi diskuze lidi, kterei maji alespon v zasadnich vecech stejny nazor? Slo by to na penguinu zaridit?


    mame tady emilovy diskuzni server, tam se da delat ledacos, ale je treba se tam registrovat, neni problem otevrit novy disluzni list, moderovany, nemoderovany...

    ale k tomu tematu:

    takova diskuze pokud by byla k veci by nebyla zla...
    [Reagovat]


   • Napsal Václav Friedrich 27. 9. 2004 v 9:2
    Téma: re:re:re:to je uroven ?!

    Odpovídat anonymovi je vždycky těžké. Chtěl jsem Honzovi napsat mail přímo, ale (jak už to u podobných kritiků v naší zemi bývá zvykem), kromě akronymu Honza na sebe žádný odkaz nezanechal. Třeba si uvědomil, že tón jeho odpovědi zavání trestným činem. Nicméně když už vyslovím nějaký názor, měl bych si za tím stát, a ne se schovávat za nic neříkající zástupné jméno (které ani nemusí být pravé).

    Svůj příspěvek do Penguinu jsem posílal mailem, protože přes formulář to ne a ne fungovat (dneska už to zdá se je v pořádku). Takže se mi na konec příspěvku zavěsil oficiální automatický podpis s mými funkcemi a tituly, který webmaster překopíroval z mailu spolu s vlastním příspěvkem. To nebyl účel, ale nevadí. Nevěděl jsem, že tolik lidí vydráždím svým postavením a tituly (které mimochodem zase nejsou nikterak vysoké - z pohledu učitele na VŠ).

    Honza (pominu-li jeho aroganci) si zřejmě neuvědomil, že můj příspěvk není žádný monolog nebo pokus o vědeckou studii, ale že tímto způsobem reaguji na článek patnáctiletého kluka, který mne zaujal. Nemyslím si proto, že byl v tomto kontextu banální. Chtěl jsem tomu chlapci sdělit právě to, že "hůl má dva konce". A že v životě se může dostat do situace, že jiný konec než ten windowsovský prostě nebude akceptován.

    Samozřejmě, pokud bych psal příspěvek na vědeckou konferenci nebo diskutoval s informatiky, vypadal by jinak.

    I když jsem původním vzděláním a profesí informatik, nevím, proč by všichni lidé na světě měli umět programovat. Jestli nějaký doktorand, jehož specializací není informatika, neumí programovat (mimochodem co je to programovat???), není to automaticky podřadný člověk. Třeba umí několik cizích jazyků...

    Setkávám se s mnoha lidmi, kteří jsou vynikajícími odborníky ve svém oboru, ale ve vztahu k počítači jsou pouze uživateli. Umí počítač zapnout, spustit několik standardních programů, orientovat se v mailech a na internetu, vytvořit dokumenty. Pokud ale počítač začne dělat něco jiného, než očekávají, jsou bezradní. To však neznamená, že jsou méněcenní.

    Honza zřejmě tyto lidi neuznává. Je to trochu naivní postoj, ale budiž. Možná kdyby vedl několik let rekvalifikační kursy obsluhy osobních počítačů jako já, pochopil by, že i žena, která se bojí dotknout myši ze strachu, že tím počítač pokazí, nemusí být ještě méněcenná nebo hloupá.

    Na závěr:

    Nevím, jestli jsou v Penguinu nějaká tématická diskusní fóra, ale jestli ne, přimlouval bych se společně s Honzou, aby vznikla. Už proto, aby ho nefrustrovaly nějaké "malicherné" příspěvky, které nedosahují jeho úrovně myšlení.


    [Reagovat]


    • Napsal Jiří Brožovský 27. 9. 2004 v 11:38
     Téma: re:re:re:re:to je uroven ?!

     > Svůj příspěvek do Penguinu jsem posílal mailem,
     > protože přes formulář to ne a ne fungovat (dneska už to zdá se je v pořádku).
     K odeslání se používala funkce GET, která má omezení velikosti. Pravděpodobně proto, že Microsoft Internet Explorer dlouho neuměl funkci POST (už pár let ji umí, ale nikdo to zřejmě neměl důvod měnit) a (na rozdíl od většiny kritiků) je ve světe otevřeného software zvykem neomezovat ostatní.

     > To nebyl účel, ale nevadí. Nevěděl jsem, že tolik lidí vydráždím svým postavením a tituly
     > (které mimochodem zase nejsou nikterak vysoké - z pohledu učitele na VŠ).
     Jednoho? Zdá se Vám to moc? Nemyslím, že když si někdo napíše ke jménu Ing. a Ph.D. (které má navíc právo používat), tak by to mohlo více lidem vadit. Nakonec, taky bych si je tam mohl napsat (a v oficiální korespondenci to dělám).

     > že můj příspěvk není žádný monolog nebo pokus o vědeckou studii,
     > ale že tímto způsobem reaguji na článek patnáctiletého kluka,
     > který mne zaujal. Nemyslím si proto, že byl v tomto kontextu banální.
     Jako dopis to asi nebylo špatné, ale nakonec jste to poslal na server, kde to četlo více lidí a na každého to může působit jinak. Já třeba velmi oceňuji to, že se dnes najde někdo, kdo se pod svůj názor i podepíše.     Ta odpověď sice nebyla určena mě, ale protože pisatel reagoval na moje
     informace, tak myslím, že je vhodné, abych to dovysvětlil.

     > I když jsem původním vzděláním a profesí informatik, nevím, proč by všichni
     > lidé na světě měli umět programovat. Jestli nějaký doktorand, jehož
     Všichni jistě ne, ale v některých specializacích (a nemusí jít vůbec o informatiky) se to tak nějak vyžaduje, aby bylo vůbec možné něco udělat. Ono je pěkné, když něco vymyslíte, ale aby to mělo nějaký smysl, tak to musíte uvést do života - což dnes často znamená "dostat to do počítače". A pokud to ten člověk neumí nebo nechce umět, tak není schopen svou práci dokončit a je spíše přítěží než přínosem. Už se mi třeba stalo, že jsem za doktoranda (ne mého) něco programoval, aby protože ten prostě nebyl schopen s tím začít ("nevím, neznám, moc těžké..") a výsledky jsme potřebovali...

     > specializací není informatika, neumí programovat (mimochodem co je to
     Snad víte, že inženýři to s přesností nepřehánějí.. Tedy převést nějaké algoritmy do textu v programovacím jazyce (pokud možno tak, aby počítač pochopil, co chtěl autor říct a choval se podle toho). Často je nutné buď si pro řešení nějakého problému napsat vlastní program nebo rozšířit nějaký stávající. Oni ty (dejme tomu) Excely (OO.org), Matlaby (Octave) a podobně jsou pěkné, ale pro větší úlohy si člověk musí vyrobit vlastní program (v C, FORTRANU nebo něčem jiném), nebo rozšířit nějaký komerční program (pokud ho ovšem má). A v tom je dost často velký problém.

     > programovat???), není to automaticky podřadný člověk. Třeba umí několik
     > cizích jazyků...
     Neumí. A i kdyby uměl, tak jaký vliv to má na to, co dělá a co má dělat? Každý určitě nemusí umět programovat. Ale od určitých lidí s určitým vzděláním se to očekává. A pokud se dnes hodně používají počítače, tak se tomu člověk v určitých oblastech prostě nevyhne.

     > Honza zřejmě tyto lidi neuznává. Je to trochu naivní postoj, ale budiž. Možná
     Možná. Možná také (na rozdíl od Vás) se informoval o tom, co dělám a pak je jeho postoj (alespoň pro mě) méně nepochopitelný, pokud se vztahoval ke znalostem našich (podotýkám, že Ph.D.) studentů. Obecně to ovšem neplatí, to máte naprostou pravdu. S jeho hodnocením Vaší osoby nesouhlasím.

     Jiří Brožovský


     [Reagovat]


    • Napsal honza 27. 9. 2004 v 15:38
     Téma: re:re:re:re:to je uroven ?!

     tak tedy. Pedagogove vysokych skol patri (meli by patrit) k elite nasi spolecnosti. Svymi predpoklady a svym vzdelanim pomahaji hledat spolecnosti reseni problemu v ruznych oborech. Tak take v informacnich technologiich, kdy spolecnost ocekava zasadni a obecny pohled na problematiku.
     Proto se ptam:


     Jak to, ze jsme se od zastupce vedouciho ekonomicke katedry nedozvedeli, na kolika vedeckych projektech katedra pracuje, ktere zjistuji, kolik ten klikaci M$ system stoji narodni hospodarstvi denne penez.

     Jak to ze zde neni rec o disertacich a vedeckych ukolech, ktere analyzuji monolitickou podstatu M$ software ve srovnani s modularnim unixovym pristupem a kolik by to narodnimu hospodarstvi prineslo, kdyby se tento modularni pristup dusledne uplatnoval treba jen ve statnich institucich.

     Jak to, ze zde nikde neni rec o spolupraci pedagogickych a matematickych fakult za ucelem vyvoje novych vyukovych programu aby se nekupovalo to drahe software a zejmena jakym modularnim zpusobem maji byt tyto programy vytvoreny, aby mohl pan Brozovsky casti takovych programu vyuzit ve svych programech.

     Kde jsou vyzkumy k problematice vykonych PC na kazdem pracovisti - s jejich nesmyslnou spotrebou energie a cementovanim decentralizace informaci se vsemi s tim spojenymi naslednymi skodami.

     Kdyz uz mlady kolega horoval pro svobodne software, jak to ze mu nebyly doporuceny zasadni pojednani k pojmu svobody aby se mohl priste k tak problematickemu tematu jako je svoboda vyjadrit presneji. Byl upozornen na to, ze se nejvetsi filozofum svetovych dejin jeste nepodarilo pojem svobody uspokojive definovat, ale o svobodnem software uz bychom meli mit jasno?

     Ktere statisticke vyzkumy vysokych skol byly mlademu chlapci doporuceny ohledne vyroby svobodneho software. Byl upozornen na to, ze open-software-model (ESR) je eventuelne uply nesmysl.

     Kde je vysvetleno nebo upozorneno na to, ze pocitace a programy zde nejsou kvuli Wordu, M$ nebo hrani her. Ze nam tyto prostredky maji usnadnit praci a ze si spolecnost nemuze dovolit, aby se kazdy nejak proklikaval a pouzival tu interface oko-ruka misto toho , aby to vse probihalo v mozku nebo automaticky. Jak to ze nebyl pak vyvozen zaver, ze spatne software lze najit vsude a ze nejvyssi meta mladeho obcana by melo byt hledat a pouzivat to SPRAVNE software a ne jen to svobodne a proto ze je zapotrebi odmitnou jak MSOffice tak OpenOffice. V obou pripadech vznikle monolity, jejichz casti nikdo nemuze do dalsiho software integrovat. Ktery debil prisel na to, ze kdyz nam vsem daruje OpenOffice, ze budeme svobodnejsi. Jak to, ze nebyl tento MOZNY nazor v tom dopise mlademu chlapci take sdelen.

     Mlade generaci to mohou rici jen pedagogove. A proto je zadam, aby svoji ulohu brali vazne. A kdyz nejaky doktorand rekne, ze je mu neco zatezko, tak ho proboha vykopnete.


     [Reagovat]


Napsal Pavel Kysilka 25. 9. 2004 v 17:53
Téma: je tak

zdravim,
autor ma pravdu v mnoha vecech. skutecne je na linuxu hodne prace.
pokud nekdo studuje a nema nejake existencni starosti, tak v dost pripadech bude mit pocit, ze je to idealni system. pokud ale na linuxu pracujete a je to doslova vas denni chleba, tak situace je jina. je to hodne prace.
je sice hezke, ze hodne lidi se raduje z linuxu, jenomze kdo je schopen jit linux nekam nasazovat a starat se o nej? pocinaje administraci, konce upravami aplikaci. zapomente na to, ze linux je pouze potvrzeni uspesne instalace.
mozna prave hodne lidi by melo vystrizlivet.
pak budou mit vice casu zlepsovat aplikace a nejenom psat agitky, ktere nejsou resenim.
snad ta doba prijde, co nejdrive.
pavel kysilka
[Reagovat]


 • Napsal jirka 25. 9. 2004 v 21:10
  Téma: re:je tak

  > autor ma pravdu v mnoha vecech. skutecne je na linuxu hodne prace.

  Je. Popírá to snad někdo? A na Windows není?
  Nedávno jsem strávil celý den uváděním dokonalých a výborně funkčních Win 200 a XP mých kolegů do provozuschopného stavu (to jak tu běhal ten restartovací virus). Když jsou to tak dokonalé a bezproblémové systémy, tak proč najednou potřebovali, aby jim pomáhal nějaký pochybný uživatel jakéhosi ještě pochybnějšího systému? To, že jsem musel vyslechnout nějaké poznámky o tom, že to stejně dělají nějací nepřátelé Microsoftu, aby tuto dobročinnou organizaci co nejvíce poškodili, bych snad raději nekomentoval.
  Kvůli tomu nefignovalo půl fakulty a všichni to brali jako nermální. Ale když OO nezvládne dost dobře nějaký ujetý formulář, tak je to hned důkaz o nepoužitelnosti Linuxu.

  > pokud nekdo studuje a nema nejake existencni starosti, tak v dost pripadech bude mit pocit, ze je to idealni system.

  Nestuduji. A neznám žádný ideální systém. Nic není dokonalé. Na Linuxu chybí (komerční) aplikace pro řadu oblastí. A dokud ho bude používat málo lidí, tak to nebude lepší.
  Přitom - paradoxně - high-end aplikace jsou (ANSYS, ProEngineer,...), chybí spíše ty "nižší" a pokud nějaké jsou, tak jsou potíže s tzv. kompatibilitou s uzavřenými formáty (to není problém jen kancelářských nástrojů).

  Jeden z hlavních argumentů, který jsem proti Linuxu slyšel, byl ten, že je moc drahý, protože všechny komerční aplikace by se pro něj musely koupit. Nemám slov...

  > pokud ale na linuxu pracujete a je to doslova vas denni chleba, tak situace je jina. je to hodne prace

  Jako by s jinými systémy bylo méně práce. A pracuji na Linuxu.Už dlouho.

  > je sice hezke, ze hodne lidi se raduje z linuxu, jenomze kdo je schopen jit linux nekam nasazovat a starat se o nej? pocinaje administraci, konce upravami aplikaci.

  A vy si snad myslíte, že situace se zlepší tím, že budeme souhlasně kývat na argumenty lidí (nejen) ve školství, kteří nechtějí znát nové věci, nechtějí připouštět alternativy nebo se dále vzdělávat, protože by s tím měli více práce? Tím nemyslím autora tohoto článku, který nepochybně nové věci zkouší, jak je zřejmé i z jeho textu.

  Kolik studentů technických univerzit dnes umí programovat? Kolik z nich alespon trochu tuší, co dělají programy (programy, ne OS!), které používají? Většina z nich se dnes dívá na počítač jako na černou skřínku, které nelze rozumět! Je to dobře? Pokud Vám člověk, který za pár let bude projektovat silnice, po kterých budete jezdit nebo novou přehradu, přinese očividně nesmyslé výsledky z argumentem "ono to tak vyšlo", tak jak Vám asi je? Považují za normální, že něco nefunguje! Ostatně, když padá Word, proč by nemohly padat mosty, že? Spousta lidí si zvykla, že počítačům nemohou rozumět a že existuje jen jedna cesta, jak se dá něco udělat. Kde se to asi naučili? Když jim řeknete, že existují i alternativy (i pro win), které mohou použít (třeba bezplatně), tak na Vás koukají jak na cvoka. Proč? Bezplatně? To je nějaké podezřelé? A ono není pro studenty všechno bezplatně?

  > mozna prave hodne lidi by melo vystrizlivet.

  Všechno chce svůj čas. Musí být z čeho vystřízlivět. Já s Vámi v tomto nechci polemizovat, ale mám pocit, že unixy už používám dost dlouho, abych věděl o čem mluvím.

  > pak budou mit vice casu zlepsovat aplikace a nejenom psat agitky, ktere nejsou resenim.

  Jenže oni ti lidé musí nejdřív umět programovat, aby mohli zlepšovat aplikace. A taky musí vědět, že není jen jedna cesta. Je pěkné, že mám možnost si vybrat, jenže mi není nic platné, když nevím, že je víc než jedna alternativa. A kde jinde se má začít říkat lidem o alternativách, když ne ve školách?

  Víte, zajímalo by mě, jak byste reagoval na otázku absolventa technické univerzity "Vy __ještě__ programujete v UNIXu?".
  A co byste řekl Ph.D. studentovi, který prohlásí, že v Céčku programovat neumí a nebude se to učit, protože je to určitě složité (a celých X let studia ho to neučili, tak proč najednou)?
  Jak byste se cítil, kdyby Vám na zahraničním pracovišti položili dvě otázky: "je pro vás spolupráce s naším centrem pro paralení výpočty přínosná?" a "kdo další z Vašeho pracoviště je schopen se na tom podílet?" a pravdivé odpovědi byly "ano" a "nikdo"?

  Snažím se ve své oblasti vytvářet specifický software, který pod Linux volně není (MKP program pro stavebnictví). Možná dělám duplicitní práci, možná to dělám špatně, možná o tom zbytečně moc nebo málo mluvím, ale snažím se. Třeba by bylo užitečnější, kdybych raději pomohl s laděním exportních filtrů OO nebo něčím podobným. Jenže to, co dělám, mě svým způsobem živí. Abych mohl napsat těch pár tisíc řádků programu, musel jsem pochopit věci, které spousta kolegů považuje za černou magii (a přitom by je měla znát). To, že jsem cosi málo vytvořil, mi pomohlo účastnit se některých projektů EU, na kterých jsem zase poznal nové věci, které nyní využívám.

  Možná by bylo lepší, abych si "jako všichni ostatní" nevymýšlel a pěkně používal komerční programy pod MS a smířil se s jejich omezeními, rezignoval na jakoukoli vědeckou práci (v této oblasti už přece bylo všechno vymyšleno) a abych zkrátka nevybočoval a Linux si v tichosti používal doma na WWW a prohlížení obrázků (mimochodem doma nemám žádné připojení do Internetu). Jenže já blbec si místo toho sedím u terminálu a pouštím si výpočty na hPCx (http://www.hpcx.ac.uk) a ještě vykřikuji nějaká absurdní hesla o použitelnosti Linuxu. Jsem já to trubka...

  Jiří Brožovský
  [Reagovat]


  • Napsal Pavel Kysilka 26. 9. 2004 v 5:6
   Téma: re:re:je tak

   dobre rano,

   pouze odpovim. mam dost prace, i treba s jednou opensource aplikaci.

   snad bude odeslano dobre kodovani tohoto formulare (w3m+vim).

   mozna to vyznelo ode me skepticky. ale hlavni vyznam je spise realita.
   ano, je takova. ale skutecne nejsem, co se tyce linuxu pesimista.

   >
   > Víte, zajímalo by mě, jak byste reagoval na otázku absolventa technické univerzity "Vy __ještě__ programujete v UNIXu?".
   > A co byste řekl Ph.D. studentovi, který prohlásí, že v Céčku programovat neumí a nebude se to učit, protože je to určitě složité (a celých X let studia ho to neučili, tak proč najednou)?
   > Jak byste se cítil, kdyby Vám na zahraničním pracovišti položili dvě otázky: "je pro vás spolupráce s naším centrem pro paralení výpočty přínosná?" a "kdo další z Vašeho pracoviště je schopen se na tom podílet?" a pravdivé odpovědi byly "ano" a "nikdo"?
   >
   ne vzdy je dulezite, jak zni otazka, ale kdo ji poklada.
   pokud to je clovek, ktery nejakou dobu na unixu ci linuxu a treba ted dela
   na jinem OS, tak to pochopim. v opacnem pripade je mi lito.
   toto je dosti zasadni vec. lidi, kteri nemaji o danem problemu trosku paru, tak s nimi se toho moc nenadela. misto presvedcovani je lepsi mit neco v ruce a lide
   se budou spise dotazovat sami. cilize, pokud prijde student a nedovede poradne odpovedet, proc uvedl slovo _jeste_ , tak nema s nim smysl ztracet cas.

   urcite si rad poslechnu dalsi nazory zde v teto vcelku dost kvalitni diskusi.
   i kdyz par praktickych napady a
   technologii mam. ze by stalo za to je publikovat zde ? myslim, ze ano.

   co jsem chtel rici: ze, linuxovych myslenek se musit predevsim chytit firmy.
   samozrejme, ze univerzitni prostredi jsou velmi potreba. vetsinou se pise
   o tom, jak co nejde. viz treba kompatibilita. co takhle preformulovat otazku ?
   toto mi nejde. jak vyresit nahradit ? neco jako informacni politika firmy - ve
   smyslu obehu dokumentu ve firme,instituce na linuxu.
   dalsim prikladem je chovani firem v opensource prostredi. to je jedna z veci,
   co tu dost schazi.

   to vanous: v zadavacim formulari prispevku zmente prosim metodu z GET na POST.
   rozsirte textareau css styly do sirky, at se da lepe zadavat.
   dekuji mnohokrat.
   pripadne poslete html sablonu ci php skript a nejak to dam do kupy.
   >
   > Jiří Brožovský

   jdu delat. toto je na nejake dobre posezeni u piva ci spise na clanek.

   Pavel Kysilka

   [Reagovat]


Napsal 1049an 25. 9. 2004 v 19:55
Téma: Ano, je to tak

Autor článku to vystihl naprosto přesně a já se s ním ztotožňuji. Já dělám ve státní správě; bohužel na Linuxu a OO.o. Nekompatibilita příšerná, práce se mnohonásobně prodlužuje protože formáty se nepřenášejí korektně a také navíc podoba kterou u dokumentu otevřete se nemusí shodovat s podobou, ve které jste jej předtím uložili. A navíc - protože většina vždy tvoří standard, chápu všechny, kteří nám posílají formáty *.doc a *.xls. Mají na to právo; 99,9% státní správy užívá produkty MS a ví proč.
[Reagovat]


 • Napsal en 25. 9. 2004 v 22:7
  Téma: re:Ano, je to tak

  > 99,9% státní správy užívá produkty MS a ví proč.

  Vsak my take. Linuxova komunita jim za to nic pod ruku neprisoupne :-)

  [Reagovat]


 • Napsal maaca 26. 9. 2004 v 9:54
  Téma: re:Ano, je to tak

  > 99,9% státní správy užívá produkty MS a ví proč.

  celá česká pšta používá linux a ví proč!
  [Reagovat]


  • Napsal Pavel Starek 26. 9. 2004 v 23:58
   Téma: re:re:Ano, je to tak

   > > 99,9% státní správy užívá produkty MS a ví proč.
   >
   > celá česká pšta používá linux a ví proč!

   No cela ne. Ne ze bych tam byl zamestnany, ale neco o tom vim.
   Pravda je, ze se GNU/Linux pouziva na cele uloze APOST (cca. 15000 instalaci
   upraveneho SuSE 7.3CZ), ale pokud jde o kancelare tak se to tam Widlema
   ruznych verzi hemzi az moc.


   [Reagovat]


  • Napsal T.M. 30. 9. 2004 v 16:46
   Téma: re:re:Ano, je to tak

   > > 99,9% státní správy užívá produkty MS a ví proč.
   >
   > celá česká pšta používá linux a ví proč!
   ceska

   ano, nekde maji linux, nekde jiny unix a nekde taky vms - opravdu vi proc a neni to jen posta ale i ji podobne spol., napada me jich tolik ze radsi nebudu jmenovat nebo bych tu byl jeste tyden...

   T.M.

   [Reagovat]


 • Napsal Izak 27. 9. 2004 v 0:27
  Téma: re:Ano, je to tak

  > Autor článku to vystihl naprosto přesně a já se s ním ztotožňuji. Já dělám ve státní správě; bohužel na Linuxu a OO.o. Nekompatibilita příšerná, práce se mnohonásobně prodlužuje protože formáty se nepřenášejí korektně a také navíc podoba kterou u dokumentu otevřete se nemusí shodovat s podobou, ve které jste jej předtím uložili. A navíc - protože většina vždy tvoří standard, chápu všechny, kteří nám posílají formáty *.doc a *.xls. Mají na to právo; 99,9% státní správy užívá produkty MS a ví proč.

  To je LEZ, kdyz vytvorim v OO .doc a .xls tak v M$ Office vzdy vypada dobre.
  Ovsem v M$ Office to spravne vetsinou otevrou pouze stejne Office a to vcetne JAZYKOVE MUTACE viz otevirani z ceskych Office v anglickych. Dale v M$ Office ja tak 70% balast tzv undo, ktere ovsem nejde pouzit ... a co je vrchol kdyz je zaple rychle ukladani tak tam jeste strka dokumenty zpracovavane v jine instanci. A dale M$ Exel neumi SCITAT narazil jsem na zajimavy problem, kdy se pocitalo pouze s castami max. na 1 desetine misto, vzdy se pouze scitalo a v urcitych mezich M$ exel VSECHNY VERZE pocitaly spatne ... stejne dopadl i Gnumeric ... jedine OO Calc to spocetl spravne (z M$ exel, gnumeric, OO).

  Dale ja jako danovy poplatnik nesouhlasim s pouzivanim M$ produktu ve stani sprave ... klidne at ty miliony daji ceskym firmam na aplikace pro linux .... jenze ono je to jinak ja platim jak stovky miliard firme M$ tak platim specializovane aplikace jeste k tomu mizerne kvality ktere jsou tak kompatibilni ze po prechodu z win9X na w2k/XP se musely vyhodit a napsat znova (mnoho aplikaci ve statni sprave jeste dnes pouziva FOXpro !!!).
  Nehlede nato, ze ja jako danovy poplatnik mam zezakona pravo dosta dokument v OTEVRENE ZDOKUMENTOVANEM FORMATU jako je html,pdf,xml, OpenOffice, asci_TXT

  Nastesti z vlastni skusenosti vim, ze na velkych magistratech se linux pouziva velmi hojne na serverech, takze alespon tam se usetri a dale mnoho aplikaci si pisi sami jako webove.
  [Reagovat]


Napsal sidlo 26. 9. 2004 v 14:57
Téma: moc dobrý článek

Moc dobrý článek. Takový se objeví málokdy. Myslím, že velmi přesně vystihuje současnou realitu. Stejně tak se dá souhlasit i s většinou komentářů. Pozice Linuxu na trhu desktopu je velmi obtížná a počet instalací se pohybuje na hranici statistické chyby. Osobně patřím do skupiny obyčejného Linuxového uživatele. Doma používám Linux a firma ve které jsem zaměstnán používá na desktopech hlavně MS Windows (na rozdíl od serverů).
Není chybou uživatelů, že nechtějí používat Linux. MS Windows mají řadu výhod, mají monopol, MS Office je rychlý a má hodně funkcí.
Považuji za úspěch, že rodiní příslušníci používají také Linux, ale přechod byl postupný. Nyní mě potěší, když musím zodpovídat otázky jak si v práci/ve škole spustím podobně dobrou aplikaci jako doma na Linuxu. Naposledy jsem doma bootoval do MS Windows, abych vyzkoušel propojení Linux - MS Windows. Předtím se u nás naposledy bootovalo do MS Windows asi před rokem.
Ale doporučit Linux známým? S tím mám problém. Linux potřebuje administrátora a toho dělat nechci. U MS Windows se zdá, že administrátora nepotřebují. To že systém v domácích podmínkách je po několika měsících po instalaci neprovozuchopný se považuje za normální. Uživatel má právo si vybrat systém dle libosti.
Podle mého názoru čeká Linux ještě dlouhá cesta k významějšímu podílu na trhu OS pro desktop.
Poznámka na okraj. Včera jsem byl ve škole. Během přednášky z matematiky se přednášejícímu restartoval počítač s WinXP, že by byla školní síť zavirovaná?

[Reagovat]


 • Napsal hidden 26. 9. 2004 v 18:47
  Téma: re:moc dobrý článek

  > Ale doporučit Linux známým? S tím mám problém. Linux potřebuje administrátora a toho dělat nechci. U MS Windows se zdá, že administrátora nepotřebují.

  Chtel bych jen doplnit ze ja jsem svemu bratranci nainstaloval SuSE 9.1 a on jakozto uplny zacatecnik mel problem s tiskarnou, a hlavne s root heslem. Tak jsem mu zavolal a behem 7 minut si skrs me zmenil root heslo a rozjel tiskarnu.
  [Reagovat]


Napsal Jirka 27. 9. 2004 v 9:40
Téma: mírný nesouhlas

"doufám, že to bude kvalitou a spolehlivostí"

V tomto směru jsou řešení postavená na linuxu již poměrně daleko. V roce 1998 prohlásil čelní představitel Microsoftu (nejsem si jist, zda to byl B. Gates), že linux pro ně nepředstavuje konkurenci. Dnes tato firma přesvědčuje své potenciální zákazníky stylem "my jsme levnější". Pro mně je to jasným signálem, že kvalitu ani spolehlivost linux nepostrádá (když už musí i M$ argumentovat cenou).

"Přesto nejsem stoupenec GNU a Linuxu a dokonce..."

Můj pohled na věc je trošku jiný než ten Váš. Nesnažím se být stoupencem toho či onoho a vlastně je mi jedno, zda SW, který používám, je naprogramován firmou A nebo firmou B nebo lidmi sdruženými kolem osoby O. Chci jen to, aby nepodporoval porušování mých práv (např. právo na soukromí), nedával příležitost "nekalým živlům" využívat můj počítač bez mého vědomí, atd. - prostě aby byl bezpečný. Samozřejmě musí být použitelný (ať už tím myslím cokoli), pokud možno snadno. A cena by mohla být do 4 000 Kč s DPH :-).

"Jednou mi Linux nedetekoval zvukovou kartu, ..."

Dostáváme se k tomu, proč vlastně píšu tento příspěvek. Začnu analogií, ačkoli jsem si vědom, že "analogie je z principu chybná" (už nevím, kdo to řekl). Mám problém s autem, dovezu ho do servisu. To samé s kolem. Nefunguje pračka, zavolám opraváře. Prostě problémy řeší odborník, který tomu rozumí. Samozřejmě, že jsou i laici, kteří dokáží opravit přední vidlici horského kola, nebo provést nějaké složitější opravy automobilu, ale to jsou nadšenci, kteří se problematikou zabývají již dlouho (a leckdy "strčí profesionála do kapsy").
V oblasti IT je situace trošku odlišná. Každý domácí uživatel (laik) má dojem, že musí umět nainstalovat OS, nakonfigurovat firewall, spravovat poštovní server, ... S tím nesouhlasím, naopak se domnívám, že takové úkony by měl vykonávat odborník. Instalace a konfigurace (!) OS a základních aplikací mu nezabere typicky více než dvě hodiny (řekněme 500 Kč při sazbě 250 Kč/h), zatímco domácí uživatel na tom zpravidla stráví času podstatně více a výsledek není mnohdy přesvědčivý. V práci se Vám o počítač také stará odborník, aby Vás počítač nezdržoval a neotravoval, a aby Vám byl užitečný.

Vaše zbylé výtky se nesou většinou v duchu "Jste-li zvyklí na Word, ...", což není objektivní argument. Mimochodem, presentace z Powerpointu se mi zatím vždy podařilo v OpenOffice.org spustit bez problémů, ale to je rovněž pouze má osobní zkušenost.

Jistá nevraživost mezi jednotlivými tábory bohužel existuje, stejně tak existuje nevraživost mezi zastánci jednotlivých distribucí linuxu, mezi fandy hokejových týmů (vždyť je to všechno přeci jen hokej), atd. Možná má člověk vrozenou snahu se začlenit do nějaké skupiny lidí, s tím asi moc nenaděláme.
[Reagovat]


 • Napsal Jirka 27. 9. 2004 v 10:9
  Téma: re:mírný nesouhlas

  Jenom pro pořádek - tohle je jiný Jirka než já.

  Jiří Brožovský
  [Reagovat]


  • Napsal Jirka 27. 9. 2004 v 10:13
   Téma: re:re:mírný nesouhlas

   :-) Ano, začal jsem to psát brzy ráno a v tu dobu tu nebyl žádný příspěvek. Mezitím jsem samozřejmě řešil problémy v práci...

   Jirka Novák (kombinace nejčastějšího jméno s nejčastějším příjmením, poskytuje dostatečnou anonymitu i tak :-))
   camlost (at) centrum (tečka) cz
   [Reagovat]


  • Napsal Jirka 27. 9. 2004 v 11:57
   Téma: re:re:mírný nesouhlas

   Ještě doplním, že s názorem mého jmenovce plně souhlasím.
   A dokázal to říct mnohem šetrněji než já.

   Jiří Brožovský

   [Reagovat]


   • Napsal Jirka Novák 27. 9. 2004 v 12:36
    Téma: re:re:re:mírný nesouhlas

    Je škoda, že zveřejněním svých názorů se člověk vystavuje různým ne-úplně-slušným reakcím (tím rozhodně nemyslím nikoho konkrétního, natožpak Vás - připravuju si půdu pro dokončení myšlenky :-)). Proto naopak obdivuju autora, že našel dost odvahy ke zveřejnění svého postoje na tomto serveru, o jehož zaměření nemůže být pochyb.

    Mimochodem, používám Windows i Linux, Windows častěji.

    Možná by si takoví ti fanatici, kteří vystupují v různých diskusích značně konfrontačně, měli uvědomit, že svobodný software člověku nejen umožňuje svobodné použití SW, ale taky svobodné nepoužití ;-).
    [Reagovat]


Napsal Milan 27. 9. 2004 v 10:20
Téma: Vážený vrstevníku

Jsem stoupenec GNU a Linuxu. Proč? Mám rád pohodlí a jistotu, a MS Windows a MS programy mi prostě příliš pohodlné a spolehlivé nepřipadají. Mám-li srovnat komfort Win XP s Linuxem, dávám jednoznačně přednost Linuxu (i přes to, nebo hlavně proto, že se můžu učit nové věci - pro někoho výhoda pro někoho nevýhoda).


[Reagovat]


Napsal Maverick 27. 9. 2004 v 14:24
Téma: GNU za trest?

1. "Taky psaní a tvorba dokumentů v GNU programech ála Open Office mi připadá (ve srovnání s MS Office 2003) jako za trest." - mám zcela opačné zkušenosti, zvláště pak při psaní rozsáhlých dokumentů. Myslím si, že mám logické myšlení, ale nikdy(!) jsem nepřišel na to, jak vlastně MS-OFFICE fungují. (no flame pls.)

2. Jakým způsobem e-komunikujete se studenty? Musí zakoupit vaši studenti MS-něco 2xxx, aby si přečelti Vámi odeslaný dokument?

3. A co třeba převést pojem pohodlnost na pojem lenost? Klikací nastavování MS-Windows uživatele odvádí od jádra problému a nemáte šanci pchopit, jak věci fungují. Rozdíl mezi uživatelem Linuxu a MS-Windows je pak následující:
- uživatel Linuxu ví co chce nastavit, tedy i na MS-Windows ví co naklikat, ale musí přijít na to, jak.
- Uživatel (a to i leckterý správce) MS-Windows kliká tak dlouho, dokud to nezačne chodit, ale přitom nemá ani tušení, co se se systémem dějě.

Maverick

PS: E-mail neuvádím, prosím odpovídejte zde. Děkuji.
[Reagovat]


Napsal smejky 27. 9. 2004 v 15:9
Téma: mno tohle?

"Už jste například někdy zkusili otevřít v Open Office výukový materiál vytvořený v Power Pointu? On se sice otevře, ale obsah vypadá, jako byste ho právě prohnali mixérem." -- to myslíte vážně?

1. Z Vašeho příspěvku vyplývá, že se domníváte, že OOo je nekvalitní, protože nepodporuje M$O. Tak to ale přece vůbec není. Čím si myslíte že je tato nekompatibilita způsobena? Leností GNU/programátorů?
Víte vůbec, že existuje něco jako specifikace formátu a že tedy existují dva druhy formátů souborů (otevřený a uzavřený)? Ne, asi si to opravdu neuvědomujete, ale chyba tentokrát opravdu není na straně GNU / Free SW / OpenSource. Chyba je v tom, že formáty jako je DOC nebo XLS nebo PPT jsou proprietární, tajné, uzavřené. Proto není možné je kvalitně otevřít v OOo. Měl byste si to zkusit. Vemte si nějaký DOC a zkuste napsat program, který z něj vytáhne třeba jenom čistý text. Neni to sranda a ten kdo to dělá nad tím tráví hodiny a hodiny nepříjemné práce, aniž by se mu někdo skutečně odvděčil. Potom ale přijde někdo jako vy a bez zamyšlení plácne, že OOo je horší, než M$O, protože neumí číst nečitelné. Opravdu logika. To jste říkal, že jste matematik?

2. nedokážete si nainstalovat mandrake? Jeden z těch mladíků co tady psal minule je 15. let starý a používá pokud se nepletu výhradně Debian...

3. Sám píšete o tom, co jste všechno zažil, že jste prožil děrné štítky, takže si jistě dovedete představit, co to je pracovat s proprietárním sw, nehledě na to, že jediný důvod proč vytvářet prop. sw je snaha zbavit se konkurence. Stejně tak jistě musíte pochopit, že OS se přece neposuzuje podle toho, jak má barevné ikonky a kancelářský program se neposuzuje podle toho, co kde v menu má (když to jde navíc změnit). OS se posuzuje podle takových věcí jako je memorymanagement, stabilita, multitasking, multithreading, multiaccounting a multiloging (či jak se to jmenuje).

4. Nezlobte se, ale předností FreeSW není cena. To free tam neznamená zadarmo. FREE AS IN FREEDOM.
[Reagovat]


 • Napsal Pavel Stárek 29. 9. 2004 v 22:56
  Téma: re:mno tohle?

  > "Už jste například někdy zkusili otevřít v Open Office výukový materiál vytvořený v Power Pointu? On se sice otevře, ale obsah vypadá, jako byste ho právě prohnali mixérem." -- to myslíte vážně?
  >
  > 1. Z Vašeho příspěvku vyplývá, že se domníváte, že OOo je nekvalitní, protože nepodporuje M$O. Tak to ale přece vůbec není. Čím si myslíte že je tato nekompatibilita způsobena? Leností GNU/programátorů?
  > Víte vůbec, že existuje něco jako specifikace formátu a že tedy existují dva druhy formátů souborů (otevřený a uzavřený)? Ne, asi si to opravdu neuvědomujete, ale chyba tentokrát opravdu není na straně GNU / Free SW / OpenSource. Chyba je v tom, že formáty jako je DOC nebo XLS nebo PPT jsou proprietární, tajné, uzavřené. Proto není možné je kvalitně otevřít v OOo. Měl byste si to zkusit. Vemte si nějaký DOC a zkuste napsat program, který z něj vytáhne třeba jenom čistý text. Neni to sranda a ten kdo to dělá nad tím tráví hodiny a hodiny nepříjemné práce, aniž by se mu někdo skutečně odvděčil. Potom ale přijde někdo jako vy a bez zamyšlení plácne, že OOo je horší, než M$O, protože neumí číst nečitelné. Opravdu logika. To jste říkal, že jste matematik?

  ad 1. - ono ten ppt má někdy problémy se otevřít i v M$ Office (obzvláště pokud je vytvořen
  v různých verzích M$ PowerPointu) - to jen tak na okraj.

  Pavel Stárek


  [Reagovat]


Napsal Václav Bobek 27. 9. 2004 v 21:48
Téma: Reakce naseho 15-ti leteho pritele

>Je mi 44 let a zažil jsem v oblasti IT už všechno možné. Od sálových počítačů na děrné pásky a štítky >přes domácí mikropočítače Sinclair ZX Spectrum, Atari XL/XE atd. až po dnešní PC. Z toho všeho je >zřejmé, že jsem na své životní pouti poznal také mnohé operační systémy. Linux, resp. Unix >nevyjímaje.

Pokud si myslite ze kdyz je vam skoro 1/2 stoleti ze mate lepsi nazor na zivot, operacni systemy,.. nez ledas jaky 15-ti lety geek?

Pripada mi ze nejste asi na moc dobre technicke urovni vzhledem k tomu co jste napsal do clanku. Mozna nejste ani tolik clovek, ktery toho ve svem zivote zazil uz hodne a vi jaky OS je nejlepsi, ale jste spise pojidacem kolacu. To ze jste nosil programatorum ke salovym pocitacum pivo, nebo ze jste oprasoval derne stitky jeste neznamena, ze toho vite vice nez ktery koliv clovek na tomto "diskuznim bordu".

A mimochodem

> Lepší obhajobu pro GNU a Linux jsem už dlouho nečetl.

Pane vysokoskolsky Ing. Václave Friedrichu, Ph.D., kazdeho prumerne inteligentniho cloveka by napadlo ze muj clanek neslouzil jako obhajova GNU a Linuxu, ale ze mel slouzit jako upozorneni na soucasne se vyvyjejici situaci na skolach.
[Reagovat]


 • Napsal chess 29. 9. 2004 v 7:37
  Téma: re:Reakce naseho 15-ti leteho pritele

  > >Je mi 44 let a zažil jsem v oblasti IT už všechno možné. Od sálových počítačů na děrné pásky a štítky >přes domácí mikropočítače Sinclair ZX Spectrum, Atari XL/XE atd. až po dnešní PC. Z toho všeho je >zřejmé, že jsem na své životní pouti poznal také mnohé operační systémy. Linux, resp. Unix >nevyjímaje.
  >
  > Pokud si myslite ze kdyz je vam skoro 1/2 stoleti ze mate lepsi nazor na zivot, operacni systemy,.. nez ledas jaky 15-ti lety geek?
  >
  > Pripada mi ze nejste asi na moc dobre technicke urovni vzhledem k tomu co jste napsal do clanku. Mozna nejste ani tolik clovek, ktery toho ve svem zivote zazil uz hodne a vi jaky OS je nejlepsi, ale jste spise pojidacem kolacu. To ze jste nosil programatorum ke salovym pocitacum pivo, nebo ze jste oprasoval derne stitky jeste neznamena, ze toho vite vice nez ktery koliv clovek na tomto "diskuznim bordu".
  >
  > A mimochodem
  >
  > > Lepší obhajobu pro GNU a Linux jsem už dlouho nečetl.
  >
  > Pane vysokoskolsky Ing. Václave Friedrichu, Ph.D., kazdeho prumerne inteligentniho cloveka by napadlo ze muj clanek neslouzil jako obhajova GNU a Linuxu, ale ze mel slouzit jako upozorneni na soucasne se vyvyjejici situaci na skolach.

  Vasa je reakcia je skutocne reakcoiu mladeho cloveka. Prudka a utocna. Po nejakom case pridete na to, ze niektore biele vsci su sede a kupodivu aj niektore cierne su tiez sede. Zivot nie je len 1 a 0. A urazat cloveka o ktorom nic neviete a cital ste iba niekolko jeho prispevkov v tejto diskusii sa proste neslusi. Nik vam nezakazuje pouzivat to co pouzivate. Ale neurazjete tych, ktori pouzivaju nieco ine. A nakoniec tak ako tu niekto pisal. Free znamena aj slobodny. To znamena aj slobodne povedat svoj nazor.
  [Reagovat]


  • Napsal tvi 29. 9. 2004 v 15:33
   Téma: re:re:Reakce naseho 15-ti leteho pritele

   > Vasa je reakcia je skutocne reakcoiu mladeho cloveka. Prudka a utocna. Po nejakom case pridete na to, ze niektore biele vsci su sede a kupodivu aj niektore cierne su tiez sede. Zivot nie je len 1 a 0. A urazat cloveka o ktorom nic neviete a cital ste iba niekolko jeho prispevkov v tejto diskusii sa proste neslusi. Nik vam nezakazuje pouzivat to co pouzivate. Ale neurazjete tych, ktori pouzivaju nieco ine. A nakoniec tak ako tu niekto pisal. Free znamena aj slobodny. To znamena aj slobodne povedat svoj nazor.


   "...ale ze mel slouzit jako upozorneni na soucasne se vyvyjejici situaci na skolach."

   A VO TOM TO JE!
   [Reagovat]


  • Napsal Rootan 3. 10. 2004 v 18:28
   Téma: re:re:Reakce naseho 15-ti leteho pritele

   > A urazat cloveka o ktorom nic neviete a cital ste iba niekolko jeho prispevkov v tejto diskusii sa >proste neslusi.

   To je jako bych se zastával Hitlera, a tvrdil, že jinak je to milý a chytrý člověk, ikdyž vyvraždil jen "několik" miliónů lidí.
   Člověka většinou soudíme podle toho jak se chová/projevuje. Nebo ne?
   [Reagovat]


Napsal Ing. Miroslav Saferna 29. 9. 2004 v 14:9
Téma: GNU - reakce

Vážený pane inženýre.

Z Vaší reakce je mi doslova smutno na duši. A to 3x. VŠB, Open Office a Linux.

1. Jsem také absolvent VŠB a měl jsem do této doby dobré mímění o úrovni této VŠ. Je mi 46 let a prošel jsem během své praxe skutečně uživatelskou oblastí počítačové problematiky. Během studia ( na výpočetku mne měla Nina Častová ) jsem od ní slýchával - Fortran je ... Algol - ten má budouctnost. Samozřejmně to byla doba děrných štítků a PC se ještě nenarodilo. Přesto již tehdy mohla být vysokoškolská pedagogika aspon na úrovni C jazyka a UNIXu. Jak mi to v pozdější praxi chybělo. Nicméně zaráží mne , jak hážete nad sebou flintu do žita. V době rozpuku PC techniky jsem se v ostravském Domě techniky setkal s jedním důchodcem, taky matematikem jak Vy, který za své peníze a ve svem volnu se přihlásil na vše možné počítačové kurzy - konkrétně se jednalo o programování v Pascalu. Obdivoval jsem jeho nadšení a je pro mne vzorem. Protože i když pracuji v počítačové branži , musím se neustále něčemu novému učit. Nemyslím si, že jsem na to moc starý, i když je pravda, že to neleze do hlavy tak jak když mi bylo 20 let.

2. OpenOffice. Zde bych Vás chtěl upozornit na zásadní omyl , který v článku uvádíte. Nejenom já, ale i mnoho skutečných odborníků je přesvědčeno, že OpenOffice je skutečné lepší produkt než MS Office. Aby jste to pochopil, měl by jste se s ním nejdříve podrobně seznámit. Pokud jdete cestou, kterou bych nazval jako cestu zkoušení a omylů samouka, tak to dopadně špatně. Používate při práci s OO totiž vysloveně špatné návyky, které máte z Wordu neřknu-li z psacího stroje. Začněte používat stylistu, začněte nejdříve psát obsah a pak se zaměřte na formu. Nesrovnávejte to jen s tím co umíte. Připravte si styly, důkladně si to rozmyslete a pak to jde samo. OO je jiný produkt , ne nějaká kopie. Tak se samozřejmě mnoho věcí dělá jinak. Nicméně jako matematik by jste ale měl prosazovat TEX ( či LaTeX ). Prosím , odpovězte mi, zda k tomu aspoň vedete své žáky.

3. Windows kontra Linux.
Ano, byl jsem ten , který v podniku prosazoval zavedení Windows. Dokonce jsem byl nařknut , že podrývám roli CVT. Nepopírám, že W. přišel ve vhodnou dobu a jeho význam pro nástup PC na každý stůl je nepopíratelný. Nicméně kroky které od roku 95 dodnes podniká Microsoft, mne vedly zrevidovat tento názor. Uvedu příklady. Nedostatečná ochrana investic ( neustále se měnící formáty dat ), nedržení se standartů ani vlastních. To mne utvrzuje v přesvědčení, že cílem Microsoftu není spokojený zákazník , ale jen jeho vlastní zisk. Jistě i na VŠ prostředí věnujete pozornost bezpečnosti, zejména virové. Před asi 3 mi roky, kdy pro eliminaci akutního virového nebezpečí vydal MS patch, jsme tento okamžitě ( rychlost zabezpečení byla prioritní )instalovali. Prakticky okamžitě přestaly fungovat programy od IBM využívající vzdálený přístup na centrální počítače AS400 - což se citelně dotklo mzdového subsystému. Myní je publikováno, že pokud u Windows XP uplatníte doporučovaný SP2, že nebudete mít plnou kompatibilitu ( funkčnost ) i u produktu MS Office. Od produktu Microsoft se odvracejí celosvětově velké firmy. Jako příklad uvedu Dell, který vzkázal Billu Gatesovi, že nyní již není v roli, kdy si může diktovat. Firma Dell má do prosince přejít celkově z Windows na Linux. Nebo čerstvý případ z LA letiště, kdy servery windows zapříčinily nebezpečnou situaci letového provozu. Myslím , že jako vysokočkolský pedagog by jste měl mít jistý nadhled a vizi budouctnosti. Jste skutečně přesvědčen , že je účelně využite energie současných 3GHz procesorů pro tzv. "KLIKÁTKA".


Závěrem bych Vás chtěl upozornit, že právě VŠB a jí pošádané linuxové semináře ( OLS ) MNE PŘIVEDLY K LATEXU, LINUXU A GNU. Myslím si , že jako Vy akademik, s nám smrtelníkum rychlosti nedosažitelným Internetem, máte všechny podmínky pro to , aby jste si doplnil mezery ve vzdělání. Tím míním UNIX, LINUX a potažmo OpenOffice. Posledně jmenovaný jsi ale nejsem zcela jistý, zda ho pro svou práci potřebujete, když přece jako matematik ovládate TeX ( LaTeX ).

Přeji hodně zdaru.
[Reagovat]


Napsal Ing. Miroslav Saferna 29. 9. 2004 v 14:12
Téma: GNU - reakce

Vážený pane inženýre.

Z Vaší reakce je mi doslova smutno na duši. A to 3x. VŠB, Open Office a Linux.

1. Jsem také absolvent VŠB a měl jsem do této doby dobré mímění o úrovni této VŠ. Je mi 46 let a prošel jsem během své praxe skutečně uživatelskou oblastí počítačové problematiky. Během studia ( na výpočetku mne měla Nina Častová ) jsem od ní slýchával - Fortran je ... Algol - ten má budouctnost. Samozřejmně to byla doba děrných štítků a PC se ještě nenarodilo. Přesto již tehdy mohla být vysokoškolská pedagogika aspon na úrovni C jazyka a UNIXu. Jak mi to v pozdější praxi chybělo. Nicméně zaráží mne , jak hážete nad sebou flintu do žita. V době rozpuku PC techniky jsem se v ostravském Domě techniky setkal s jedním důchodcem, taky matematikem jak Vy, který za své peníze a ve svem volnu se přihlásil na vše možné počítačové kurzy - konkrétně se jednalo o programování v Pascalu. Obdivoval jsem jeho nadšení a je pro mne vzorem. Protože i když pracuji v počítačové branži , musím se neustále něčemu novému učit. Nemyslím si, že jsem na to moc starý, i když je pravda, že to neleze do hlavy tak jak když mi bylo 20 let.

2. OpenOffice. Zde bych Vás chtěl upozornit na zásadní omyl , který v článku uvádíte. Nejenom já, ale i mnoho skutečných odborníků je přesvědčeno, že OpenOffice je skutečné lepší produkt než MS Office. Aby jste to pochopil, měl by jste se s ním nejdříve podrobně seznámit. Pokud jdete cestou, kterou bych nazval jako cestu zkoušení a omylů samouka, tak to dopadně špatně. Používate při práci s OO totiž vysloveně špatné návyky, které máte z Wordu neřknu-li z psacího stroje. Začněte používat stylistu, začněte nejdříve psát obsah a pak se zaměřte na formu. Nesrovnávejte to jen s tím co umíte. Připravte si styly, důkladně si to rozmyslete a pak to jde samo. OO je jiný produkt , ne nějaká kopie. Tak se samozřejmě mnoho věcí dělá jinak. Nicméně jako matematik by jste ale měl prosazovat TEX ( či LaTeX ). Prosím , odpovězte mi, zda k tomu aspoň vedete své žáky.

3. Windows kontra Linux.
Ano, byl jsem ten , který v podniku prosazoval zavedení Windows. Dokonce jsem byl nařknut , že podrývám roli CVT. Nepopírám, že W. přišel ve vhodnou dobu a jeho význam pro nástup PC na každý stůl je nepopíratelný. Nicméně kroky které od roku 95 dodnes podniká Microsoft, mne vedly zrevidovat tento názor. Uvedu příklady. Nedostatečná ochrana investic ( neustále se měnící formáty dat ), nedržení se standartů ani vlastních. To mne utvrzuje v přesvědčení, že cílem Microsoftu není spokojený zákazník , ale jen jeho vlastní zisk. Jistě i na VŠ prostředí věnujete pozornost bezpečnosti, zejména virové. Před asi 3 mi roky, kdy pro eliminaci akutního virového nebezpečí vydal MS patch, jsme tento okamžitě ( rychlost zabezpečení byla prioritní )instalovali. Prakticky okamžitě přestaly fungovat programy od IBM využívající vzdálený přístup na centrální počítače AS400 - což se citelně dotklo mzdového subsystému. Myní je publikováno, že pokud u Windows XP uplatníte doporučovaný SP2, že nebudete mít plnou kompatibilitu ( funkčnost ) i u produktu MS Office. Od produktu Microsoft se odvracejí celosvětově velké firmy. Jako příklad uvedu Dell, který vzkázal Billu Gatesovi, že nyní již není v roli, kdy si může diktovat. Firma Dell má do prosince přejít celkově z Windows na Linux. Nebo čerstvý případ z LA letiště, kdy servery windows zapříčinily nebezpečnou situaci letového provozu. Myslím , že jako vysokočkolský pedagog by jste měl mít jistý nadhled a vizi budouctnosti. Jste skutečně přesvědčen , že je účelně využite energie současných 3GHz procesorů pro tzv. "KLIKÁTKA". VŽDYT JEN zavzpomínejte. Windows v tom ale není sám . Je evidentní že ruku v ruce to velmi zajímá i Intel.


Závěrem bych Vás chtěl upozornit, že právě VŠB a jí pořádané linuxové semináře ( OLS ) MNE PŘIVEDLY K LATEXU, LINUXU A GNU. Myslím si , že jako Vy akademik, s nám smrtelníkum rychlosti nedosažitelným Internetem, máte všechny podmínky pro to , aby jste si doplnil mezery ve vzdělání. Tím míním UNIX, LINUX a potažmo OpenOffice. Posledně jmenovaný produkt si ale nejsem zcela jistý, zda ho pro svou práci potřebujete. Přece jako matematik ovládate TeX ( LaTeX ).

Přeji hodně zdaru.
[Reagovat]


Napsal tvi 29. 9. 2004 v 15:21
Téma: fatálně jste minul...

Aniž chci (i když bych mohl, ale řada lidí to udělala za mě) polemizovat s jednotlivými tvrzeními Vašeho příspěvku, dovolím si upozornit, že ve své reakci jste o hodně minul meritum problému, na které poukázal ten mladý návštěvník dne otevřených dveří.

Problém, kterého se (dost možná nevědomky) dotknul, byl zcela specifický problém výuky a výchovy nastupující generace k práci s informačními technologiemï. Vy jste jej ve svém komentáři převedl na obyčejnou uživatelskou flamewar "Win konra Lin". Vaše argumentace (stále nehodnotím věcnou správnost jednotlivých tvrzení) by byla relevantní v diskusích typu "nasadit OSS/FS ve firmě, v kanceláři apod." Škola však má (což byste měl jako pedagog vědět) zcela specifické poslání - není (nebo neměla by být) jako továrna zaměřena na okamžitou efektivitu produkce, ale je jakousi (jak pravil Komenský) "officinou humanitatis", čili má vštěpovat studentům hodnoty trvalejšího charakteru a to takovým způsobem, který jim vedle osvojování teoretických poznatků a praktických dovedností umožňuje tyto zařazovat do konzistentního hodnotového systému.

Já se domnívám, že z těchto a jiných důvodů je OSS/FS pro školské prostředí oproti jiným typům software více než vhodný a že by měli studenti mít možnost poznat způsob práce v tomto prostředí, nebo alespoň takovým způsobem, který tyto kompetence učiní platformově nezávislými. Bohužel výuka informatiky na ZŠ a SŠ dost často připomíná podnikové zaškolování na konkrétní komerční produkty. A to NENÍ dobré. Nesrovnávejte, prosím, sebe a Vaši generaci, která se počítače učila takříkajíc "za pochodu", se situací současného žáka či studenta, u kterého je naděje, že je se současnou závislostí uživatelské komunity na softwarovém monopolu možno ještě něco udělat.
[Reagovat]


 • Napsal 30. 9. 2004 v 15:12
  Téma: re:fatálně jste minul...

  > Problém, kterého se (dost možná nevědomky) dotknul, byl zcela specifický problém výuky a výchovy nastupující generace k práci s informačními technologiemï. Vy jste jej ve svém komentáři převedl na obyčejnou uživatelskou flamewar "Win konra Lin". Vaše argumentace (stále nehodnotím věcnou správnost jednotlivých tvrzení) by byla relevantní v diskusích typu "nasadit OSS/FS ve firmě, v kanceláři apod." Škola však má (což byste měl jako pedagog vědět) zcela specifické poslání - není (nebo neměla by být) jako továrna zaměřena na okamžitou efektivitu produkce, ale je jakousi (jak pravil Komenský) "officinou humanitatis", čili má vštěpovat studentům hodnoty trvalejšího charakteru a to takovým způsobem, který jim vedle osvojování teoretických poznatků a praktických dovedností umožňuje tyto zařazovat do konzistentního hodnotového systému.
  >
  > Já se domnívám, že z těchto a jiných důvodů je OSS/FS pro školské prostředí oproti jiným typům software více než vhodný a že by měli studenti mít možnost poznat způsob práce v tomto prostředí, nebo alespoň takovým způsobem, který tyto kompetence učiní platformově nezávislými. Bohužel výuka informatiky na ZŠ a SŠ dost často připomíná podnikové zaškolování na konkrétní komerční produkty. A to NENÍ dobré. Nesrovnávejte, prosím, sebe a Vaši generaci, která se počítače učila takříkajíc "za pochodu", se situací současného žáka či studenta, u kterého je naděje, že je se současnou závislostí uživatelské komunity na softwarovém monopolu možno ještě něco udělat.

  Nějak mi z toho není jasné, proč by právě OSS produkty měly učinit studenta nezávislým na použitém software, zatímco CS produkty by jej měly magicky přitáhnout k sobě. Domnívám se, že toto je (poměrně rozšířené) zavádějící tvrzení. Výhodu výuky na nejrozšířenějším software vidím v tom, že dobrý student pochopí principy z obojího a ten špatný se otrocky naučí alespoň ten, který je nejvíce rozšířený.
  V případě nasazení OSS to bude ve druhém případě tak, že ze školy vyjde student, který bude mít nadrnčený nepoužívaný software, což jej bude dále handicapovat.
  Je mi jasné, že výborný učitel naučí principy na libovolném software, ale kolik takových je? Proto se domnívám, že by ve školách měla probíhat výuka na nejrozšířenějším software.
  Chápu, že školy jsou výborná místa k prosazování zájmů, protože absolventi mají tendenci používat to, na čem začínali, ovšem obávám se, že nasazení Linuxu a OpenOffice by bylo v současném kontraproduktivní a v podstatě by "obětovalo" minimálně několik generací studentů, přičemž vůbec není jisté, jestli nakonec OpenOffice bude "zítřka lidský rod".

  [Reagovat]


  • Napsal Lemonhead 30. 9. 2004 v 15:16
   Téma: re:re:fatálně jste minul...

   ^^^ to jsem psal já :-)
   [Reagovat]


  • Napsal Hynek Vychodil 1. 10. 2004 v 10:14
   Téma: re:re:fatálně jste minul...

   Vycházíte z několika chybných premis.

   Myth 1) Ovládání OSS produktů je diametrálně odlišné od CS produktů. To je prostě blbost.

   Myth 2) Předchozí rozdíl je větší než rozdíl mezi ovládáním stejného produktu od stejné firmy v době studia a dobou vstupu do praxe. Z vlastní skušeonosti mohu z určitostí tvrdit, že dovednosti které jsem získal na zákldaní škole (8-bit PMD-85, IQ-151 a 8-bit kamarádů jako ZX-Spectrum, Atari, Comodore ...) bych v době jejího ukončení stěží užil v praxi (PC a DOS 3.2) a skušenosti, které jsem získal při studiu na střední škole (PC a DOS 3.2 - 5.xx a Win 3.0 - WinfWG 3.11) bych těžko uplatnil v době jejího ukončení (Win95) a skušenosti získané při studiu VŠ (Win95 - 98) bych těžko uplatnil v době ukončení VŠ (W2k) a zkušeonosti z dokotorandského studia (W2k-WXP) bych těžko uplatnil dnes v praxi (Linux). Ba právě naopak je ironií, že jak je vidět, orientace na MS technologie je věčný boj s diametrální odlišností jednotlivých verzí. Kdybych se na základní škole učil zacházet s nějakým v té době existujícím unixem, byl bych dnes v praxi naprosto v pohodě, protože dovednosti 20let staré bych bez problémů uplatnil i dnes.

   Myth 3) nadrnčený nepoužívaný software jej bude dále handicapovat - nadrnčený jakýkoli sw je bude handicapovat (viz. Myth 2), protože v době vstupu do paxe bude používat jiný sw, než ten co se nadrnčí a to vždy

   Myth 4) tvi tvrdí, že "by právě OSS produkty měly učinit studenta nezávislým na použitém software" - nikde nevidím, že by tvi něco takového tvrdil. tvi tvrdí, že "OSS/FS pro školské prostředí ...více než vhodný ... by měli studenti mít možnost poznat způsob práce v tomto prostředí ... tyto kompetence učiní platformově nezávislými" a proč vhodný - 1) nízké pořizovací náklady i TCO, 2) legální možnost si za tytéž nízké náklady pořídít domů, 3) velká variabilita produktů podporující adaptaci na podmínky které je potkají v praxi (v praxi je nepotká pokaždé role sekretářky datlící dopis v MS Wordu, ale třeba od Lotus Suite až třeba po na míru ušitý interní informační systém s naprosto odlišnýmy pracovnímy postupy)
   [Reagovat]


   • Napsal Lemonhead 1. 10. 2004 v 15:24
    Téma: re:re:re:fatálně jste minul...

    Ok, omezme se teď pouze na kancelářský software:

    Mýtus 1 - Neříkám, že je to diametrálně odlišné, ovšem tvrdím, že pro některé můžou i tyto rozdíly být velkou překážkou. Nezapomínejte na to, že výukou procházejí lidé nejrůznější inteligence.

    Mýtus 2 - Ano, rozdíly v řízení koňského spřežení a prvního automobilu byly také propastné. Sedněte si ale do automobilu 5 let starého a nového a téměř nepoznáte rozdíl. Vaše zkušenosti v příkazové řádce by Vám konkrétně možná k něčemu byly, ovšem většině již k ničemu. Podívejte se také na skupinu lidí, která používala počítače tehdy (a k čemu) a skupinu, která je používá dnes (a k čemu). Mimochodem, rozdíly mezi Windows řady 9x a novějšími nejsou tak propastné, jak se je tu snažíte vykreslit. Pokud to pro Vás osobně byl takový problém, je to možné. Ovšem drtivá většina uživatelů zaznamenala pouze změnu barvy pracovní plochy (uznávám, že v řadě XP byly změny větší, tak dramatické to ale není).

    Mýtus 3 - viz Mýtus 2 - náš pohled se liší. Dle mého názoru se obsluha Windows ani Office nijak dramaticky nezměnila.

    Mýtus 4:

    1) Nízké pořizovací náklady i TCO - ano, nulová cena je bez diskuse výhodou. TCO při stejné startovní pozici komerčního a free (zkracuji) software je v domácnosti stejné. Otázka je, zda je startovní pozice stejná. Já se domnívám, že nikoliv.

    2) viz bod 1, to je bez diskuse

    3) Tak tady asi opouštíme půdu kancelářského software, Microsoft Office je jistě mnohem variabilnější, než jeho konkurenti. Nezapomínejme na to, že OpenOffice je pohrobkem neúspěšného KOMERČNÍHO produktu a jeho (její?) obludnost je předmětem kritiky i mezi příznivci free software. Konečně, řada lidí si OpenOffice vyzkoušela. Kolik jich zůstalo? Kolik uživatelů si nakonec raději ponechalo kradené MS Office? Ten zmiňovaný Lotus Suite - jak velká je pravděpodobnost, že v něm bude člověk pracovat? Tady v ČR bych to odhadoval na méně než jedno procento.

    Já vůbec netvrdím, že by se studenti měli učit jako opice nazpaměť obsluhu Wordu. Škola by je měla ale dobře připravit do zaměstnání. A tam budou s velmi velkou pravděpodobností pracovat s produkty společnosti Microsoft. Domnívám se tedy, že je vhodné je s nimi již naučit pracovat. To, zda to bude s nadhledem či nikoliv, záleží již na učitelích.

    [Reagovat]


    • Napsal honza 1. 10. 2004 v 22:19
     Téma: re:re:re:re:fatalne jste minul...

     [...]Skola by je mela ale dobre pripravit do zamestnani. A tam budou s velmi velkou pravdepodobnosti pracovat s produkty spolecnosti Microsoft. Domnivam se tedy, ze je vhodne je s nimi jiz naucit pracovat.[...]


     Nejde jenom o IT. Ja kdyz jsem sel ze skoly, tak v mem prvnim miste jsem mel vzdycky co delat, abych to stinhl na zachod. Byly totiz vlevo od hlavniho vchodu a na skole to bylo presne obracene.
     [Reagovat]


    • Napsal tvi 4. 10. 2004 v 2:1
     Téma: re:re:re:re:fatálně jste minul...

     > Mimochodem, rozdíly mezi Windows řady 9x a novějšími nejsou tak propastné, jak se je tu snažíte vykreslit. Pokud to pro Vás osobně byl takový problém, je to možné. Ovšem drtivá většina uživatelů zaznamenala pouze změnu barvy pracovní plochy (uznávám, že v řadě XP byly změny větší, tak
     dramatické to ale není).

     > Mýtus 3 - viz Mýtus 2 - náš pohled se liší. Dle mého názoru se obsluha Windows ani Office nijak dramaticky nezměnila.

     Moje původní reakce byla o něčem jiném a problematiky (ne)vhodnosti OSS/FS pro školství jsem se dotkl mimochodem, přesto si reakci neodpustím. Změna barvy by nebyla tak fatální - potíž byla v tom, že v každé verzi Windows se jinam ukládaly uživatelská data, dokumenty apod. Korunu tomu nasadily "Moje obrázky", "Moje hudba" apod. Na toto nadávají i tak skalní windowsáci jako moje žena. Imho zaměňujete spokojenost uživatele s tím že (konstatováno s Dostojevským) "člověk si zvykne na všechno", nemá-li jinou možnost.

     > 3) Tak tady asi opouštíme půdu kancelářského software, Microsoft Office je jistě mnohem variabilnější, než jeho konkurenti.

     Víte vůbec o čem mluvíte?

     > Nezapomínejme na to, že OpenOffice je pohrobkem neúspěšného KOMERČNÍHO produktu a jeho (její?) obludnost je předmětem kritiky i mezi příznivci free software. Konečně, řada lidí si OpenOffice vyzkoušela. Kolik jich zůstalo? Kolik uživatelů si nakonec raději ponechalo kradené MS Office? Ten zmiňovaný Lotus Suite - jak velká je pravděpodobnost, že v něm bude člověk pracovat? Tady v ČR bych to odhadoval na méně než jedno procento.

     V konferenci uživatelů OpenOffice mě vytočil pán, který tvrdil, že prokleje každého uživatele, který mu pošle některý z formátů OpenOffice. Myslel to jako ukázku toho, že tyto formáty jsou oproti DOkamnetům málo rozšířené. Přitom na jejich otevření bez OOo stačí obyčejný Winzip a Poznámkový blok. Vtip je v tom, že otevřené produkty skutečně učí člověka štábní kultuře v prostředí otevřených formátů, protože na této bázi skutečně komunikují. Mrkwosoftí produkty sice také jakousi podporu obsahují, ta se tam ovšem vyskytuje pouze kvůli získání zakázek od investorů (zejm. z vládních sfér) kteří požadují příslušné certifikace (počínaje POSIXem v NT a konče IMS standardy v M$ Class serveru), ale nikdo je nevyužívá. Cvičené opici stačí DOCament a ten kdo umí HTML/XML se od M$ "verzí" standardů znechuceně odvrátí. M$ to dobře ví a tak se vlk nažere a koza zůstane celá.

     >
     > Já vůbec netvrdím, že by se studenti měli učit jako opice nazpaměť obsluhu Wordu. Škola by je měla ale dobře připravit do zaměstnání.

     Pořád si pletete školu se školením. Na přípravu do zaměstnání v tom smyslu jak to myslíte vy, slouží maximálně učňák.

     > A tam budou s velmi velkou pravděpodobností pracovat s produkty společnosti Microsoft.

     > Domnívám se tedy, že je vhodné je s nimi již naučit pracovat. To, zda to bude s nadhledem či nikoliv, záleží již na učitelích.

     :-) "naučit pracovat" znamená

     - buď naučit fabrikovat zmíněné DOKamenty (a tvrdit jim takové pitomosti že ve wordu je možno udělat vše od DTP sazby až po webovou stránku - proč ne, viděl jsem v makrojazyku Office naprogramovanou i aplikaci na ovládání stroje se smrtící injekcí pro euthanasii),

     - nebo naučit vytvářet štábní kulturu v otevřeném prostředí. To se dá maximálním využíváním funkce "Save as" dělat i v M$ programech, pak je ale otázka, v čem jsou tak nezastupitelné.

     Čemu tedy říkáte "nadhled"?
     [Reagovat]


    • Napsal JanVar 20. 10. 2004 v 21:6
     Téma: re:re:re:re:fatálně jste minul...

     >
     > Já vůbec netvrdím, že by se studenti měli učit jako opice nazpaměť obsluhu Wordu. Škola by je měla ale dobře připravit do zaměstnání. A tam budou s velmi velkou pravděpodobností pracovat s produkty společnosti Microsoft. Domnívám se tedy, že je vhodné je s nimi již naučit pracovat. To, zda to bude s nadhledem či nikoliv, záleží již na učitelích.
     >
     prominte, ale tahle Vase myslenka je naprosto zcestna..
     Tim chcete rici, ze proste neni nic jineho nez Microsoft a vsechno ostatni je spatne??
     Skutecne divny pohled na to, jak se vyhazuji moje iVase penize ve statni zprave.
     [Reagovat]


   • Napsal Lemonhead 1. 10. 2004 v 15:33
    Téma: re:re:re:fatálně jste minul...

    A ještě jeden komentář k tvi, kdy tvrdí:

    Bohužel výuka informatiky na ZŠ a SŠ dost často připomíná podnikové zaškolování na konkrétní komerční produkty. A to NENÍ dobré.

    S tím naprosto souhlasím. Ovšem to není problém těch produktů, ale vyučujících.
    [Reagovat]


  • Napsal Gilhad 2. 10. 2004 v 14:0
   Téma: re:re:fatálně jste minul...

   Zakladni problem je ten, ze skola by mela ucit nikoli POUZE MS a nikoli POUZE GNU, ale v nejake mire oboji.
   Stejne jako bylo spatne, kdyz se ucilo, ze v Sovetskem svaze bylo vse dobre a v USA vse zle, tak by bylo spatne, kdyby se to ucilo naopak.
   Ve svazu meli jak skvele vedce, tak umele vyvolane hladomory.
   V americe maji jak vykonny prumysl a obchod, tak problemy s gramotnosti a prejidanim.
   V MS svete maji jak krasne ikonky a pratelske sponky, tak padajici aplikace a problemy s bezpecnosti a prenositelnosti.
   V OSS svete maji jak skvele stabilni systemy a maximalni konfigurovatelnost tak slozite systemy (konfigurace sendmailu napr.) a relativne malo aplikaci nekterych typu (gamesy, lokalizovane systemy s ohledem na narodni specifika - vecne se menici mzdove predpisy a tak)

   Proste vsude je chleba o dvou kurkach a skola by nemela nutit zaky k tomu, aby se ucili jen jeden system a ten druhy potirat. At ten, ci onen.
   [Reagovat]


  • Napsal tvi 4. 10. 2004 v 2:27
   Téma: re:re:fatálně jste minul...

   > a v podstatě by "obětovalo" minimálně několik generací studentů,

   :))) jste optimista - takhle dlouho myslím neplánuje vydělávat na SW ani sám Bill Gates... dokážete odhadnout trendy vývoje v IT jen v nejbližších deseti letech?
   [Reagovat]


Napsal 0lda 30. 9. 2004 v 15:1
Téma: Peníze.

Je šokující, kolik prostředků se utrácí za software. Ve školství z peněz daňových poplatníků. Jestli existuje alternativa, tak je Vaší povinností ji využívat! A né, že ne!
Dík za pochopení,
zaměstnanec v průmyslu.
[Reagovat]


 • Napsal Woknař 17. 10. 2004 v 17:2
  Téma: re:Peníze.

  No tak jsi napsal názor, zaměstnanče v průmyslu a teď běž zase k soustruhu a odborné věci ponech těm, kteří se v tom vyznají.
  [Reagovat]


Napsal Václav Friedrich 17. 8. 2009 v 13:45
Téma: Pět let od mého "ukřižování&q

Ano, už je tomu 5 let, co jsem si dovolil zaslat na web Pinguin.cz svou odpověď na velmi sympatický dopis patnáctiletého studenta, který mi savým způsobem mluvil z duše. Server Pinguin.cz mou odpověď přetiskl včetně oficiálního automatického podpisu pod mailem, kde se kromě mého jména objevily i mé tituly, funkce a školní mail. Tím jsem nechtěně zatáhl do diskuse i své pracoviště.
Ve své odpovědi jsem se snažil tomuto chlapci vysvětlit onu "tvrdou realitu", na kterou narazil po vstupu na střední školu a která zněla - žádný Linux, jenom Windows. "Každý má právo si vybrat a používat operační systém a software, který uzná za vhodný" - to byla věta z příspěvku onoho mladíka. Je to sice sympatický názor, ale platí maximálně doma, nikoliv v nějaké komunitě, kde už jsou nastavena "pravidla hry", ať už je to firma, škola nebo úřad. A taky jsem se mu snažil vysvětlit, proč třeba já sám používám taky Windows, a to zcela svobodně, tedy i doma.
Svou odpovědí jsem nechtíc rozpoutal diskusi, vedenou především skalními linuxisty, kteří se převážně řídili heslem "kdo používá Windows, a ještě to obhajuje -je blbec a dinosaurus". Schytal jsem to pěkně, a nejen na stránkách Penguinu, ale i ve své soukromé poště. Tam to už opravdu hraničilo se slovní inzultací a myslím, že kdybych nechal svou tehdejší mailovou korespondenci přečíst nějakým právníkům, určitě by se vyřádili. Alespoň jsem si rozšířil svůj slovník o nové nadávky. Zejména "widlák" se mi líbí, používám to sám dodnes.
Děkuji všem těm, kteří mne tehdy pochopili a vyjádřili mým názorům podporu. Svým způsobem to byla občanská statečnost.
Myslím, že chlapec (dnes je to mladý muž ve věku 20 let) již pochopil, že převrátit naše školství a státní správu na Linux je téměř neřešitelný problém, a že když přijde do prostředí, kde všichni používají jeden typ systému, těžko může chtít používat něco jiného, i kdyby to bylo sebelepší.
Uplynulo 5 let a situace je pořád stejná - většina desktopů používá Windows, jenom místo XP máme nepodařené Visty a těšíme se na Windows 7. Linux zatím v desktopech moc nezabodoval, a moje argumenty, proč tomu asi tak je, platí dodnes. Na serverech pro změnu Linux neztratil svou dominantní úlohu, a to i přes veškerou snahu konkurence.
Co se za 5 let změnilo?
1. Už nejsem zástupce vedoucího katedry. To jistě potěší zejména ty, kteří si rvali vlasy nad tím, jak nějaký windowsák může učit na vysoké škole a ještě k tomu mít nějakou funkci. Nicméně důvod mého odstoupení nebyl proto, že bych byl brzdou, ale spíše naopak. Některým kolegům prostě vadí, že neustále vymýšlím něco nového, posouvám hranice stále dopředu, když oni přece učí už 20 let pořád totéž, a to znamená, že je to kvalitní.
2. Bylo zrušeno ministerstvo informatiky a naši vládní úředníci mají stále jiné starosti než přemýšlet nad tím, že ve státní a veřejné správě a ve školství utrácet za software je mrhání peněz. Takže moje argumenty staré 5 let stále trvají.
3. Pořád používám jako hlavní OS Windows. Asi to bude opravdu tím, že jsem pohodlný. Ale není to určitě tím, že se nechci učit nové věci. Prostě jen už toho tolik nestíhám najednou. Na notebooku mám Mandriva Linux 2009, který jsem si nainstaloval sám - to jen aby zase někdo nevyskakoval, že nic neumím.
4. Moodle, který jsem na EkF VŠB přinesl, pořád provozujeme pod Windows Serverem, ale s nákupem nového serveru vážně uvažujeme o Linuxu. Píšu v množném čísle, protože jsem sice duchovním otcem Moodlu na naší škole, ale jako hlavní administrátor našich moodlovských serverů a instalací (http://moodle.vsb.cz) působí jeden můj kolega, který to má jako hlavní náplň své práce. Mimochodem - byl jsem taky "obviněn", že nevhodně používám termín GNU a že Moodle žádný GNU není. Takže ještě jednou upřesňuji: Moodle je "under the GNU Public License". Podstatné ale je, že je zadarmo.
5. Těší mne, že stále více programů existuje pod hlavičkou "open source" pro různé platformy, tedy i pro Windows. Dnes už opravdu platí, že i když chcete na počítači dělat seriózní práci, můžete se často obejít bez jediné koruny investované do software. A líbivá trička s pakoněm už může nosit i "widlák".
6. Pořád používám MS Office, ale objektivně musím uznat, že Open Office 3.1.1 už vyrostly z dětských nemocí, o kterých jsem psal v roce 2004. Ona neviditelná ruka trhu někdy opravdu funguje, a to, že dnes máme Office za 1100 Kč, a to dokonce na 3 počítače v domácnosti, to není žádný dobročinný dar Billa Gatese nebo Steva Balmera. To je opravdu důkaz, že Open Office vyzrál v obávaného konkurenta. Mimochodem Corel zvolil podobnou politiku, což mne jako starého corelistu taky potěšilo. (Jak už jsem psal v jedné své obhajobě před 5 lety, já opravdu software nekradu, ale kupuji).
Nicméně:
a) kompatibilita mezi Power Pointem a Impressem pořád není taková, abych s klidným svědomím mohl prezentaci z jednoho systému použít v druhém s tím, že se mi nic nerozpadne a animace budou dělat přesně to, co potřebuji (jako kantor používám animace skutečně ne pro efekty, ale aby simulovaly nějaké děje);
b) v Calcu stále není statistický plugin Analytické nástroje ani nic podobného, což mne jako kantora statistiky moc netěší (pro případné kritiky: vím, že Analytické nástroje nejsou bez chyb a že existují SW jako Gretl nebo R, ale běžný uživatel, mezi které řadím absolventy naší fakulty, stejně jako první sáhnou po kancelářském balíku);
c) oficiální instituce stále většinou ignorují existenci OOO, takže představa, že si stáhnu oficiální formuláře v ODT formátu, se zatím neoná - i když: lepší se to;
d) škola má stále zakoupenou multilicenci na MS Office pro všechny kantory, a to i na domácí počítač, takže proč to nevyužít.
7. Ve svých předmětech používám kromě již zmíněného MS Office (což čtenáře moc nepotěší) také programy, o kterých jsem se zmiňoval už v původním textu a které jsou zadarmo - například CAS programy Maxima, Scilab a Euler Math Toolkit, (X)HTML editor eXe, algoritmický program NetLogo,
SWI Prolog a další. Na pokročilou magisterskou statistiku zatím používám SPSS, na který má škola taky licenci, a to i pro studenty domů, ale příznivce "open" řešení potěším, že vážně uvažuji o překlopení celého předmětu do R - chuť je, čas zatím bohužel ne.
8. A ještě si neodpustím reagovat na jedovatou slinu kolegy J.B. "Mimochodem víte, jak nechutně hnusná, nelogická a nezvládnutelná je matematika pro Vaše studenty, když k ní přistupují jako Vy k Linuxu?" Ta jeho poznámka vycházela z toho, že kolega vůbec nepochopil můj přístup k Linuxu a domníval se, že snad Linux zásadně odmítám. V každém případě je pravda, že studenti vnímají matematiku jako hnusnou, nelogickou a nezvládnutelnou - a ještě musím dodat: zbytečnou. Jenže to je bohužel postoj, který si přinášejí už z dřívějška (ne, to není výmluva, ale objektivní fakt) a já se je naopak snažím přesvědčit, že matika je úžasná, zábavná, logická a pochopitelná i pro absolventky obchodních akademií, protože když má někdo maturitu a udělá test studijních předpokladů (u nás nahrazuje přijímačky), pak prostě MATIKU zvládnout musí. Jde o to jen v sobě překonat ten komplex. Takže výuka matematiky musí být také trochu psychologie.
Učím základní bakalářskou matematiku s použitím Maximy. Žádné krkolomné definice a důkazy (nejsme na matfyzu), ale reálné smysluplné aplikace, na kterých student pochopí, co vlastně dělá - a definice pak přijde často sama. Není třeba se učit složité iracionální substituce při integrování, to za Vás vyřeší Maxima. Místo toho se raději věnuji tomu, k čemu vlastně to integrování je a co to vlastně znamená v ekonomii a ekonomických modelech (třeba akumulaci HDP nebo kapitálu). Ale to už je jiná pohádka, teď ji zrovna na tohle téma píšu a jmenuje se Habilitační práce.
9. Mimochodem (a to už je opravdu poslední chlubení) v současné době, kdy opravdu studenti nepřekypují láskou k exaktnímu poznání a čemukoliv, co připomíná matematiku, já na rozdíl od svých kolegů nemám problém udržet si volitelné předměty, naopak v nich mám tradičně plno. Zlí jazykové tvrdí, že se studentům podbízím, ale takové Logické systémy s NetLogem a Prologem určitě jsou větší zabíračka než nějaký seminář, kde se zápočet dostává za jednu esej na 10 A4.
Takže co na závěr? Pět let uplynulo a já jsem pořád ve svých názorech v podstatě stejný. Ale to určitě neznamená, že stojím na místě.
Zakončím citátem jednoho mého obhájce (díky za to):
"Svobodný software není jen o tom, že si ho mohu vybrat, ale taky že si ho mohu nevybrat."
A ještě jeden smutnější, ale vystihující v podstatě myšlenku mého původního příspěvku - jde o výrok jednoho manažera nejmenovaného nadnárodního koncernu:
"Svoboda jednotlivce končí ve chvíli, kdy projdeš vrátnicí našeho podniku."
Přeji všem linuxákům i windowsákům, ať je jednou nesežere nový operační systém Chrome - i když pokud bude lepší, tak proč ne? Já sám už se těším, až si ho budu moci vyzkoušet.
Václav Friedrich
(tak, jak se obvykle podepisuji, bez titulů a bez funkcí)
- fis -
(takhle mě občas najdete v některých časopisech)
[Reagovat]


 • Napsal jirka 19. 8. 2009 v 17:8
  Téma: re:Pět let od mého "ukřižován

  Dobrý den,

  těší mě, že se stále pevně držíte svých názorů. To se dnes tak často nevidí.

  > Zejména "widlák" se mi líbí, používám to sám dodnes.

  Zajímavé slovo. Vlastně takhle nějak si připadám, když mě někdo z kolegů požádá o pomoc s počítačem s Windows (viry, zlobící ovladače a tak podobně) a přitom si neodpustí alespoň malé ideologické školení o výhodách Windows a o tom, že jen cvoci používají ten Linux.

  > Uplynulo 5 let a situace je pořád stejná - většina desktopů používá Windows, jenom místo XP máme nepodařené Visty

  Co je na Windows Vista tak nepodařeného? Všiml jsem si spousty kritických názorů, ale nějak jsem nepřišel na žádný nový a zásadní problém, spíš některé věci začaly fungovat. Tedy, používám je jen pro spouštění jednoho specializovaného software, který nefunguje pod emulátorem Wine (jinak tam používám Ubuntu Linux, mnohem lépe se mi v něm pracuje a chodí pod ním ostatní potřebný software, který bych na OS Vista "nerozběhal").

  > Linux zatím v desktopech moc nezabodoval, a moje argumenty, proč tomu asi tak je, platí dodnes.

  Co je to "moc"? Tuším 30% netbooků Dellu se prodává s Linuxem (to tvrdí firma Dell, ne já). Což je jeden z mála (ne-li jediný) cenově dostupný počítač, který se dá s řádně nainstalovaným Linuxem koupit. Většina uživatelů si na počítač nic instalovat dobrovolně nebude a spokojí se s tím, co už tam je. A uživatelů Linuxu přibývá, ovšem jak kde (třeba většina mých kolegů na AV ČR jej používá), problémem samozřejmě pořád je dostupnost některých kategorií software (pro děti "aktuální" hry, pro některé technické profese třeba konkrétní typ CAD aplikace - kterou obvykle kvůli "kompatibilitě" vyžadují i na Windows). Také třeba firma Novell z nemalé části žije se software pro linuxové desktopy, takže asi nějaké existovat budou.

  Stejně jako lidé chodí nakupovat do "levných" supermarketů, protože to tak dělají "všichni ostatní" a protože to považují za levnější, tak mnoho lidí používá "běžný" operační systém (protože o jiném třeba ani neslyšeli nebo vůbec netuší, že v počítači něco takového je). Bez ohledu na to, že pro řadu z nich by třeba něco jiného bylo mnohem vhodnější (řekněme Mac OS X, ať tu nedrážním slovem "Linux") a v po započtení všech nákladů by to bylo třeba i levnější. Co je na tom divného?

  > učí 20 let pořád totéž, a to znamená, že je to kvalitní.

  Bez dalších podrobností to není moc validní argument - co když to třeba kvalitní je? Často s růstem množství moderních technických a didaktických pomůcek kvalita výuky klesá (osobně jsem se setkal s řadou takových případů a to na různých vysokých školách).
  Ovšem, neznaje konkrétní podrobnosti, nezpochybňuji, že ve Vašem případě nejspíš budete mít pravdu.


  > Na notebooku mám Mandriva Linux 2009, který jsem si nainstaloval sám

  Co je tak složitého na instalaci Mandrivy? (Jen se ptám - neznám ji a nepoužívám, nemít občas nový počítač, tak bych už léta nic nikam neinstaloval).


  > a) kompatibilita mezi Power Pointem a Impressem pořád není taková, abych s klidným svědomím mohl prezentaci z jednoho systému použít v druhém s tím, že se mi nic nerozpadne a animace budou dělat přesně to, co potřebuji

  A kompatibilita mezi PowerPointem a PowerPointem? Animace bych z takového SW radši nepouštěl, to raději samostatně. Snad na každé konferenci bývá humorná vložka zakončená nejčastěji slovy "Ale na mém PowerPointu to fungovalo!" A nejde jen o animace.

  > d) škola má stále zakoupenou multilicenci na MS Office pro všechny kantory, a to i na domácí počítač, takže proč to nevyužít.

  Škola nebo fakulta?

  Nedávno jsme připravovali dva větší spisy (akreditace) a nemohu říct, že by přesuny z OpenOffice do MS Office činily větší problémy, než když si to kolegové přehazovali mezi počítači jen s MS Office. I když celá tato akce mě jen utvrdila v přesvědčení, že příště už si TeX nenechám vymluvit ani tady.


  > 8. A ještě si neodpustím reagovat na jedovatou slinu kolegy J.B. "Mimochodem víte, jak nechutně hnusná, nelogická a nezvládnutelná je matematika pro Vaše studenty, když k ní přistupují jako Vy k Linuxu?" Ta jeho poznámka vycházela z toho, ...

  Možná nepochopil, ale zřejmě nebyla až tak pochopena ta moje poznámka.

  > V každém případě je pravda, že studenti vnímají matematiku jako hnusnou, nelogickou a nezvládnutelnou - a ještě musím dodat: zbytečnou.

  Už i zbytečnou? No asi budou už i tací (přiznávám, taky se setkávám s názory "tak tohle já nikdy potřebovat nebudu, já budu jen všechno řídit", jenže to je až ve stavební mechanice, kterou možná poprávu považují za již příliš specializovanou).

  > Jenže to je bohužel postoj, který si přinášejí už z dřívějška

  Bohužel to musím potvrdit (ty negativní postoje). Ostatně zřejmě bude hůř - ono se k takovým věcem špatně pěstuje pozitivní vztah u lidí, kteří mají problémy rozlišovat goniometrické funkce a trojčlenka jim působí zdravotní potíže. Ale ano, dá se to překonat.

  > Místo toho se raději věnuji tomu, k čemu vlastně to integrování je a co to vlastně znamená v ekonomii...

  Myslel jsem, že tak to v matematice na technických školách funguje všude?

  > Ale to už je jiná pohádka, teď ji zrovna na tohle téma píšu a jmenuje se Habilitační práce.

  Tak to držím palce. Nedávno se mi stalo něco podobného.

  > 9. Mimochodem (a to už je opravdu poslední chlubení) v současné době, kdy opravdu studenti nepřekypují láskou k exaktnímu poznání a čemukoliv, co připomíná matematiku

  Nevím, mě se zdá, že se v tomto ohledu nic moc nezhoršilo. Studentů celkově studuje víc, ale těch zájemců o exaktní poznání je zhruba stejně (alespoň tedy u nás).


  > "Svobodný software není jen o tom, že si ho mohu vybrat, ale taky že si ho mohu nevybrat."

  Jen jestli on právě není problém v tom, že si člověk vybrat (nebo nevybrat) nemůže? Často nastane situace, že prostě "mohou být" jen Windows a basta. Bez ohledu na to, jestli se pro daný účel hodí nebo nehodí (pokud jsou tam vůbec použitelná - i takové případy jsou) a tak dále.
  Naneštěstí hodně často se lidé podvědomě řídí chováním okolní většiny a cokoli jiného tak nějak automaticky považují za nesprávné a dokáží si pro to najít i argumenty (které jsou v určitém kontextu třeba i platné).

  Jen na okraj - pokud jsem se někdy proti něčemu ohradil, tak to nebylo proti tomu, že někdo používá konkrétní OS nebo program, ale proti tomu, že to ostatním vnucuje jako jedinou možnou nebo nejlepší volbu.


  > Přeji všem linuxákům i windowsákům, ať je jednou nesežere nový operační systém Chrome

  Chrome? Ale to je zase "jen" Linux?


  S přáním hezkého zbytku prázdnin,
  Jiří Brožovský
  [Reagovat]


[Tiskni] [Přidat komentář] [Skrýt komentáře]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2019. ALL RIGHTS RESERVED