|_ Penguin _|
O serveru
Sponzoři
Síň slávy
Backendy, PDA, text
Přidat k oblíbeným
Sidebar: Mozilla, Opera
Domovské stránky
Pošta
Kalendář
Tučňáci
Czech HOWTO
Překladatelské stránky
Návody (HOWTO)
Zátah na hackery
Novinky o debianu
Security announce
Názory
Software
Odkazy CZ/SK
Odkazy US
Noviny  Časopisy
Knihy
|_ Hosted Sites _|
CB.penguin.cz
CVS server
ListServer
Unix versus NT
GRAD
UTX
OWSKiller
PUK - klub uživatelů Penguina
Scriptová Banka
Linux na slabých strojích
|_ Vyhledávání _|
|_ Novinky _|
Nejnovější komentáře:
Diskuse RSS

Jan: Doporučení
Erik: Internet a jeho využití
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Georgiy: Нужен срочно товар оп
Sleep_Walker: moje zkusenosti
Logout: Dotykáč

Nejčtenější v uplynulých 30 dnech:

Nejkomentovanější v uplynulých 30 dnech:

 

Připojeno k GTS
Logo serveru Penguin
 
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY

  Zpět na Novinky
Tvrdá realita všedního dne aneb buďte svobodní! - komentar
vanous (24.09.2004 19:01:49, 24469/71)


Pane kolego,
pokoušel jsem se reagovat na článek č. 997 "Tvrdá realita všedního dne aneb buďte svobodní!" na Vašem serveru Penguin.cz, ale bohužel se mi nepodařilo můj názor odeslat. Buď je moc dlouhý, nebo počítač poznal, že odpověď posílám z počítače provozovaném na MS Windows a automaticky mne censuroval. (prvni moznost - priliz dlouhy text - je mozna, druha moznost - win PC - zadny win filter tady neni, ale mozna tam byl nejaky problem na lince. - poznamka redakce).


Zkuste si můj příspěvek přečíst a posoudit, zda by do diskuse na toto téma přece jen nepatřil.

Držím všem linuxistům palce. Jestli nás windowsáky jednou převálcujete, doufám, že to bude kvalitou a spolehlivostí. V takovém případě ochotně podlehnu. Jinak čekejte tuhý odpor

Václav Friedrich

Je mi 44 let a zažil jsem v oblasti IT už všechno možné. Od sálových počítačů na děrné pásky a štítky přes domácí mikropočítače Sinclair ZX Spectrum, Atari XL/XE atd. až po dnešní PC. Z toho všeho je zřejmé, že jsem na své životní pouti poznal také mnohé operační systémy. Linux, resp. Unix nevyjímaje.

Napřed ale k článku našeho patnáctiletého přítele. Perfektní! Mělo to hlavu a patu, mělo to myšlenku a bylo to vtipné. Lepší obhajobu pro GNU a Linux jsem už dlouho nečetl.

Taky nemám rád kravaťáky, kteří říkají: "dokud tu budu já..." Zažil jsem jejich předchůdce, kteří stejně zarputile říkali: "Dokud tu budu já, žádný počítač mi do podniku nesmí." To se psala 80. léta 20. století. Dnes už tito kravaťáci na svých ředitelských postech dávno nejsou a jejich bývalé podniky jsou plné PC (pokud nezkrachovaly).

Pracuji na universitě, která jako jiné školy v tomto státě ročně vydává mnoho peněz za nákup software. I přes různé multilicence a školské licence všechny ty programy něco stojí. Vím, že v zahraničí existují školy, které využívají téměř 100% GNU software. V téhle oblasti lze totiž najít nejen operační systémy a kancelářské programy, ale i poměrně specializované programy. Jako matematik a statistik vím, že místo drahého SPSS mohu používat například zcela bezplatně R nebo Gretl a že vedle superdrahého programu Mathematica existuje také Maxima, která je zadarmo.

Přesto nejsem stoupenec GNU a Linuxu a dokonce i na svém domácím počítači mám Windows XP. Proč? Mám rád pohodlí a jistotu a GNU systémy a programy mi prostě příliš pohodlné a spolehlivé nepřipadají. Mám-li srovnat komfort Win XP s Linuxem, dávám jednoznačně přednost Windows (i přes všechny negativa, která mikrosoftí okna samozřejmě také mají).

Již několikrát jsem se ze zvědavosti donutil nainstalovat na svůj počítač některou z verzí Linuxu, kterou mi čas od času podsouvají různé časopisy, ale vždy to dopadlo stejně - nejpozději za týden "šla" z počítače zase pryč.

Jednou mi Linux nedetekoval zvukovou kartu, jindy mi grafika nešla v optimálním rozlišení, pak jsem se zase nemohl připojit na síť... O orientaci v oknech grafické nadstavby Linuxu ani nemluvě.

Věřím, že fandové Linuxu si dokáží tento systém vyladit a přizpůsobit na míru tak, že je poslouchá jako hodinky a splňuje všechna jejich očekávání (sám jsem si tohle badatelské období prožil nad svým osmibitovým Atari, ale to mi bylo 25). Dnes už bohužel na tohle čas nemám. Potřebuji systém, který je možná robustní, ale spolehlivý a "blbuvzdorný". Tedy Windows. Taky psaní a tvorba dokumentů v GNU programech ála Open Office mi připadá (ve srovnání s MS Office 2003) jako za trest. Jste-li zvyklí na Word, budete se v novém nezvykle uspořádaném menu orientovat dost špatně. Nehledě na nabídku možností, která je u windowsovských Office mnohem bohatší než u Open Office. O údajné kompatibilitě ani nemluvě. Už jste například někdy zkusili otevřít v Open Office výukový materiál vytvořený v Power Pointu? On se sice otevře, ale obsah vypadá, jako byste ho právě prohnali mixérem. A to je pro mne také velmi důležitý aspekt: většina používaných a dostupných souborů - od cestovního příkazu a žádosti o dovolenou až například po podklady pro výuku - je vytvořena v programech pro platformu Windows a jejich přenositelnost do Linuxu není zcela jednoduchá. Mám-li k disposici úlohu do statistiky, která je vypracovaná v profesionálním SPSS, a měl bych ji konvertovat do příkazů pro řádkový procesor programu R, je to práce doslova sysifovská (i když nepopírám, že bohatstvím funkcí se oba programy příliš neliší). Stejně tak na "překlady" algoritmů z programu Mathematica do Maxima aby si člověk naprogramoval vlastní překladač. V tomto případě navíc funkční vybavení SW Mathematica je několikanásobně bohatší než u programu Maxima, takže spousta již hotových a dostupných algoritmů se jednoduše ani přeložit nedá.

Jak už jsem říkal, nemám rád kravaťáky odmítající jinou platformu než Windows. Stejně se mi ale nelíbí ani názory linuxovské komunity typu "Windows je sh.t, Gates je b...c, používejte Linux". Možná je to přitažené trochu za vlasy, ale mně tyto postoje zavánějí jakousi "IT xenofobií". Takže mám-li to shrnout: nezavrhuji GNU, ale vybírám si, co je pro mne výhodnější. Takže jako editor HTML (resp. XHTML) často používám GNU Mozzilu nebo freewarový 1stPage (i když mám v práci k dispozici celý balík Web Tools MX od Macromedie s vynikajícím Dreamweaverem). Chci-li studentům doporučit nějaké programy, které by mohli používat i doma při samostudiu, musím také zabrousit do oblasti bezplatného softwaru. Třeba na statistiku jim doporučuji Statlets. To sice není GNU, ale eduware, ale hlavně je pro studenty free.

A nejlepší nakonec. V oblasti eLearningových technologií je pro mne naprostou jedničkou, na kterou nedám dopustit, GNU program Moodle. V této oblasti totiž podle mne jednoznačně Moodle poráží drahé profesionální programy, a to zejména tím, že vychází vstříc potřebám uživatelů a respektuje moderní trendy v oblasti pedagogiky. Jiné eLearningové programy vnucují uživatelům svou filosofii a svazují je, Moodle dává volnost výběru. A to je důvod, proč u mne jednoznačně vítězí, i když možná není tak dokonalý jako některé jiné profesionální (a superdrahé) produkty.

Takže na serveru máme GNU Apache s GNU PHP a GNU MySQL a GNU postNuke s GNU Moodle jako zcela vyhovující portálové řešení - a zadarmo! Skalní Linuxisty ale zklamu - celé to běží pod systémem Microsoft Windows XP Professional. Ale důležité je, že to spolu bez potíží funguje a obě skupiny programů - Microsoft a GNU, bez problémů a spolehlivě spolupracují. A to je možná určité poselství směrem k nám, uživatelům.

 
Ing. Václav Friedrich, Ph.D.
zástupce vedoucího katedry
katedra matematických metod v ekonomice (K151)
Ekonomická fakulta, VŠB - Technická univerzita Ostrava
tel.     (420) 59 732 2501
mail:   mailto:vaclav.friedrich[at]vsb[dot]cz

[Tiskni] [Přidat komentář] [Ukázat komentáře (71)]


Zpět na Novinky
|_ Nastavení & Info _|
Získání účtu?
|_ On-Line DOC _|
Debian Packages
TUXfinder
|_ Zajímavá místa _|
CZilla..
Webdot.cz
ABC Linuxu..
Konference
Linux na MFF UK
Debian
SuSE Linux
Blackhole
Root..
Reboot
Linuxzone.cz
Underground..
Linuxworld
Documentation Archiv
Manualy SK
Linuxsoft.cz..
|_ Linuxová komunita _|
Linux CZ
Linux SK
GNU
SkLUG
Freesoft
|_ Staré dobré sajty _|
Linuxové noviny
Dokumentační projekt
Mikroservis
Školičky
Myslíkovna
|_ Mirror _|
Phuture
|_ Kalendář _|
Přidej akci

|_ Počitadlo _|
    
Server vzniká za pomocí open-source produktů. Mezi nejdůležitější patří GNUDebianLinuxApachePHPMySQLGimp. Vim. Tomcat.
LINUX Trademark Registration of Linus Torvalds from US
UNIX Trademark Registration of X/Open
Copyright Penguin 1998 - 2021. ALL RIGHTS RESERVED